ما در این مقاله به بررسی جرم سب النبی و مجازات آن پرداخته ایم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سب النبی چیست ؟

به لعن و دشنام و هرگونه اهانت به پیامبر اسلام (ص) ، سب النبی می گویند.سب النبی شامل پیامبران الهی و همه ائمه معصومین می شود.

سب در لغت :

سب در لغت به معنای فحش و دشنام و ناسزا است.

سب در اصطلاح :

در اصطلاح به رفتاری که از طریق ناسزاگویی و توهین صورت گرفته باشد ، گفته می شود.

سب در شرع :

در قرآن کریم ، آیه ای درباره سب النبی وجود ندارد ولی  آیات فراوانی هست که در آن آزار و اذیت پیامبر اسلام را حرام می داند و خداوند برای آنها عذاب دردناکی را در نظر گرفته است.

توهین به معنای ناسزاگویی و بی احترامی به طرف مقابل است و مهم ترین مصداق توهین هم دشنام می باشد.

 مجازات جرم سب النبی:

مطابق ماده 262 قانون مجازات اسلامی:

هر کس پیامبر اسلام و یا هریک از انبیاء بزرگ الهی را دشنام دهد یا توهین کند «ساب النبی» است و به اعدام محکوم می‌شود.

مطابق ماده 263 قانون مجازات اسلامی:

اگر فردی که متهم به سب شده است ، ادعا کند که این الفاظ را از روی اکراه، غفلت سهو یا در حالت مستی یا غضب گفته است و یا به معانی آن توجه نداشته است و یا نقل قول از  شخص دیگری بوده است  و آنها را بیان کرده، ساب النبی محسوب نمی‌شود. در اینصورت حکمی که قانون برای او در نظر می گیرد 74 ضربه شلاق است.

مطابق ماده 513 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات):

کسی که به مقدسات اسلام و یا هر یک انبیاء یا ائمه طاهرین (ع) یا حضرت صدیقه طاهره (س) اهانت کند، اگر مشمول حکم سابّ النبی باشد، اعدام می‌شود و در غیر این صورت به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهد شد.

ماده ۲۶ قانون مطبوعات:

هر کس به وسیله مطبوعات به دین مبین اسلام و مقدسات آن اهانت کند، در صورتی که به ارتداد منجر شود، حکم در حق وی صادر و اجرا و اگر به ارتداد نینجامد، طبق نظر حاکم شرع بر اساس قانون تعزیرات با وی رفتار خواهد شد.

در ادامه بخوانید:جرم توهین -ارکان و انواع توهین-جرم توهین به مقدسات و رهبر فعلی و مقامات دولتی

مرجع صالح رسیدگی به جرم سب النبی :

این جرم مطابق آیین دادرسی کیفری (قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب- قانون موسوم به احیاء دادسراها) با توجه به این‌که مجازات اعدام دارد، در محاکم کیفری استان همراه با پنج قاضی (یک رئیس و چهار مستشار) تحت رسیدگی واقع می‌گردد و مرجع تجدیدنظر از صدور حکم، دیوان عالی کشور است.

در خصوص جرم سب النبی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص جرم سب النبی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره جرم سب النبی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500