جرم جعل

جعل خط و امضاء از جمله جرائمی هستند که از دیرباز تا به الان وجود داشته و به تازگی با پیدایش روش های جدیدتر ارتکاب به این جرم بطور چشمگیری افزایش پیدا کرده استو در این مقاله سعی ما بر این است تا شما را با این جرم آشنا کنیم و از مجازات آن برای شما همراهان عزیز توضیحاتی ارائه دهیم پس ما را همراهی کیند.

جعل در لغت:

به معنای «برگردانیدن و تقلب کردن» آمده است.

نمونه هایی از جعل:

  • دستکاری کردن شناسنامه
  • دستکاری کردن گذرنامه
  • امضا کردن چک به جای صاحب چ
  • تغییر دادن اسناد و نوشته ها و غیره …………………نمونه های بارزی از این جرم است .

نسبت به اينكه جعل امضای چه شخصی و روی چه سندی شده باشد مجازات معين می‌شود.

به موجب ماده ۵۲۴ قانون مجازات اسلامی:

اگر دست خط مقام معظم رهبری و يا روسای سه قوه ( به اعتبار مقام آنان) را جعل كنند به حبس از سه تا ۱۵ سال محكوم خواهند شد.
همچنين چنانكه امضا يا مهر معاون اول رئيس جمهور، وزرا، اعضای شورای نگهبان، نمايندگان مجلس قضات، يكی از كارمندان و مسئولين دولتی از حيث مقام رسمی آنان باشد، متناسب با مورد مجازات حبس از يك تا ده سال خواهد داشت.

به موجب ماده ۵۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵:

هر كس در اسناد و نوشته‌های غير رسمی جعل يا تزوير كند يا با علم به جعل و تزوير آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دو سال يا تا دوازده ميليون ريال جزای‌ نقدی محكوم خواهد شد.

جرم جعل مهر شرکت:

مواد ۵۲۵، ۵۲۸ و ۵۲۹ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی( مصوب سال ۱۳۷۵) در کنار ساختن و تغییر مهر، استفاده بدون اجازه از مهر اشخاص دیگر هم جرم است.

مطابق ماده ۵۳۰ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی:

استفاده بدون مجوز از مهر ادارات، شرکت‌ها و تجارت‌خانه‌های مذکور موجب محکومیت به تحمل دو ماه تا دو سال حبس برای مرتکب می‌شود.

جرم استفاده از تصویر اوراق هویتی، کارت‌های شناسایی و مدارک دولتی و عمومی جرم است، به‌گونه‌ای اصل یا کپی بودن این مدرک قابل تشخیص نباشد:

قانونگذار در ماده ۵۳۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی این عمل را جرم دانسته است و بیان می‌کند که اگر کپی مدارک مذکور با اصل آن شبیه بوده و سبب اشتباه با اصل شود (مانند عکس رنگی کارت‌های ملی یا گواهی‌نامه که در گذشته بسیار رایج بوده است) باید علامت یا مهری داشته باشد که نشان‌دهنده کپی بودن آن‌ها باشد.

در غیر این صورت تهیه‌کننده این مدارک و استفاده‌کنندگان از آن به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال یا جزای نقدی از ۳ تا ۱۲ میلیون ریال محکوم خواهند شد.

در ارتباط با جرم کلاهبرداری بیشتر بخوانید:جرم کلاهبرداری

عکس جرم جعل

 جعل از روش های زیر صورت میگیرد:

۱-ساختن نوشته یا سند

۲-ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی

۳-خراشیدن یا تراشیدن

۴-قلم بردن

۵-الحاق

۶-محو یا اثبات یا سیاه کردن

۷-دست بردن در تاریخ سند

۸-الصاق نوشته ای به نوشته دیگر

۹-به کار بردن مهر دیگری بدوم اجازه صاحب آن

علاوه بر رفتارهای بالا ، شخص مرتکب باید قصد انجام عمدی جرم جعل را هم داشته باشد و وجود ضرر بالقوه برای تحقق جرم جعل ضروری است و باید بین این ضرر و عمل مادی فیزیکی که منجر به تحقق جرم جعل میشود رابطه سببیت وجود داشته باشد.

 استفاده از سند مجعول:

یکی دیگر از جرائم مرتبط با جعل ،استفاده از سند مجعول است.بدین معنی که  یک نفر از سندی که خود یا دیگری جعل کرده است، استفاده کره و آن را به‌نحوی به کار برد.

اگر کسی بداند که یک سند جعلی است و با علم به اینکه میداند آن سند جعلی است ، از آن سند و یا  نوشته استفاده کند، مرتکب جرم استفاده از سند مجعول شده است.

مجازات استفاده از سند جعلی:

سند جعلی و ساختگی مورد استفاده، سند رسمی باشد، مرتکب به ۶ ماه تا سه سال حبس یا سه تا هجده میلیون ریال جزای نقدی و اگر غیررسمی باشد، به ۶ ماه تا دو سال حبس یا سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد. نکته قابل توجه این است که جرم استفاده از سند مجعول، جرمی مستقل از جرم جعل است و اگر یک نفر سندی را جعل و سپس از آن استفاده کند، به مجازات هر دو عمل محکوم می‌شود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:جعل سند عادی ورسمی 

نمونه شکواییه جعل خط و امضا:

به نام خدا

 شکواییه جعل خط و امضاء                                                         

موضوع:

تقاضای تعقیب جزائی شاکی به دلیل جعل امضای شخص حقیقی و استفاده از سند جعلی

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب محل وقوع جرم

با سلام، احتراما به استحضار عالی می رساند:

اینجانب …………. فرزند……………… ساکن…………… از آقای یا خانم…………..فرزند……….ساکن…………شاکی هستم. زیرا ایشان با  امضای اینجانب از حساب شماره ………..بانک ……شعبه …..مبلغ……..ریال پول برداشت نموده است . اسناد موجود در بانک ……….. شعبه ……….تأئیدی بر صحت ادعای اینجانب استلذا از آن مقام محترم تقاضای تعقیب و مجازات کیفری متهم موصوف را طبق ماده یک قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری و ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی دارا می باشم.

                                                                                                                                                                                         با تشکر
نام ونام خانوادگی شاکی

گروه وکلای حکمت:

 تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترين وكلاى پايه يك دادگسترى تهران و همچنین وکیل جعل اسناد در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه جرم جعل خط و امضاء و همچنین استفاده از سند مجعول میباشد در صورت نیاز با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =