حق اشتغال زن

یکی از سوالات رایجی که برای افراد پیش می آید و یا از وکیل خانواده میپرسند این است که آیا مرد میتواند مانع از کار کردن همسر خود شود؟آیا مرد میتواند حق اشتغال زن را منع کند این مقاله را بخوانید تا پاسخ سوال خود را دریافت کنید.

حق اشتغال زن: 

زن میتواند از طریق انعقاد قراردادهای مالی و کاری اعم از عقود و ایقاعات در فعالیت های اقتصادی و مالی مشارکت داشته باشد امروزه عقودی همچون خرید و فروش و اجاره و استخدام ، قراردادهای مالی هستند که زن همچون مرد اهلیت تام در انعقاد آنها را دارد.

اجرت المثل زوجه :

امروزه فعالیت زن در منزل شوهر موجب شده است تا به هنگام طلاق با جمع شرایطی امکان مطالبه اجرت المثل برای وی باشد اما در خصوص اشتغال زن در خارج از منزل به تحولی در زمینه های قانونگذاری نیز نیاز داریم . زن در اشتغال با داشتن اهلیت همانند مرد میتواند اشتغال به مشاغل متفاوت داشته باشد.

نکته :

منتها تنها استثنای مساله پذیرش سمت قیمومت است که اجازه شوهر را به موجب ماده ۱۲۳۳ لازم دانسته است البته قیمومت شغل نیست ولی پذیرش این سمت گاه مستلزم اداره دارایی محجور و انجام داد و ستدها و اموری است که از هر حیث شغلی کامل و درآمدزا به حساب می آید.

  اصل استقلال مالی زن :

به موجب ماده ۱۱۸ قانون مدنی در حقوق ایران اموال زن و مرد دارایی مشترک تشکیل نمیدهد بلکه اموال هریک از زوجین مستقل و جدا از اموال دیگری است از سوی دیگر ازدواج موجب نمیشود که زوجه از تصرف در دارایی خود ممنوع شود خواه این دارایی به صورت جهیزیه باشد یا غیر آن

بنابراین ازدواج زن را در ردیف محجورین قرار نمیدهد و او همچنان از استقلال مالی برخوردار است.

عکس اشتغال زن

دیدگاه شرع نسبت به اشتغال زوجه :

از نظر حقوق اسلامی نیز زن در مسائل مالی و اقتصادی از آزادی و استقلال کامل برخوردار است زن و مرد بعد از ازدواج دو دارایی متمایز دارند و زن می تواند در دارایی خود تصرف کند بدون آنکه موافقت شوهر لازم باشد کار اقتصادی زن نیز در زمره اموال وی محسوب میگردد و زن مجبور نیست آن را به رایگان در اختیار شوهر بگذارد بنابراین همانطور که زن بر اموال خود حق مالکیت آزادانه دارد بر کار خود نیز حق مستقل کامل داراست.

ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی :

ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی تصریح دارد شوهر میتواند زن خود را از حرفه یا صنعتی که منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود یا زن باشد منع کند این ماده از حق شوهر نسبت به منع زن صحبت کرده است.

بنابراین اشخاص دیگر از جمله فرزندان و والدین نسبت به فرزندان خود حق چنین اقدامی را نخواهند داشت زیرا حق شوهر در منع اختیاری است که قانون بر خلاف اصل آزادی اراده به مرد اعطا نموده که در راستای اعمال مدیریتی شوهر بر کانون خانواده و اداره خانواده می باشد این حکم در مورد نکاح دائم است .

منع اشتغال زن در نکاح موقت :

در نکاح موقت به صورت مطلق مرد نمیتواند مانع گردد اختیار مرد به منع از اختیاراتی که قانونگذار به او داده است یک حق است بنابراین زن میتواند قبل از ازدواج یا به هنگام عقد یا حتی بعد از آن به صورت قراردادی مستقل یا شرط ضمن عقد با توافق همسرش به اشتغال بپردازد .

اشتغال زن به حرفه و صنعت نیز از نظر شارع مقدس اسلام نیز منع نشده است و اشتغال زن در خارج از منزل مشمول اصاله الاباحه است و طبق ماده ۱۸ قانون حمایت خانواده نیز شوهر تنها با تایید دادگاه حق منع از اشتغال خواهد داشت و در غیر آن همسر مسئول هرگونه خسارات وارده خواهد بود.

نمونه دادخواست منع اشتغال زوجه :

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب با خوانده به موجب تصویر مصدق عقدنامه شماره …… مورخ …. دفترخانه شماره …. شهرستان ….. عقد ازدواج دایم منعقد نموده ام. حاصل زندگی مشترک در طول مدت …. فرزند دختر/ پسر/بدون فرزند می باشد. خوانده پس از ازدواج علیرغم مخالفت بنده در شرکتی خصوصی به عنوان حسابدار مشغول به کار شدند. ایشان گاهی اوقات تا دیروقت با صلاحدید کارفرما سرکار می مانند که این امر منافی و مخالف با حیثیت خانوادگی و وضعیت اجتماعی و شغلی اینجانب می باشد. لازم به ذکر است که درآمد بنده کفاف زندگی را می دهد. لذا با تقدیم این دادخواست به استناد مواد ۱۱۰۲ و ۱۱۱۷ قانون مدنی رسیدگی و صدور حکم به ممنوعیت ایشان از اشتغال را استدعا دارم.

پیشنها میشود این مطلب را از دست ندهید:ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت

گروه وکلای حکمت :

گروه وکلای حکمت تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری از جمعی از برترين وكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *