حق شفعه

عکس حق شفعه
در خصوص حق شفعه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای حق شفعه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

قانون گذار بر مبنای حقوقی که هر فرد خواهد داشت ضمانت اجرایی مقرر کرده است و از اختیارات هر مالکی این است که هر صاحب مالی می تواند با هرکس و با هر مبلغی مال خود را معامله کند و هیچ کس نمی تواند مالی را از تصرف مالک خارج کند مگر به حکم قانون ولی شاید شما کمتر با واژه حق شفعه آشنا باشید و حتی ندانید که حق شفغه یک استثنایی است که می توان مال را حتی بدون رضایت مالک آن از تصرف وی خارج کرد .

در تعریفی ازحق شفعه ابتدا باید بدانید حق چیست و در صورت تعرض به آن چه ضمانت اجرایی قانون گذار بر آن مقرر شده است حق شفعه از حقوقی است که شاید به نوعی اکثر افراد از آن بی اطلاع باشند و در جامعه زیاد از آن استفاده نمیشود ما در این مقاله مختصر و  به شما خواهیم گفت در املاک خود می توانید از حقی به عنوان حق شفعه بر خوردار شوید.

حق چیست؟

در زبان حقوقی حق به سلطه و اختیاری تعبیر می شود که در یک جامعه معین برای یک انسان در برابر انسان دیگر یا  برای یک انسان در برابر اشیاء به رسمیت شناخته می شود مثلا حق مالکیت یک شخص یر یک ملک و لی اعمال این حق نباید به گونه ای باشد که موجب متضرر شدن شخص دیگری شود به گونه ای که در قانون اساسی قانون گذارمی گوید هیچ کس نمیتواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر یا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد .

حق شفعه چیست؟

حق شفعه در زبان بسیار ساده باید گفت حقی است که زمانی ۲ شخص در یک مال غرمنقول مانند ملک با هم شریک می باشند و دیگری سهم خود را می فروشد  و بر اساس این انتقال شریک دیگری مستحق حقی خواهد شد که به حق شفعه نام گذاری شده است.

این حق دارای شرایطی است که در این مختصر توضیح خواهیم داد.

حق شفعه در قانون چگونه است :

بر اساس ماده ۸۰۸ قانون مدنی:

حق شفعه زمانی محقق می شود که مال غیر منقول قابل تقسیمی بین دو نفر مشترک باشد و یکی از دو شریک حصه خود را به قصد بیع به شخص ثالث منتثل کند و شریک دیگر حق دارد قیمتی را که مشتری داده است به او بدهد و حصه مبیعه را تملک کند حق مزبور را حق شفعه و صاحب حق را شفیع گویند.

شرایط اعمال حق شفعه :

۱)مال غیر منقول باشد مانند ملک

۲) شرکت به حالت مشاع باشد

۳) مال غیر منقول قابل تقسیم باشد

۴) شرکت در مال بین ۲ نفر باشد

۵) معامله شریک باید به قصد فروش و مالک کردن دیگری باشد

۶) زمانی که شریک می خواهد حق شفعه خود را اعمال کند باید همان مبلغی را که مشتری به شریک داده به او بدهد نه کمتر و نه بیشتر از آن

عکس حق شفعه

حق شفعه آپارتمان :

اصل ایجاد و اعمال حق شفع بر مال غیر منقول ذاتی است که در معنای ساده تر همان زمینی است که بدون بنا است .

بنابراین اگر زمینی به شخصی تعلق داشته باشد و بنای ساخته شده روی زمین متعلق و مشترک بین دو شریک دیگر باشد اگر یکی از شرکا مال خود بفروشد برای شریک  دیگر حق شفعه ای نیست اما آپارتمانها یی که بر روی زمین مشاع ساخته می شود چون در راه عبور و یا مجری مشترک هستند حق شفعه ایجاد خواهد شد.

بنابراین هرگاه معامله راجع به اعیان و بدون زمین باشد حق شفعه وجود نخواهد داشت مثلا ساختمانی که بدون زمین فروخته می شود و اگر در زمینی که بین چند نفر مشاع است فروخته شود حق شفعه ایجاد می شود.

ایجادحق شفعه در راه عبور یا مجرای آب مشترک :

در اعمال حق شفعه ۲ شریک باید در ملک با هم شریک باشند تا با فروش یکی از شرکا شریک دیگر دارای این حق شود ولی در یک مورد قانون گذار زمانی که ملک ۲ نفر در راه عبور یا مجری آب با هم مشترک هستند و یکی از مالکین زمین خود را با آن راه عبور یا مجری آب مشترک بفروشد شریک دیگر حق شفعه خواهد داشت اگر چه در ملک شریک نباشد.

فسخ معامله و آثار آن برحق شفعه :

از آنجا که حق فسخ آثاری دارد و این آثار به آینده باز می گردد و نسبت به اعمالی که در گذشته اتفاق افتاده اثری نخواهد داشت بنابراین به موجب قانون مدنی اگر شریک سهم خود را بفروشد و در معامله حق فسخ برای خود قرار دهد این حق فسخ مانع از ایجاد حق برای شریک دیگر نخواهد شد هرچند در حقوق کنونی معامله دارای حق فسخ چون مالکیت متزلزل است حق شفعه ای در آن نخواهد بود.

اجرای حق شفعه بر قسمتی از مال :

شریک نمیتواند حق شفعه را فقط نسبت به قسمتی اجرا کند بنابراین یا کلا باید از آن صرف نظر کن یا تمام آن مال را مطالبه و وجه یا ثمنقراردادی را به مشتری تحویل دهد.

بطلان معاملات با اجرای حق شفعه :

اگر شریک ملک خود را بفروشد و مشتری بعد از معامله ملک خود را انتقال دهد و پس از ان شریک بخواهد حق شفعه خود را اجرا کند تمامی معاملاتی که مشتری انجام داده است باطل می شود.

اقاله عقد و آثار آن  :

اگر شریک ملک خود را بفروشد و پس از مدتی شریک و خریدار معامله خود را با اقاله به هم زنند حق شفعه شریک که در حین معامله برای شریک دیگر ایجاد شده است با این اقاله از بین نخواهد رفت.

پس از آنکه شریک به اخذ به شفعه استناد کرد چه کسی مسئول بازگرداندن مال به شفیع یا شریک است :

بعد از اخذ به شفعه اگر مال به تصرف مشتری داده شده باشد مشتری با اخذ به شفعه مسئول و ضامن در بازگرداندن و یا پس دادن مال به شریک است و اگر هنوز به تصرف وی داده نشده شریک یا شفیع می تواند به شریک دیگر خود رجوع کند و حتی حکم خلع ید وی را بخواهد.

اگر وجوه پرداختی به خریدار توسط شریک ، پول دیگری باشد:

در این صورت اعمال حق شفعه شریک با پولی که متعلق به دیگری است باطل است و شفیع یا شریک موظف است که مال را برگرداند.

فوری بودن حق شفعه :

فوری بودن حق شفعهیعنی شریک باید به محض آگاه شدن از وقوع بیع حق خود را اعمال کند مطابق قانون مدنی هر کسی آگاه به قانون است و جهل به آن مسموع نخواهد بود بنابراین عدم اگاهی از معامله و فوری بودن حق باید در مقام اثبات چیزی غیر از جهل به قانون باشد . همچنین تاخیری که در اعمال حق شفعه باعث اسقاط حق شفعه می شود تاخیری است که از نظر عرف اهمال و تقصیر محسوب شود .

فلسفه اخذ به شفعه :

تملک قهری مال است که این قائده استثنایی است بر اینکه هیچ کس نمیتواند مالی را از تصرف مالک خارج کند مگر به حکم قانون و همچنین قائده قابلیت استناد عقد نسبت به ثالث.

گروه وکلای حکمت:

میتوانید برای آنکه بتوانید در زمان حق شفعه از مراجع قضایی اقدام کرده و به درستی از حق خود دفاع کنید با یک وکیل متخصص ملکی و یا مشاوره حقوقی مشورت کنید ما با شما هستیم و شما را برای رسیدن به حق خود هدایت خواهیم کرد.

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره حق شفعه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص حق شفعه نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.