فسخ از لحاظ لغوی به معنای منحل کردن و نابود کردن می باشد.

در صورت فسخ قرارداد، اعتبار قانونی آن ساقط می شود و الزامی برای عمل کردن بر مبنای آن نیست.

درصورتیکه آگاهی لازم از مقررات فسخ و شرایط فسخ را در قراردادها و از جمله قرارداد مشارکت در ساخت ندانیم و با دقت کافی و کمک گرفتن از کارشناس در این زمینه، شرط فسخ را تعیین ننماییم؛

ممکن است که قراردادمان در آتی با دردسرها و اختلافات و مشکلات عدیده ای روبه رو گردد.

پس لازم است که آگاهی خود را در این زمینه بالا برده و از متخصص مشورت بگیریم.

لازم به ذکرست که قرارداد مشارکت در ساخت، قراردادی است لازم و وفق ماده ۱۸۵ قانون مدنی ،

این بدان معناست که بصورت یکجانبه قابل فسخ نیست مگر در صورت پیش بینی شرط فسخ در قرارداد مشارکت در ساخت.

عقد لازم در برابر عقد جایز قرار دارد.

 تعریف شرط فسخ در قرارداد مشارکت در ساخت

برای آنکه طرفین قرارداد مشارکت در ساخت، اعم از سازنده و مالک، به تعهدات خود در قرارداد پای بند باشند؛ باید برای انجام هریک از مراحل پروژه مانند انجام فدراسیون و سفت کاری و…، مدت تعیین کنند و ضمانت اجرایی چون حق فسخ و خسارت تعیین نمایند.

لازم به ذکرست که هریک از طرفین ،حق فسخ در قرارداد مشارکت را ندارند مگراین که حق فسخ در قرارداد پیش بینی شده باشد.

دراین صورت می توانند اقدام به فسخ قرارداد نموده و تأیید آنرا از دادگاه مطالبه نمایند.

برفرض، مالک موظف است که ملک خود را در موعد مقرر به سازنده تحویل دهد و سازنده مکلف به انجام عملیات ساخت وساز، تا زمان معین پیش بینی شده در قرارداد و تحویل به موقع آپارتمان هاست.

-در صورت تأخیر و یا عدم پای بندی هریک از طرفین به تعهدات خویش ، پیش بینی شرط فسخ در قرارداد، راهی آسان و قاعده مند برای پایان دادن به قراردادی است که ما را به مقصود و نتیجه ی مورد انتظارمان نمی رساند.

-با توجه به اینکه معمولاً در شهرهای بزرگ، شناخت طرفین قرارداد از هم خیلی کم است و اعتماد کردن به مسئولیت پذیری شخص مقابل اندکی دشوار می نمایاند؛

وفق قانون مدنی، اگر در ضمن قراردادی نیز، حق فسخ قرارداد ساقط شود؛ هیچ یک از طرفین حق برهم زدن آنرا به صورت یکطرفه ندارد مگر با رضایت طرفین قرارداد که به آن، اقاله گویند.

بهترست که باتوجه به پیچیدگی و اهمیت قرارداد مشارکت در ساخت، برای پیش گیری از افتادن در دام اختلافات و نارضایتی نهایی از کار، طرفین ،شرایطی را برای داشتن حق فسخ در قرارداد مشارکت در ساخت، منظور دارند.

-پس طرفین می توانند شرایطی برای فسخ قرارداد با توافق یکدیگر در نظر بگیرند از جمله عدم اجرای برنامه و مفاد قرارداد به نحوی درست و یا تأخیر سازنده و یا مالک در آنچه بر عهده شان گمارده شده است.

 لازم به ذکرست که فسخ، امری قضایی می باشد و باید توسط مراجع قضایی صادر گردد و در صورت تحقق شرایط فسخ، فرد خواهان فسخ، با اثبات شرایط، تنفیذ آنرا از دادگاه درخواست می نماید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 4 =