حکم رشد

همه شما در زمان معامله با افراد دیگر بر مبنای عقل و درایت خود شاید حاضر نشوید با یک دختر و یا پسری که هنوز به سن بلوغ نرسیده است معامله کنید اصولا این افراد تحت ولایت و یا سرپرستی می باشند و از تصرف در اموالشان ممنوع شده اند ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که حکم رشد چیست ؟ در حکم رشد چه سوالاتی می پرسند؟ و چگونه باید حکم رشد گرفت؟ و به بررسی شرایط درخواست صدور حکم رشد و معرفی یک مشاوره حقوقی متخصص و مجرب در گروه وکلای حکمت  می پردازیم .

حکم رشد چیست؟

هر انسانی که تازه متولد می شود دارای حقوق مدنی است که از یک مدت معین می تواند به صورت مستقل از حقوق خود استفاده کند  یکی از مهمترین حقوقی که برای یک فرد در نظر گرفته شده است حق مالی است که با اسباب متفاوتی به اشخاص منتقل می شود در قانون مدنی یکی از شرایط اعمال حق مالی، سن و دیگری اهلیت اوست که مجوزی برای تصرف در اموال محسوب خواهد شد .

اهلیت چیست؟

کسی اهل محسوب میشود که دارای قوای دماغی سالم باشد و در اصطلاح حقوقی عاقل و بالغ و داشتن یک سن مناسب از نظر قانون گذار باشد و در صورت فقدان هر یک از آنها شخص محجور است که محجوریت او می تواند با توجه اوضاع و احوال یک فرد شناخته شود و یا با بررسی و حکم دادگاه.

درخواست صدور حکم رشد؟

پس از آنکه شخص به سن بلوغ قانونی برسد رشید محسوب خواهد شد و مطابق قانون اثبات آن نیز لازم دانسته شده است از آنجا که حکم رشد جز امور حسبی محسوب می شود شخص باد در دادگاه خانواده آن را مطرح و درخواست رسیدگی کند.

عکس حکم رشد

اثبات رشد؟

دادگاه درخواست صدور حکم را بررسی و ادعاهای مزبور را با انجام تحقیقات محلی و جلب نظر کارشناس تخصصی اثبات خواهد کرد و پس از آن حکم رشد را صادر خواهد کرد .

مدارک لازم برای درخواست صدور حکم رشد:

۱)شناسنامه و کارت ملی

۲)مدرکی که اثبات کننده ادعای درخواست صدور حکم باشد مانند شهادت شهود

۳)فرم درخواست صدور حکم

در رابطه با فسخ نکاح بیشتر بخوانید:فسخ نکاح|موارد فسخ نکاح|آخرین قوانین فسخ نکاح|وکیل خانوادگی|گروه وکلای حکمت

نقش پزشک قانونی در حکم رشد :

یکی از وظایف پزشک قانونی در نظرات کارشناسی خود تعیین سن و صدور گواهی رشد است که توسط  نامه ای از مراجع قضایی که توسط متقاضی مراجعه می شود انجام خواهد شد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:ازدواج و طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور

چرا تعیین سن کنیم:

اصولا اشخاصی که در خصوص سن شناسنامه ای خود دجار تردید هستند و ادعایی مبنی بر کم بودن یا بیشتر بودن سن شناسنامه ای آنها است یا حتی ممکن است شخص مراجعه کنند فاقد مدرک هویتی باشد که خود به دو دسته صغاری که به سرپرستی انتخاب می شوند یا به فرزند خواندگی و گروه دوم اتباع افغانی هستند که برای تعیین سن به این سازمان می برند و فرد از نظر رشد عقلی و جسمی معاینه و در نهایت بر اساس شرایط لازم حکم رشد وی صادر خواهد شد.

لغو حکم رشد چگونه است؟

شخص پس از رسیدن به سن بلوغ دارای رشد است که با اثبات دادگاه حکم رشد وی اعلام میشود اما در صورتی که پس از سن بلوغ شخص اهلیت خود را از دست بدهد باید لغو حکم او را از دادگاه درخواست نمود که دادگاه با ارجاع به پزشک قانونی و با نظریه کارشناسی مربوطه در صورتی که عدم اهلیت را محرز دانست حکم رشد را لغو خواهد کرد.

پیشنهاد میشود در مورد اثبات نسب طفل بیشتر بخوانید:اثبات نسب طفل

نمونه دادخواست حکم رشد:

ریاست محترم …..

با عرض سلام و تحیت احتراما به استحضار عالی می رساند:

۱- مطابق مدارک سجلی تقدیمی، اینجانب…………….. فرزند………………. به شماره شناسنامه……………… در تاریخ………………… به دنیا آمدم.

۲- با توجه به شرایط مذکور، سن اینجانب بیش از ۹ سال تمام قمری است و بنده از لحاظ رشد، چه از نظر عقلی و چه از نظر جسمی به میزان کافی رسیده ام و شخصا قادر به اداره ی اموال و تصدی امور و تشخیص مصلحت خود در تمامی زمینه های مالی و غیر مالی هستم. فلذا با توجه به مدارک تقدیمی مستنداً به ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی صدور حکم به شرح ستون خواسته مورد استدعاست.

محل امضاء

خدمات گروه وکلای حکمت :

با در نظر گرفتن سن بلوغ و اهلیت معامله کننده و زمینه های تخصصی مشاوره حقوقی با یک وکیل پایه یک دادگستری در صدور حکم رشد و چگونگی لغو آن با اطمینان می توانید در گروه وکلای حکمت از طریق خدمات ویزه آنها از جمله مشاوره های آنلاین و تصویری برای ایرانیان مقیم خارج با اصول منشور اخلاقی خود و با به کارگیری وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا برای مشاوره آنلاین وکلای پایه یک دادگستری در تلگرام که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند با شما همکاری لازم را مبزول دارند.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد آنها و معرفی مجموعه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم:موکل های ما در مشاوره آنلاین وکلای پایه یک دادگستری در تلگرام مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

راههای ارتباطی ما در تلگرام:۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

کانال تلگرامی ما جهت عضویت:Vokalayehekmat@

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *