خیار تبعض صفقه به چه معناست ؟

خیار تبعض صفقه
در خصوص خیار تبعض صفقه به چه معناست ؟ نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای خیار تبعض صفقه به چه معناست ؟ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

خیار تبعّض صفقه یکی از اختیارات فسخ معامله است که طرفین می توانند معامله یا قرارداد را توسط این خیار منحل نمایند در ادامه مقاله می توانید با ما همراه باشید.

خیار به چه معناست؟

خیار به معنای اختیار برهم زدن معامله و تبعض صفقه در لغت به معنای تکه‌تکه شدن معامله است. خیار تبعض صفقه یعنی اختیار برهم‌زدن کل معامله در زمانی که بخشی از آن صحیح و بخشی باطل است.

صفقه در لغت:

صفقه در لغت یعنی معامله کردن تبعض با تشدید عین به معنی تجزیه معامله است.

خیار تبعض صفقه چیست؟

منظور آنکه اگر به هر دلیل و جهتی معامله منعقده نسبت بعض و بخشی از آن باطل گردد خریدار حق فسخ معامله رانسبت به قسمت صحیح نیز دارد.

در واقع معامله منعقده به دو عقد منحل می گردد یک عقد صحیح نسبت به قسمت صحیح و یک عقد فاسد نسبت به قسمت باطل و در این حالت خریدار می تواند به اعتبار بطلان معامله نسبت به بعض از آن، معامله انجام یافته در قسمت صحیح را نیز فسخ نموده و بطور کلی معامله از درجه اعتبار خارج کردد و یا اینکه با پذیرش معامله نسبت به قسمت صحیح، ثمن معامله نسبت به قسمت فاسد و باطل را اخذ نماید.

بنابراین می توان گفت که ؛

خیار تبعّض صَفقه، خیار ثابت به سبب بطلان معامله نسبت به بعض کالا یا بهای آن می باشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:اسقاط کافه خیارات

خیار تبعض صفقه

مطابق ماده 441 ‏قانون مدنی:

«خیار تبعض صفقه وقتی حاصل می شود که عقد بیع نسبت به بعض مبیع به جهتی از جهات باطل باشد، در این صورت مشتری حق خواهد داشت بیع را فسخ نماید یا به نسبت قسمتی که بیع واقع شده است قبول کند و نسبت قسمتی که بیع باطل بوده است ثمن را استرداد کند.»

بطور مثال ، فروشنده ، خانه و باغ خود را مجموعاً به مبلغ یک میلیارد ریال به خریدار می فروشد، پس از معامله مشخص می شود که خانه فروشنده متعلق به غیر بوده است و فروشنده مالک نبوده ، در نتیجه معامله نسبت به آن باطل است.

در این وضعیت مشتری می تواند قیمت باغ را به تنهایی معین نموده و مابقی وجه خود را از فروشنده بازپس گیرد و یا با استفاده از خیار تبعض صفقه ( به دلیل بطلان معامله نسبت به بخشی از مال ) قرارداد را فسخ و تمامی وجه خود را ( یک میلیارد ریال ) دریافت نماید.

شروط وجود خیار تبعض صفقه:

به موجب ماده ۴۴۳ تبعیض صفقه وقتی موجب خیار است که مشتری در حین معامله عالم به آن نباشد، ولی در هر حال ثمن تقسیط می شود.با توجه به این قانون اگر مشتری به علم و آگاهی به باطل یا غیر نافذ بودن بخشی از معامله خیار فسخ برای او باقی نخواهد ماند زیرا با علم به این موضوع معامله را انجام داده است.

عدم فوریت خیار تبعض صفقه:

خیار تبعض صفقه فوری نیست لذا مشتری می تواند مادام که خیار مزبور ساقط نگردیده از آن استفاده کند.دلیل عدم فوریت این خیار آن است که فروشنده از تاخیر مشتری در استفاده از اختیار فسخ، ضرری نمی بیند.

پیشنهاد ما برای شما:مراحل تنظیم سند رسمی ملک 

گروه وکلای حکمت:

جهت دریافت مشاوره حقوقی در مورد خیار تبعض صفقه با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره خیار تبعض صفقه به چه معناست ؟ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.
مشاوره حقوقی تلفنی 09120170676

توجه !

اگر در خصوص خیار تبعض صفقه به چه معناست ؟ نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.