دادگاه اطفال و نوجوانان و جرایم آنان

اگر چه شلوغی و تشویش و نگرانی مقتضای همه ی دادگاه ها می باشد اما ؛ به خاطر طبع و روحیه خاص اطفال و نوجوانان ایجاب می کند که در صورت ارتکاب جرم توسط آنها ، در دادگاهی خاص به نام دادگاه ویژه اطفال و نوجوانان امورشان پیگیری و تحت تعقیب قرار بگیرد تا علل بزهکاری و شخصیت آنها به خوبی شناخته شود تا روش ها و واکنش های مناسب برای اصلاح آنها و پیشگیری از ارتکاب مجدد جرم اتخاذ گردد .

( دادگاه اطفال و نوجوانان و جرایم آنان )

دادگاه اطفال و نوجوانان از جمله مراجع اختصاصی رسیدگی هستند .

(دادگاه اطفال و نوجوانان و جرایم آنان )

ماده ۳۰۴ قانون آیین دادرسی کیفری :

« به کلیه جرایم اطفال و افراد کمتر از هجده سال تمام شمسی در دادگاه اطفال و نوجوانان رسیدگی می شود . در هر صورت محکومان بالای سن هجده سال تمام موضوع این ماده ، در بخش نگهداری جوانان که در کانون اصلاح و تربیت ایجاد می شود ، نگهداری می شوند . »

ملاک صلاحیت دادگاه اطفال و نوجوانان سن مرتکب است .

اما با توجه به تبصره ۲ ماده ۳۰۴ قانون مذکور ؛ سن مرتکب در زمان شروع به رسیدگی ملاک صلاحیت دادگاه اطفال و نوجوانان است .

تبصره ۲ ماده ۳۰۴ –

هرگاه در حین رسیدگی سن متهم از هجده سال تمام تجاوز نماید، رسیدگی به اتهام وی مطابق این قانون در دادگاه اطفال و نوجوانان ادامه می‌یابد. چنانچه قبل از شروع به رسیدگی سن متهم از هجده سال تمام تجاوز کند، رسیدگی به اتهام وی حسب مورد در دادگاه‌کیفری صالح صورت می‌گیرد. در این صورت متهم از کلیه امتیازاتی که در دادگاه اطفال و نوجوانان اعمال می شود، بهره‌مند می‌گردد.

تشکیلات دادگاه اطفال

دادگاه اطفال و نوجوانان در حوزه‌ی قضاییِ شهرستان یا مرکز استان، در یک یا چند شعبه تشکیل می‌شود که ریاست آن در شهرستان‌های غیر از مرکز استان با رئیس دادگستری و در شهرستانهای مرکز استان با رئیس کل دادگاه های شهرستان مرکز استان می ‌باشد.

قضات دادگاه مذکور، توسط رئیس قوه‌ی قضاییه و از بین قضاتی که حداقل پنج سال سابقه‌ی خدمت قضایی دارند، با رعایت سن و تأهل و ترجیحا داشتن فرزند، انتخاب می‌شوند.

مشاوران دادگاه اطفال و نوجوانان :

به منظور شناخت بهتر شخصیت متهم و کمک به یافتن واکنش مناسب در برابر رفتار او ؛ حضور مشاور در دادگاه پیش بینی شده است .

مشاور دادگاه مستشار نیست و حق رای ندارد بلکه مشاوران از بین متخصصان علوم تربیتی، روانشناسی، جرم شناسی، مددکاران اجتماعی، دانشگاهیان و فرهنگیان آشنا به مسائل روانشناختی و تربیتی کودکان و نوجوانان اعم از افراد شاغل و بازنشسته انتخاب می شوند و نظرش برای قاضی جنبه مشورتی دارد .

                                                                               دادگاه اطفال و نوجوانان و جرایم آنان

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =