فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

دادگاه صالح رسیدگی اموال منقول و غیر منقول

اموال منقول

مطابق قانون مدنی ، «اشیائی که نقل آن‌ها از محلی به محل دیگر ممکن باشد، بدون اینکه به خود یا محل آن خرابی وارد آید، منقول است.» بنابراین هر مالی که بتوان بدون آسیب رساندن به خود آن مال یا محلی که در آن قرار گرفته است، جابه‌جا کرد، منقول نامیده می‌شود.

(دادگاه صالح رسیدگی اموال منقول و غیر منقول) 

اموال غیرمنقول

مطابق با تعریف قانون «مال غیرمنقول آن است که نتوان آن را از محلی به محل دیگر نقل کرد؛ اعم از اینکه استقرار آن ذاتی باشد یا به واسطه عمل انسان؛ به‌نحوی که نقل آن مستلزم خرابی یا نقص خود مال یا محل آن شود.»

 به عبارت ساده‌تر، چیزی را که نمی‌توان از محلی به محل دیگر منتقل کرد، مانند زمین، خانه، معدن، ابزار و وسایل نصب و متصل‌شده به زمین و… همگی اموال غیرمنقول محسوب می‌شوند.

آثار تفکیک اموال به منقول و غیر منقول

تعیین دادگاه صالح:

کسی که خواهان دعوا است، طبق ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی، باید دعوای خود را در دادگاه محل اقامت خوانده یعنی کسی که علیه او دادخواست تنظیم کرده است، مطرح کند،

 اما اگر دعوای مطرح‌شده مربوط به اموال غیرمنقول باشد، خواهان باید دعوا را در محل وقوع مال غیرمنقول، اقامه کند.

پس بطور کلی می توان گفت که ، دادگاه صالح برای رسیدگی به طرح دعاوی اموال منقول ، محل اقامت خوانده و برای دعاوی غغیر منقول ، محل وقوع ملک می باشد .

نحوه‌ی توقیف و بازداشت

هنگامی که دستور توقیف اموال صادر می‌شود، درصورتی که مال منقول باشد، به‌راحتی توسط مامور اجرا، توقیف و به محل دیگری منتقل می‌شود.

 اما چنین کاری درخصوص اموال غیر منقول امکان‌پذیر نمی‌باشد، اموال غیر منقول قابل جابه‌جایی نیستند، توقیف اموال غیر منقول به وضعیت ثبت مال، در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وابسته است.

پس می توانیم بگوییم که توقیف اموال منقول ، فیزیکی و اموال غیر منقول سندی است .

دادگاه صالح رسیدگی اموال منقول و غیر منقول

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )
مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )
داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =