داوری و استعفا از داوری

پرسش: ( داوری و استعفا از داوری) 

طرفین قراردادی ضمن سند رسمی متعهد شده‌اند در صورت بروز اختلاف به دادگستری مراجعه نکنند و اختلافات خود را از طریق حکمیت حل کنند و دو نفر را نیز به‌عنوان حکم مرضی‌الطرفین انتخاب کرده و به آنان اختیار داده‌اند در صورت وجود اختلاف‌نظر شخصی ثالثی را به‌عنوان سرداور انتخاب کنند.

( داوری و استعفا از داوری ) 

یکی از داوران پس از اعلام قبولی مستعفی می‌گردد و سر داور نیز هنوز انتخاب نشده است.

آیا هریک از طرفین می‌توانند به استناد ماده ۶۳۷ قانون آیین دادرسی مدنی از دادگاه بخواهد که داور مشترک را انتخاب کند؟ و نیز آیا داور مستعفی می‌تواند استعفای خود را مسترد و به داوری مبادرت کنند یا نه؟

پاسخ :

کمیسیون مشورتی آیین دادرسی مدنی اداره حقوقی در جلسه مورخ ۲۶/۹/۱۳۴۵ چنین اظهارنظر کرده است:

چون از مندرجات قرارداد طرفین به شرح مذکور در استعلام چنین استفاده می‌شود که توافق طرفین با حل اختلافات ناشی از قرارداد از طریق داوری قطع نظر از شخصیت داوران بوده است؛ لذا با استعفای احد از داوران مشترک و عدم تراضی طرفین در تعیین داور مشترکی به‌جای او هریک از طرفین می‌توانند با استفاده از مقررات بند ۲ ماده ۶۳۷ قانون آیین دادرسی مدنی تعیین داور مشترک را از دادگاه درخواست نماید و در مورد پرسش، این امر که داور مستعفی عنوان داور مشترک طرفین را داشته نه داور اختصاصی یک طرف تأثیری در امر ندارد.

با استعفای داور سمت داوری او زائل می‌شود و عدول از آن توسط داور مستعفی موجب اعاده سمت داوری نیست.

داوری و استعفا از داوری

مستندات قانونی داوری :

ماده ۶۳۵ قانون آیین دادرسی مدنی :

« در مورد ماده ۶۳۳ هر گاه طرفين داور يا داورهاي خود را در ضمن معامله يا قرارداد معين نكرده باشند و در موقع بروز اختلاف يكطرف داور خود را معين ننمايد طرف ديگر ميتواند داور خود را معين كرده بوسيله اظهارنامه رسمي او را بطرف مقابل معرفي و درخواست نمايد كه‌داور خود را معين و معرفي كند در اينصورت طرف مكلف است كه در ظرف ده روز از تاريخ ابلاغ اظهارنامه و با رعايت مدت مسافت داور خود را‌معين و اعلام كند و هر گاه تا انقضاء مدت مذكور اقدام ننمود دادگاهي كه صلاحيت رسيدگي بموضوع اختلاف را دارد بدرخواست طرفيكه داور‌خود را معين كرده است داور طرف ديگر را معين خواهد نمود. »

ماده ۶۳۶ :

« در مورد ماده قبل هر گاه نسبت باصل معامله يا قرارداد راجع بداوري بين طرفين اختلافي باشد دادگاه قبلاً بآن رسيدگي كرده پس از‌احراز معامله و قرارداد داور ممتنع را معين مينمايد ولي مادام كه داور معين از طرف دادگاه بداور طرف ابلاغ نشده است طرف ممتنع ميتواند داور‌خود را معين و معرفي كند. »

ماده ۶۳۷ :

«  ترتيب مذكور در دو ماده فوق در موارد زير نيز رعايت خواهد شد:

۱ – هر گاه بموجب قرارداد بين طرفين حل اختلاف بايد بداور واحد رجوع شود و طرفين نخواهند يا نتوانند در انتخاب داور نامبرده تراضي‌نمايند.

۲ – در صورتيكه داور يكي از طرفين فوت شود يا استعفاء دهد و طرف نامبرده نخواهد جانشين او را معين كند.

۳ – در صورتيكه طرفين نخواهند يا نتوانند در انتخاب داور ثالث تراضي نمايند.

۴ – در صورتيكه انتخاب داور ثالث بشخصي واگذار شده و آنشخص از تعيين داور امتناع نمايد و يا تعيين داور از طرف او غير ممكن باشد. »

شرط داوری :

یکی از اشتباهات رایج عموم افراد جامعه در مبایعه نامه ها و یا قرار دادها این است که با توجه به اینکه این مبایعه نامه ها و یا قراردادها درفرم چاپ شده هست ، به شرط داوری که در آن قید شده توجه نمی کنند .

اگر بخواهیم توضیح بیشتری بدهیم این است که در آن قراردادها معمولاً مشاور املاک در یک بند قرار داد قید می کنند که درصورت حصول اختلاف در مفاد و شرایط قرار داد، متصدی مشاور املاک و یا شخص ثالث بعنوان داور طرفین تصمیم می گیرند و رای می دهد . که درج چنین شرطی بدون شناخت و آگاهی از میزان تخصص مشاوران املاک و یا اشخاص ثالث و یا اینکه آیا آنها تحت تاثیر یکی از طرفین قرارداد قرار می گیرند یا نه ، اشتباهی بزرگی هست بنابراین بهتر است که این شرط داوری حذف بشود .

نکات داوری :

۱- در صورت توافق طرفین ولو داور ذینفع (از رای داوری سود ببرد) در موضوع اختلاف باشد موجب ابطال رای داوری نیست.

۲- در صورتی که داوران مقررات ابلاغ را رعایت ننمایند، رای داوری برخلاف قوانین موجه حق هست و می توان آن را ابطال نمود.

۳- اگر شخصی را بعنوان داور معین نمائید، و شخص داور از، داوری انصراف دهد و یا توانائی انجام امور داوری را نداشته باشد، برای داوری شخص دیگر، توافق مجدد لازم نیست، و دادگاه به درخواست طرفین وارد رسیدگی می شود.

۴- اگر رای داوری در مهلت ۳ ماه قانونی صادر ولیکن خارج از این مهلت ابلاغ گردد از موارد ابطال رای داوری می باشد.

وکیل متخصص دعاوی دادگستری گروه وکلای حکمت :

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت  کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 13 =