زمانی که هر یک از دنیا می رود و متوفی محسوب می شود معمولا اموالی از وی باقی می ماند که به همین دلیل نیازمند رسیدگی و تعیین تکلیف نسبت به اموال فرد متوفی است چرا که این قبیل اموال دارای شخصیت حقوقی هستند و از طریق دادگاه مربوطه در صورت بودن وصیت نامه یا عدم آن از سوی وراث باید معین و تقسیم شود.در این مقاله با ما همراه باشید تا مورد مورد درخواست تصفیه ترکه توضیحاتی برای شما همراهان عزیز ارائه دهیم.

تعیین تکلیف ارث:

ارث سبب انتقال جمعی اموال و حقوق مالی است. مورث هرچه دارد به بازماندگان او می رسد تا بدین وسیله دارایی خانواده محفوظ بماند و اموال در اختیار بازماندگان قرار گیرد. پس باید پذیرفت که اصل، انتقال تمام اموال و حقوق مالی مورث است و ترکه شامل تمام اجزای دارایی، اعم از منقول و غیرمنقول، اعیان و منافع و حقوق و دیون و مطالبات است. منتهی این توده ناخالص باید تصفیه گردد تا ترکه ای ناب به دارایی وارثان بپیوندد.

تعریف تحریر ترکه:

ماده 206 قانون امور حسبی در مقام بیان تحریر ترکه از راه تعیین هدف آن میگوید : مقصود از تحریر ترکه تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی است.

تصفیه ترکه به چه معناست؟

مقصود از تصفیه ترکه تعیین دیون و حقوق بر عهده متوفی و پرداخت آنها و خارج کردن مورد وصیت از ماترک است.

با توجه به مواد 258 و 260 و 262 قانون امور حسبی درخواست تصفیه ترکه در صورتی قابل قبول است که هیچ از ورثه ترکه را قبول نکرده باشند ، زیرا مقصود از تصفیه ترکه تعیین دیون و حقوق بر عهده متوفی و پرداخت آنها و خارج کردن مورد وصیت از ماترک است و همین وظایف بر عهده وارثی است که ترکه را قبول نموده است.

پیشنهاد ما برای شما:ارث-نحوه تقسیم ارث

نحوه تصفیه ترکه:

ماده 240 قانون امور حسبی، راههای تصفیه ترکه را بیان نموده و مقرر داشته که ورثه می توانند ترکه را قبول کرده که دیون متوفی را بپردازند و یا ترکه را واگذار و رد کنند که به بستانکاران داده شود و نیز می توانند قبول یا رد خود را منوط به تحریر ترکه نمایند و یا تصفیه ترکه را از دادگاه بخواهند.

افراد صالح جهت درخواست تحریر ترکه:

1)      هر یک از ورثه متوفی یا نماینده قانونی آنها
2)     وصی بر اداره اموال متوفی
3)     امین غایب یا قیم محجوری که غایب یا محجور ، جزء ورثه ی متوفی باشند.

مستندات قانونی تصفیه ترکه:

‌ماده 262 قانون امور حسبی :

هرگاه بعضی از ورثه ترکه را قبول کرده باشند سایر ورثه نمی‌توانند تصفیه ترکه را بخواهند.

ماده 258 قانون امور حسبی :

در صورتي كه بعضي از ورثه تركه را قبول كرده و بعضي رد نمايند وارثي كه تركه را قبول كرده است اقدامات لازمه را براي اداره تركه و‌اداء ديون و حقوق و وصول مطالبات و غيره انجام مي‌دهد و وارثي كه تركه را رد كرده است حق هيچگونه اعتراضي به عمليات او ندارد ليكن اگر پس از‌تصفيه تركه چيزي از تركه بماند سهم‌الارث وارثي كه تركه را رد كرده است به او داده خواهد شد. ‌در اين صورت وارثي كه تركه را قبول كرده در ازاي زحمتي كه براي اداره كردن تركه نسبت به سهم سايرين متحمل شده مستحق دستمزد خواهد بود‌ تشخيص ميزان دستمزد در صورت عدم تراضي با دادگاه است.

بنابراین با قبول ترکه از سوی بعضی از وراث درخواست تصفیه ترکه از دادگاه که نتیجه هر دو ، اداره ترکه و تعیین حقوق و دیون و غیره است تحصیل حاصل و عبث می باشد ، نتیجتاً با قبول ترکه از ناحیه بعضی از وراث ، دیگر درخواست تصفیه نه از ناحیه قبول کننده ترکه و نه از ناحیه سایر وراث قابل قبول نیست مگر این که قبول کننده ترکه طبق ماده 247 قانون امور حسبی بعد از قبول آن را رد نموده باشد .

تصفیه ترکه در صورت درخواست آن از سوی دادگاه:

هریک از ورثه می تواند از دادگاه درخواست تصفیه ترکه بنماید هرگاه بعضی از ورثه ترکه را قبول کرده باشند دیگر درخواست تصفیه ترکه از سایر وراث پذیرفته نمی شود و آنان می توانند همراه با ورثه دیگری که قبولی خود را اعلام کرده اند ترکه را قبول نمایند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:احکام ارث به زبان ساده

گروه وکلای حکمت:

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت  کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص درخواست تصفیه ترکه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص درخواست تصفیه ترکه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره درخواست تصفیه ترکه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *