فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

دستور عدم پرداخت وجه چک

ماده ۱۴ قانون صدور چک (دستور عدم پرداخت وجه چک ) 

صادر کننده چک یا ذینفع یا قائم مقام قانونی آنها با تصریح به اینکه چک ، مفقود یا سرقت یا جعل شده و یا از طریق کلاهبرداری ، خیانت در امانت یا جرائم دیگری تحصیل گردیده ، می تواند کتباً دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهد . ( دستور عدم پرداخت وجه چک ) 

بانک پس از احراز هویت دستور دهنده ، از پرداخت وجه آن خودداری خواهد کرد و در صورت ارائه چک ، بانک گواهی عدم پرداخت را با ذکر علت اعلام شده ، صادر و تسلیم می نماید .( دستور عدم پرداخت وجه چک ) 

نکته :

حسب ماده ۱۴ قانون صدور چک ، صادر کننده / دارنده و یا ذینفع چک ، می توانند در موارد ذیل دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک بدهند .

۱-در صورت مفقودی چک

۲-سرقت چک

۳-جعل چک

۴-در صورتی که چک در اثر کلاهبرداری تحصیل شود .

۵-اگر چک در اثر خیانت در امانت کسب شود .

۶-اگر چک در جریان جرائم دیگری به دست آید .

نحوه ارائه درخواست به بانک

موضوع : درخواست عدم پرداخت وجه چک

ریاست محترم بانک ………………….

اینجانب ……………………..فرزند …………………….. دارنده حساب جاری شماره ……………………. به استحضار می رساند .

نظر به مفقودی و یا سرقت و ……… چک شماره ……………………… بانک ……………….صورت گرفته در راستای اعمال ماده ۱۴ قانون صدور چک ، خواستار عدم پرداخت وجه چک به مدت می باشم .                                                                      محل امضاء

                                                                            دستور عدم پرداخت وجه چک

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

نکته ۱ :

دارنده و یا ذینفع چک ، می بایست ظرف مدت یک هفته از تاریخ دستور عدم پرداخت به بانک ، از بابت جرم کیفری حاصله از چک ( خیانت در امانت و یا کلاهبرداری و یا …… ) شکایت خود را به دادسرا تقدیم نموده و سپس گواهی شکایت خود را به بانک مربوط تسلیم نماید .

در غیر این صورت ، پس از انقضای مهلت یک هفته ای ، به تقاضای دارنده و یا ذینفع چک ، وجه آن را به وی پرداخت می گردد .

نکته ۲ :

دستور عدم پرداخت موضوع ماده ۱۴ قانون صدور چک ، صرفاً در مواردی است که چک ، به واسطه ی جرم کیفری تحصیل شده باشد و شامل موارد …….

اختلاف حساب / اختلاف در مفاد و شرایط قرارداد نمی گردد بدین نحو که …… اگر شما ، دارنده و یا ذینفع چک را به هر دلیلی محق به دریافت وجه چک نمی دانید نمی توانید جلوی چک را با استناد به این ماده بگیرید .

چرا که خلف وعده و یا عدم انجام تعهد از ناحیه دیگران ، مثل جرائم مندرج در بالا ، جرم کیفری محسوب نمی شود و صرفاً تخلف مدنی محسوب می شود و صرفاً می تواند با استناد به ماده ۱۴ قانون صدور چک دستور عدم پرداخت وجه چک را به بانک داد .

نکته :

در موارد اختلاف حساب و یا اختلاف در معامله ، نمی توانید دستور عدم پرداخت به بانک بدهید و یا به اصطلاح جلوی چک تان را بگیرید .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *