نامزدی در قانون:

نامزدی تاسیسی است که در قانون خانواده ایران تعریف شده است که وقتی نامزدی از سوی طرفین تشکیل میشود آثار حقوقی بدنبال خود دارد. (مواد 1035 ، 1037 ، 1038 قانون مدنی)

تعریف نامزدی:

اساسا از زمان خواستگاری پسر از دختر تا قبل از عقد دائم نکاح را نامزدی می گویند.

نکته در باب نامزدی:

نامزدی تاسیس حقوقی است که به یکباره میتواند منحل شود و طرفین هیچ الزامی مبنی بر بقای آن ندارند.

طبق آداب و رسوم رایج در اقصی نقاط کشور ، وقتی دختر و پسر نامزد میشوند هدایایی بین آنها رد و بدل میشود که این هدایا از سوی طرفین و اقوام دختر و پسر تقدیم میشود که این هدایا شامل اجناس و اقلام با ارزش مثل وجه نقد ، طلا و نقره ، سکه و دیگر مواردی است که تحت تملک طرفین قرار میگیرد.

شرايط استرداد هدایای دوران نامزدی:

  1.  در استرداد هدایای نامزدی اولین شرط این است که وقتی عنوان دعوای استرداد نامزدی معنا پیدا میکند که اساسا نامزدی به ازدواج ختم نشده باشد و در همان دوران به پایان رسیده باشد البته اگر هر یک از دختر و پسر فوت کنند و نامزدی به پایان برسد دیگر دعوای استرداد هدایا قابل طرح نیست.
  2. هدایای دوران نامزدی باید صرفا با انگیزه وصلت رد و بدل شده باشد.
  3. زمانی دعوای استرداد هدایای نامزدی را میتوان طرح کرد که هدایای تقدیم شده مصرف نشدنی باشد و تلف نشده باشد اما اگر عین هدایای مصرف نشدنی مثل خودرو تلف شده باشد میتوان قیمت آن را مطالبه کرد البته لازم به ذکر است که زمانی قیمت هدایای مصرف نشدنی تلف شده را میتوان مطالبه کرد که تلف بواسطه تقصیر کسی که هدایای را داشته نباشد.

استرداد هدایای نامزدی زوجین که منجر به ازدواج شده است:

وقتی وصلت طرفین به ازدواج ختم شود به عبارت دیگر از حالت موقتی و نامزدی خارج شده و عقد دائم به سرانجام برساند دیگر در آن دوران دعوای استرداد هدایای نامزدی معنا پیدا نمیکند و اگر هر یک از خانم و آقا مدعی بر استرداد هدایا باشند باید دعوای خود را در قالب رجوع از هبه اقامه کنند و مطابق عقد هبه در قانون مدنی دعوای خود را اقامه کنند که آن هم بستگی و شرایطی دارد.

شرایط و نحوه دفاع دعاوی استرداد هدایا و طلاها در دوران نامزدی یا عقد نکاح:

یکی از شرایط اساسی طرح این قبیل دعاوی گرفتن وکیل است چرا که …

این قبیل دعاویی بسیار فنی و تخصصی است و جزو تخصص های یک وکیل دادگستری مجرب و متخصص به امور حقوقی است که شایسته است در این زمینه دقت لازم را  به عمل آوریم.

پس در وهله اول مشاوره حقوقی توسط وکیل دادگستری و بعد برای انجام مرحله بعد یعنی اقامه دعوا ، گرفتن وکیل لازمه اصلی اقامه این قبیل دعاویی تخصصی است.

همانطور که عرض شد این قبیل دعاوی بدلیل فنی و تخصصی بودن دفاعیات خاص خود را به همراه دارد که باید با توجه به نوع خاص هر مورد دفاع آن هم متناسب با آن تنظیم و انجام شود.

در مورد صیغه 99 ساله بیشتر بخوانید:صیغه ۹۹ ساله

دادگاه صالح به رسیدگی به استرداد هدایای نامزدی:

دادگاه صالح به رسیدگی دعوای استرداد هدایای نامزدی براساس شرایط در صلاحیت دادگاه خانواده محل اقامت خانم یا آقا است که باید اقامه شود.

اما دادگاه صالح برای رسیدگی رجوع از هدایای بعد از دوران نامزدی یعنی دوران ازدواج در صلاحیت دادگاه حقوقی است که آن هم بستگی دارد میتوان در محل اقامت مال یا طرف مقابل طرح شود.

مدارک لازم برای دعاوی استرداد هدایای نامزدی:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • دادخواست استرداد هدایای نامزدی که بر اساس قانون آیین دادرسی مدنی تنظیم شده باشد
  • پرداخت هزینه‌های دادرسی
  • مدارکی و دلایلی که اثبات کننده اهدای هدایای نامزدی باشد. مانند فاکتور یا رسید

یکی از اصلی ترین دلایل و مدارک برای اثبات این قبیل دعاوی ، فاکتور یا سند خرید یا سند یا هبه نامه است و دیگر دلیل شهادت شهود است که با این دلیل میتوان دعوا را اثبات و مال را استرداد نمود.

نمونه دادخواست استرداد هدایای نامزدی:

خواهان:

خوانده:

خواسته:

تقاضای صدور حکم بر محکومیت خوانده بر استرداد و رد هدایا از جمله…………………مقوم به……………با احتساب کلیه خسارات دادرسی

دلایل و منضمات:

۱- فاکتور خرید 2- شهادت شهود 3-درخواست اتیان سوگند 4-اظهارنامه

ریاست محترم دادگاه……….

با سلام

با تقدیم دادخواست به استحضار می رساند:

اینجانب در حدود …………ماه قبل از خانم…………….خواستگاری نموده ام و با ایشان نامزد شده ایم در طول نامزدی اینجانب بمنظور رسمیت بخشیدن و رعایت سنن مرسوم و ایجاد زمینه های ازدواج با خرید و تهیه ………………..و آنها را بعنوان هدیه به خوانده تقدیم نموده ام متاسفانه به علت……………..نامزدی را بر هم زده ایم و رابطه مذکور بدون آنکه منجر به ازدواج گردد خاتمه یافته است ولیکن خوانده علیرغم  ارسال اظهارنامه شماره………………حاضر به استرداد هدایای مذکور نمی باشند از آنجاییکه که هر یک از نامزدها در صورت برهم خوردن نامزدی منظور حق مطالبه هدایای داده شده به طرف مقابل را دارد به لحاظ امتناع خوانده از استرداد بدینوسیله استماع دادرسی و در ماهیت امر مستندا به مواد ۱۰۳۷قانون مدنی و۱۹۸ قانون آیین دادرسی مدنی صدور حکم به شرح ستون خواسته را دارد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:ازدواج مجدد مرد و شرایط ازدواج مجدد مردان{آپدیت شده}وکیل خانواده-گروه وکلای حکمت

گروه وکلای حکمت: 

گروه وکلای حکمت مفتخر است با به کار گیری وکلای متخصص پایه یک دادگستری خانم و آقا که هریک در حوزه ای خاص تخصص و تجربه ی کافی دارند و سالهاست که در این حوزه فعالیت می نمایند.

تجربه موفق موکلین پیشین ما و مراجعات متعدد ایشان و معرفی مجموعه به دیگران باعث شد ما اقدامات و فعالیت های خویش را با هدفی بزرگ و با شعاری که پایبند آن بوده ایم ادامه دهیم:

موکل های ما مهمترین سرمایه ما هستند میزان رضایتمندی آنها و معرفی ما به دیگران خود بهترین تبلیغ است.

در خصوص استرداد هدایای نامزدی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص استرداد هدایای نامزدی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره استرداد هدایای نامزدی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500