وصیت نامه

فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب

ماده ۴۲۲ قانون مدنی :

 « اگر بعد از معامله ظاهر شود که مبیع معیوب بوده مشتری مختار است در قبول مبیع معیوب یا اخذ ارش یا فسخ معامله » ( دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب ) 

مستنداً به ماده ۴۲۲ قانون مدنی باید گفت که اگر بعد از معامله معلوم شود که ملک در هنگام معامله معیوب بوده است و این عیب مخفی بوده و مشتری نیر به آن جاهل بوده است مشتری می تواند یا قرارداد را فسخ نماید یا ارش بگیرد. ( دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب ) 

ارش چیست ؟ ( دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب ) 

ارش عبارت است از تفاوت قیمت مبیع سالم و مبیع معیوب

اگر مشتری که ملکی خریداری کرده است بعد از معامله متوجع معیوب بودن آن شود و نخواهد آن معامله را فسخ کند می تواند از فروشنده ارش بگیرد که در این صورت ، می تواند دادخواست مطالبه ارش را به دادگاه ارائه دهد.

طرفین دعوای مطالبه ارش ملک معیوب

مشتری که مبیع معیوب خریداری نموده است خواهان دعوا و فروشنده که مال معیوب به مشتری فروخته است خوانده دعوا می باشد.

مرجع صالح برای رسیدگی

از آن جایی که خواسته دین است، خواهان می تواند در دادگاهی که محل اقامت خوانده است یا محل انعقاد قرارداد و یا محل انجام تعهد، طرح دعوا کند. البته چنان چه مبلغ به میزان بیست میلیون تومان یا کمتر از آن باشد، دعوا در شورای حل اختلاف محل اقامتگاه خوانده، مطرح می شود.

قیمت ارش

تشخیص عیب بر حسب عرف و عادت می باشد و دادگاه برای مشخص شدن قیمت دقیق ارش مبیع، آن را به کارشناس رسمی دادگستری ارجاع می دهد.

 

دعوای مطالبه وجه بابت ارش ملک معیوب

 

مستندات قانونی

-ماده ی ۴۲۳ قانون مدنی :

 « خیار عیب وقتی برای مشتری ثابت می شود که عیب، مخفی و موجود در حين عقد باشد. »

-ماده ی ۴۲۷ قانون مدنی :

« اگر در مورد ظهور عیب، مشتری اختیار ارش کند، تفاوتی که باید به او داده شود به طریق ذیل معین می شود: قیمت حقیقی مبیع در حال بی عیبی و قیمت حقیقی آن در حال معیوبی به توسط اهل خبره معین می شود. اگر قیمت آن در حال بی عیبی، مساوی با قیمتی باشد که در زمان بیع بین طرفین مقرر شده است، تفاوت بین این قیمت و قیمت مبیع در حال معیوبی، مقدار ارش خواهد بود و اگر قیمت مبيع در حال بی عیبی، کمتر یا زیادتر از ثمن معامله باشد. نسبت بین قیمت مبیع در حال معیوبی و قیمت آن در حال بی عیبی، معین شده و بایع باید از ثمن مقرر به همان نسبت، نگاه داشته و بقیه را به عنوان ارش به مشتری رد کند. »

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =