دفاتر تاجر {دفاتر تاجر شامل چه دفترهایی است}عدم نگهداری از دفاتر تاجر

دفاتر تاجر

زمانی که شخصی تاجر تلقی میشود باید مواردی را از جمله تهیه و آماده سازی دفاتر تجاری را رعایت نماید چرا که یکی از الزامات قانونی می باشد تا خللی به جایگاه تاجر وارد نشود.

دفاتر تاجر شامل چه دفتر هایی است ؟

ماده ۶ قانون تجارت ایران مقرر می دارد :

 هر تاجری به استثنای کسبه جزء مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت عدلیه به موجب نظامنامه ای قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد :

1- دفتر روزنامه ، ۲- دفتر کل ، ۳- دفتر دارایی ، ۴- دفتر کپیه

انواع دفاتر تاجر: 

1-دفتر روزنامه

2-  ۲- دفتر کل

۳- دفتر دارایی

۴- دفتر کپیه  

پیشنهاد ما برای شما:ضرر و زیان ناشی از جرم

۱- دفتر روزنامه:

طبق ماده ۷ قانون تجارت :

(( دفتر روزنامه دفتری است که تاجر باید همه روزه مطالبات و دیون و داد و ستد تجارتی و معاملات راجع به اوراق تجارتی ( از قبیل خرید و فروش و ظهر نویسی ) و به طور کلی جمیع واردات و صادرات تجارتی خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می کند در آن دفتر ثبت نماید . ))

دفتر روزنامه اساس حسابداری تجار را تشکیل می دهد . در دفتر مزبور کلیه معاملات و عملیات تاجر به ترتیب تاریخ انجام آنها ثبت می گردد .

که این دفتر باید به صورت روزانه پر شود .

۲- دفتر کل:

ماده ۸ قانون تجارت :

 دفتر کل دفتری است که تاجر باید کلیه معاملات را لااقل هفته ای یک مرتبه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلفه آن را تشخیص داده و جدا نموده هر نوعی را در صفحه مخصوص در آن دفتر به طور خلاصه ثبت می کند .

۳- دفتر دارایی:

طبق ماده ۹ قانون تجارت :

دفتر دارایی دفتری است که تاجر باید هرسال صورت جامعی از کلیه دارایی منقول و غیرمنقول و دیون و مطالبات سال گذشته خود را به ریز ترتیب داده در آن دفتر ثبت و امضاء نماید و این کار بایدتا پانزدهم فروردین ماه سال بعد انجام پذیرد .

۴- دفتر کپیه:

طبق ماده ۱۰ قانون تجارت :

 دفتر کپیه دفتری است که تاجر باید کلیه مرسلات و مخابرات و صورت حساب های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت نماید.

دفتر کپیه به صورتی که در قانون تجارت پیش بینی شده امروزه متروک شده است .

عدم نگهداری از دفاتر تاجر (تجاری):

1-ضمانت اجرای کیفری

2-ضمانت اجرای مدنی

ضمانت اجرای کیفری:

اگر اشخاص نتوانند از دفاتر خود به خوبی نگهداری کنند به مجازات ورشکستگی به تقصیر از 6 ماه تا 2 سال حبس محکوم میگردند.

ضمانت اجرای مدنی:

اگر از دفاتر تحجاری به خوبی نگهداری نشود،شخص ثالث میتواند جبران خسارتی که به او وارد شده است را درخواست کند.

  ماده ۱۴ قانون تجارت در مورد سندیت دفاتر تجاریچنین اشاره کرده است:

دفاتر تجاری و سایر دفاتری که تجار برای امور تجارتی خود به ‌کار می‌برند، در صورتی‌ که مطابق مقررات این قانون مرتب شده باشند، بین تجار در امور تجارتی سندیت خواهند داشت؛ در غیر این ‌صورت فقط علیه صاحب آن معتبر خواهند بود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:تاجر |دفاتر تاجر شامل چه دفترهایی است

گروه وکلای حکمت :

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت  کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

در صورت نیاز برای مشاوره با وکیل روی لینک مقابل کلیک نمایید:وکیل

در خصوص دفاتر تاجر {دفاتر تاجر شامل چه دفترهایی است}عدم نگهداری از دفاتر تاجر نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص دفاتر تاجر {دفاتر تاجر شامل چه دفترهایی است}عدم نگهداری از دفاتر تاجر نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره دفاتر تاجر {دفاتر تاجر شامل چه دفترهایی است}عدم نگهداری از دفاتر تاجر دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *