دلال کیست ؟ دلالی چیست ؟

در دنیای پر تلاطم و شلوغ امروزه که معاملات تجاری افزایش پیدا کرده است ، افرادی هستند که ما بین قراردادها و معاملات طرفین را به یکدیگر معرفی و امور و معامله بینشان را تسهیل می کنند که به چنین شغلی دلالی و کسانی که این شغل را انجام می دهند دلال گفته می شود . ( دلال کیست ؟ دلالی چیست ؟ ) 

دلال کیست ؟  ( دلال کیست ؟ دلالی چیست ؟ ) 

دلال در معنی لغوی آن واسطه بین فروشنده و خریدار ، میانجی بین بایع و مشتری، کسی که با دریافت حق معینی، واسطه بین خریدار و فروشنده می شود ، آمده است . ( دلال کیست ؟ دلالی چیست ؟ ) 

و در اصطلاح حقوقی به معنای ؛ کسی است که در قبال دریافت اجرت، واسطه انجام معامله ای شده و یا برای کسی که می خواهد کالایی بفروشد مشتری پیدا می کند ، است .

ماده ۳۳۵ قانون تجارت در باب دلالی آورده است :

« دلال کسی است که در مقابل اجرت ، واسطه انجام معاملاتی شده یا برای کسی که می خواهد معاملاتی نماید ، طرف معامله پیدا می کند . اصولاً قرارداد دلالی تابع مقررات راجع به وکالت است . »

دلالی چیست ؟

دلالی شغلی است که صاحب آن با معرفی و نزدیک کردن طرفین یک معامله به همدیگر، شرایط و خصوصیات معامله را برای آنان تشریح کرده و سعی می‌کند با تطبیق منافع طرفین، معامله را جوش دهد.

دلالی به موجب بند ۳ ماده ۲ قانون تجارت یک حرفه تجاری تلقی شده، به همین جهت دلال تاجر محسوب شده و باید از مقررات مربوط به تاجران پیروی کند. حتی اگر معامله‌ای که واسطه آن می‌شود تجاری نباشد. یا آنکه «معامله‌ای برای اشخاص غیر تاجر انجام دهد»

 

دلال کیست ؟ دلالی چیست ؟

انواع دلالی

عمدتاً دلالی را می‌توان بر چند نوع تقسیم‌بندی کرد:

-دلالی در معاملات ملکی؛

-دلالی در معاملات تجاری؛

-دلالی در امور شهری.

رایج‌ترین نوع دلالی موارد ۱ و ۲ هستند .

  برای اینکه شخص دلال بتواند در حوزه‌ی معاملات تجاری فعالیت کند به مجوز وزارت امور اقتصاد و دارایی، و برای معاملات ملکی به مجوز اداره‌ی کل ثبت اسناد و املاک نیاز دارد.

 در این راستا، برای انجام معاملات با شخص دلال قراردادی بسته می‌شود که طبق آن اگر شخص اعم از فروشنده یا خریدار به دلال بگوید معامله‌ی معینی برای من انجام بده یا فلان مال معین را برایم بفروش یا برایم بخر، و دلال در ازای این عمل اجرت معینی دریافت کند، این یک قرارداد دلالی است.

 به اشخاصی که برای انعقاد معامله به دلال رجوع کرده‌اند (یعنی همان فروشنده و خریدار) آمر گفته می‌شود.

پروانه داشتن دلال

دلال برای انجام فعالیت دلالی باید پروانه و مجوز داشته باشد.

حال اگر دلالی بدون داشتن پروانه‌ دلالی کند، عمل او باطل نیست و همچنان مستحق دریافت اجرت عمل خود هست.

برای اینکه برای دلال پروانه‌ی دلالی صادر شود، شرایطی لازم است. مثل، سپردن وثیقه، ضمانت‌نامه یا دادن وجهی تحت عنوان وجه‌الضمان که به نظر می‌رسد نوعی ضمانت برای حسن انجام عمل دلال است و می‌تواند نوعی وثیقه برای طلبکاران شخص دلال در راستای آن معامله باشد.

تکالیف دلال

-شخص دلال مکلف است طرفین معامله را از جزییات معامله مطلع سازد.

ماده ۳۳۷ قانون تجارت :

« دلال باید در نهایت صحت و از روی صداقت ، طرفین معامله را راجع به معامله مطلع سازد …….»

-اگر در معامله کالایی به عنوان نمونه ارائه شده باشد، دلال مکلف به نگهداری از این کالاست.

-دلال نمی‌تواند از جانب طرفین معامله وجه نقدی را قبض نماید. یا دینی را پرداخت نماید. یا تعهدات طرفین را اجرا کند. مگر اینکه اجازه‌ی مخصوص داشته باشد.

ماده ۳۳۸ قانون تجارت :

« دلال نمی تواند عوض یکی از طرفین معامله ، قبض وجه یا تادیه دین نماید و یا آنکه تعهدات آن ها را به موقع اجرا گذارد ، مگر اینکه اجازه نامه مخصوصی داشته باشد . »

-دلال نوعی نماینده و امین محسوب می‌شود. پس در قبال تعهداتش زمانی مسئول است که مرتکب تقصیر شده و تقصیر وی ثابت شود.

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سیزده =