جرم رابطه نامشروع

جرم رابطه نامشروع در قوانین ایران:

امروزه با وجود توسعه روابط مجازی و دسترسی آسان به آن بعضی از رفتارهای شهروندان در دست تغییر هستند.

یکی از این رفتارها روابط بین دختر و پسر است که براحتی با عضویت در شبکه های مجازی می توانند انواع روابط را تشکیل دهند. البته جرائم دیگری هم در فضای مجازی از قبیل کلاهبرداری رایانه ای ، توهین ، تهدید ، اخاذی و… شایع است اما می خواهیم به طور خاص درباره رابطه نامشروع و انواع و شکل گیری و مجازات و روند رسیدگی آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

جرم رابطه نامشروع در قوانین ایران:

رابطه نامشروع در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی: هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل ‌یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه ‌کننده تعزیر می‌شود.

رابطه نامشروع چیست؟

عبارت است از روابط دو جنس مخالف (دختر – پسر) که از حدود شرعی و قانونی تجاوز کرده و به حریم خصوصی افراد وارد شود بنابراین روابطی که خارج از محدوده شرعی و عرفی دختر و پسر باشد رابطه نامشروع نامیده میشود.

رفتارها و اعمال و روابط مشمول رابطه نامشروع:

هر نوع عملی است که منافی عفت عمومی تلقی گردد و صرف تنها بودن دختر و پسر در مکان یا جایی ، در ماشین نشستن دو نامحرم و یا قدم زدن آنها نمی‌تواند رابطه نامشروع تلقی گردد.

بر اساس ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی:

رفتار مجرمانه جرم رابطه نامشروع یکی از افعال مثبت مادی لمسی چون « تقبیل و مضاجعه و غیره » می‌باشد که تقبیل به معنی بوسیدن دختر و پسر می باشد. مضاجعه به معنی همبستر شدن دختر و پسر می باشد.

مصادیق و موارد ذکر شده در قانون جنبه تمثیلی دارند بنابراین شامل خیلی از رفتارهای خلاف عرف و قانون میشود.

اما در صورتی که روابط بین دختر و پسر از بابت فعالیت شغلی یا همکلاسی یا هنری یا نمایشی و امثالهم باشد که از نظر عرف و قانون مشروعیت دارد جرم رابطه نامشروع تلقی نمیشود.

با توجه به حضور روز افزون خانم ها در کنار آقایان در جامعه و مشاركت بالای آن‌ها در فعالیت‌های اجتماعی نمی‌توان حضور این دو قشر را در كنار یكدیگر كه در مواردی بالاجبار مثل حضور دو همكار به تنهایی در محل كار و از این دست موارد است و نیز در مواردی با اختیار مثل خوردن نهار در یك رستوران و یا تردد با ماشین همكاران را جرم محسوب کرد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:اخاذی چیست؟راههای مقابله با آن-رسیدگی به این جرم-و چگونگی اثبات آن

مجازات جرم رابطه نامشروع:

قانون ایران در ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی برای رابطه نامشروع ۹۹ ضربه شلاق تعزیری تعیین نموده است.

شکایت و پیگیری قضایی جرم رابطه نامشروع:

اگر کسی از همسرش بدلیل رابطه نامشروع جنسی و جسمانی (مثل  همبستر شده ، بوسیدن، در آغوش گرفتن و … ) شکایتی دارد باید مستقیما به دادگاه مربوطه به جهت اعلام جرم و شکایت مراجعه کند و اگر همسر مدعی رابطه نامشروع غیر  جنسی و جسمانی مثل تلفن ، پیامک ، تلگرام و … باشد باید به دادسرا مراجعه کند.

اگر دلیل رابطه نامشروع ارتباط تلفنی و پیامکی باشد دادگاه یا دادسرا می تواند از اپراتور مربوطه تلفن همراه ، اطلاعات مربوط به تماس های تلفنی و پیامک های متهم را به جهت بررسی اخذ کند.

رابطه نامشروع از طریق پرینت گرفتن از تماس ها و مکالمات ، پرینت پیامک های بین دختر و پسر ، شنود مکالمات ، وجود تصاویر و یا فیلم، اقرار، شهادت شهود و علم قاضی قابل اثبات است.

جرم رابطه ناشروع

غیر قابل گذشت بودن جرم رابطه نامشروع:

جرم رابطه نامشروع جزو جرایمی است که قانون مجازات ایران آن را جرم دانسته و برایش مجازات تعیین کرده است.

جرم رابطه نامشروع یکی از جرایم منافی عفت میباشد که نیازی به شاکی خصوصی ندارد. به دلیل اینکه موجب برهم زدن نظم جامعه میشود، جزء جرایم غیرقابل گذشت میباشد. در صورتیکه شاکی خصوصی نداشته باشد و یا رضایت بدهد، مجازات پابرجاست.

مثلا اگر مردی مرتکب رابطه نامشروع شود و همسرش گذشت کند، مجازات مرد ساقط نخواهد شد ولی ممکن است مجازات کمتری در نظر گرفته شود.

دادگاه صالح به رسیدگی جرم رابطه نامشروع:

رسیدگی به جرم عمل نامشروع و عمل منافی عفت مستقیما در صلاحیت دادگاه است و نه دادسرا.

بر اساس ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری:

جرائم زنا و لواط و سایر جرائم منافی عفت به طور مستقیم، در دادگاه صالح رسیدگی میشود. منظور از جرائم منافی عفت در این قانون، جرائم جنسی حدی، همچنین جرائم رابطه نامشروع تعزیری مانند تقبیل و مضاجعه است. اگر کسی از همسرش بابت جرم رابطه نامشروع جنسی و جسمانی (مثل بوسیدن، در آغوش گرفتن و غیره ) شکایت دارد می بایستی مستقیما به دادگاه به جهت اعلام جرم و شکایت مراجعه کند.

بنابراین، مطابق ماده ۳۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری جدید، اصلاحی ۲۴ خرداد۱۳۹۴ به جرایم جنسی حدی، مانند زنا، لواط، مساحقه، رابطه نامشروع غیر از زنا مانند بوسیدن و در آغوش گرفتن، به صورت مستقیم در دادگاه صالح رسیدگی می‌شود.

اما اگر رابطه نامشروع غیر از این موارد باشد به دادسرای مربوطه برای رسیدگی ارجاع میشود.

نمونه شکوائیه جرم رابطه نامشروع:

شاکی …………………. به نشانی ……………………………………………………………………………

مشتکی عنه ……………………. به نشانی ……………………………………………………………….

تاریخ وقوع جرم …………….. محل وقوع جرم ………………………………………………………

 موضوع: رابطه نامشروع

ریاست محترم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان …………………………

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند:

اینجانبه ……….. (شاکیه دعوی) مطابق سند شماره ………….. زوجه دائم و قانونی آقای ……… (مشتکی‌عنه) می‌باشم.

مدت ………….‌ سال از زندگی مشترک فی‌مابین اینجانبان می‌گذرد و ثمره این زندگی دو فرزند به نام‌های …………. و ………….. می‌باشد.

مع هذا، مدتی قبل واقف شدم که خانم با نام…………. که گویا مطلقه نیز می‌باشد، با بکارگیری حیله و ترفند، زوج (شوهر) اینجانبه را فریب داده و بدین وسیله سعی در مزاحمت با ایشان را دارد.

از آنجایی که در حال حاضر هیچگونه علقه زوجیتی فی‌مابین این زن و شوهر وجود ندارد و رفت و آمد و اعمال نامشروع آن‌ها جنبه قانونی و شرعی ندارد.

لذا، به استناد ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) مصوب سال ۱۳۷۵ تقاضای رسیدگی و تعقیب و مجازات نامبردگان را دارم.

با تشکر و سپاس فراوان

امضاء

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:توهین چیست؟ و مجازات آن

آدرس مراجع و دادگاه های صالح به رسیدگی جرم رابطه نامشروع:

دادسرای ارشاد

نشانی: خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست سابق) جنب بیمارستان آسیا

مجتمع قضایی ارشاد

نشانی: تهران – خیابان مطهری – روبروی خیابان سلیمان خاطر

منشور اخلاقی گروه وکلای حکمت :

  • رعایت صداقت و درستی
  • کیفیت در کار
  • مشتری مداری
  • فوریت در امور محوله
  • تخصصی کردن کار وکالت
  • آموزش

گروه وکلای حکمت متشکل از چندین وکیل متخصص و باتجربه آمادگی ارائه مشاوره حقوقی به صورت تمام وقت برای افراد فراهم نموده است و برای تسهیل در اخذ مشاوره حقوقی به صورت ۲۴ ساعته مشاوره حقوقی در نظر گرفته شده است و در صورتی که گروه وکلای حکمت را جست و جو می نمائید میتوانید از وکلای متخصص گروه وکلای حکمت و با تجربه در نزدیکی خود جهت امور حقوقی و کیفری و تنظیم قرارداد و مشاوره تلفنی و یا در صورت تمایل به صورت حضوری مشاوره دریافت نمائید. گروه وکلای حکمت با توجه به تخصص های گوناگون حقوقی امکان انجام و ارائه مشاوره در کلیه امور حقوقی و کیفری شهر تهران و یا کشور را دارد و در صورت مشاوره تلفنی امکان حضور در محل شرکت جهت تنظیم قرارداد و یا حضور در مراجع قضایی شهر تهران و سایر استان ها وجود دارد.

کافی است با شماره های گروه وکلای حکمت تماس گرفته تا در صورت نیاز ، وقت مشاوره با گروه وکلای حکمت برای شما تعیین شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *