قوه قهریه

فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

رابطه ی نا مشروع چیست ؟مجازات آن -کاملا کاربردی

رابطه نامشروع چیست ؟

در مفهوم لغوی رابطه یعنی : ربط دادن، پیوستگی و..می باشد.(رابطه ی نا مشروع )

در مفهوم عام رابطه نامشروع به رابطه ای گفته میشود که روابط دو جنس مخالف از حدود شرعی و نیز به تبع آن قانونی خود تجاوز کرده.(رابطه ی نا مشروع )

این لفظ رابطه نامشروع در مقابل رابطه مشروع که ارتباط صحیح و شرعی بین زن و مرد میباشد بکار میرود.(رابطه ی نا مشروع )

به رابطه ی دو فرد مذکر و مونث که به بلوغ رسیده و بالغ باشند و صیغه ی محرمیتی میان آنان جاری نشده باشد رابطه ی نامشروع می گویند . ( رابطه ی نا مشروع )

رابطه ی نامشروع یک جرم به حساب می آید و در قانون مجازات اسلامی برای آن مجازاتی تعیین شده است ، این جرم جزء جرائم منافی عفت است و باعث خدشه دار شدن امنیت و آرامش افراد جامعه می باشد به همین دلیل نیاز به شاکی خصوصی ندارد .

رابطه نامشروع

 

رابطه ی نا مشروع چیست ؟مجازات آن -کاملا کاربردی

یعنی جرم رابطه نامشروع به دلیل اینکه موجب برهم زدن نظم جامعه میشود، جزء جرایم غیرقابل گذشت میباشد.

 در صورتیکه شاکی خصوصی نداشته باشد و یا رضایت بدهد، مجازات فرد از بین نمیرود و مدعی العموم که همان دادستان است به نمایندگی از مردم جامعه وی را مجازات خواهد کرد .

مثلا اگر مردی مرتکب رابطه نامشروع شود و همسرش گذشت کند، مجازات مرد ساقط نخواهد شد ولی ممکن است مجازات کمتری در نظر گرفته شود.

هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد.

تقبیل در لغت به معنای بوسیدن چیزی را و بوسه دادن است و مضاجعه نیز به معنای با کسی خفتن آمده است .

رابطه ی نا مشروع چیست ؟مجازات آن -کاملا کاربردی

ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی در این رابطه بیان داشته :

« هر گاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد ، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند ، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود . »

باید توجه داشت که بحث جرم رابطه نامشروع مربوط به جرائمی است که به سطح زنا نمی‌رسند و در اصطلاح غیر از زنا محسوب می‌شوند. جرمی که به مرحله‌‌ی زنا برسد، جرمی مستوجب حد است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *