سفته و نحوه مطالبه ی آن

سفته در لغت به معنای چیزی است که از کسی عاریه یا قرض یا در عوض چیزی بگیرند تا در شهر دیگر پس دهند. (سفته و نحوه مطالبه ی آن )

سفته یا فته طَلَب سندی تجاری است که بر اساس آن شخصی (صادرکننده سفته) تعهد می‌کند مبلغ معینی را در زمان معین یا عندالمطالبه به دیگری (گیرنده سفته) بپردازد. (سفته و نحوه مطالبه ی آن )

سفته از جمله اسنادی است که بانک‌ها هنگام پرداخت وام از وام‌گیرنده دریافت می‌کنند و در معاملات بازرگانی نیز کاربرد دارد.(سفته و نحوه مطالبه ی آن )

بدهکار با دادن سفته به طلبکار متعهد می‌شود که مبلغ معینی را در زمانی معین به او پرداخت کند.(سفته و نحوه مطالبه ی آن )

سفته و مطالبه ی آن

راه‌های وصول سفته

برای وصول وجه سفته از ۲ طریق می‌توان اقدام کرد:

از طریق اجرای ثبت : چون سفته از اسناد لازم الاجراست، در صورتی که دارنده به وظایف قانونی خود عمل کرده باشد، می‌تواند علیه صادرکننده، پشت نویس و ضامن به اجرای اسناد رسمی واقع در اداره ثبت مراجعه و تقاضای توقیف اموال اشخاص فوق و وصول طلب خود را کند.

از طریق مراجع قضایی دادگستری: دارنده سفته با تقدیم دادخواست حقوقی علیه یک یا تمام مسولان اقامه دعوی می‌کند

 

واخواست سفته

نکته ی دیگر اینکه کسی که سفته را در اختیار دارد، باید در سررسید، سفته را مطالبه کند و اگر وجه سفته پرداخت نشد، دارنده سند باید ظرف ۱۰ روز از تاریخ سررسید، سفته را واخواست کند.

واخواست چیست ؟

در واقع واخواست به معنی ۱- بازخواست ، اعتراض . ۲ – برگشت ؛ اعتراض دارنده چک یا برات هنگامی که با عدم وصول روبرو شود ، است .

 واخواست، اعتراضی رسمی نسبت به سفته‌ای است که در سررسید پرداخت نشده است.

این اعتراض علیه صادرکننده سفته به عمل می‌آید و باید رسما به او ابلاغ شود.

 این برگه‌های واخواست، نسخه‌های چاپی است که توسط دادگستری تهیه می‌شود و آنها را می‌توان از بانک‌ها نیز تحویل گرفت.

دستور پرداخت وجه سفته که توسط دادگاه انجام می‌شود، در این برگه نوشته می‌شود.

نکته مهمی که باید بدان توجه کرد این است که دارنده سفته باید ظرف یک سال از تاریخ واخواست، دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد، زیرا اگر دارنده سفته به این وظیفه قانونی عمل نکند، دعوی او علیه ظهرنویس‌ها پذیرفته نمی‌شود.

مراحل رسیدگی به دادخواست سفته

پس از اخذ واخواست و دادخواست پس از ثبت، به يكي از شعبات دادگاه‌هاي حقوقي ارجاع می‌شود و پس از طی تشریفات پرونده به قاضي داده مي‌شود.

 وي نيز پس از ملاحظه محتويات پرونده و قيد كامل بودن دادخواست و ساير محتويات آن دستور تعيين وقت جلسه رسيدگي را اعلام می کند و به طرفین ابلاغ می شود .

 

در خصوص سفته و نحوه مطالبه ی آن نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص سفته و نحوه مطالبه ی آن نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره سفته و نحوه مطالبه ی آن دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *