سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار-check ya safte hosn anjam kar

سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار

در خصوص سفته یا چک ضمانت حسن انجام کارنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

سفته سندی است تجاری که به موجب آن صادر کننده متعهد می شود مبلغ درج شده روی آن را در تاریخ مشخص شده (تاریخی که در سفته قید می شود )به دارنده سفته پرداخت نماید . درنتیجه ماهیت سفته یک سند تعهد آور می باشد که می بایستی مقررات آن را به خوبی بشناسیم.ما در این مقاله خواهیم گفت که سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار چیست و قوانین آن را برای شما بیان خواهیم کرد.

سفته (یا چک) ضمانت حسن انجام کار:

سفته یا چک ضمانت یا حسن انجام کار به سفته (یا چکی) اطلاق می گردد که کارفرمایان از افراد هنگام استخدام برای تضمین حسن انجام کار دریافت می نمایند . این سفته با چک که تضمین پرداخت وجه نقد صادر می شود ، متفاوت می باشد .

آیا مطابق قانون کار و سایر قوانین، کارفرما حق دارد چک یا سفته ایی را بابت ضمانت حسن انجام کار، از کارگر دریافت نماید؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت که از نظر قانونی منعی در این خصوص وجود ندارد، و گرفتن سفته یا چک به منظور تضمین حسن انجام کار قانونی می باشد.

کارگران چه نکاتی را حین دادن سفته یا چک تضمین حسن انجام کار می بایستی رعایت کنند؟

کارگران محترم در هنگان دادن سفته یا چک تضمین حسن انجام کار باید به موارد زیر توجه کنند.

۱-در قرارد داد کتبی شماره سفته یا چک را ذکر کنند و یک نسخه از قرارداد را الزامآ نزد خود نگه داشته باشند، اگر قرارداد کتبی بین کارگر و کارفرما منعقد نشده است و قرارداد کار شفاهی بسته شده ، هنگام دادن سفته یا چک رسیدی از کارفرما مشتمل بر تاریخ و امضای کارفرما و شماره سفته یا چک اخذ نمایند.

۲-در روی چک یا سفته ذکر نمایند که سفته یا چک بابت حسن انجام کار تحویل کارفرما داده شده است، اگر روی چک یا سفته نتوانستند قید کنند موضوع را در قرارداد کتبی کار یا رسیدی مذکور در شماره ۱، این موضوع را قید کنند.

۳-از سفته یا چک کپی مشتمل بر امضای کارفرما تهیه کنید و نزد خود نگه دارید.

۴-در روی سفته یا چک قید حواله کرد را خط بزنید و بنویسید در وجه شرکت ( اسم شرکت و مدیر شرکت) و یا اگر شرکت نیست اسم کارفرما، به دلیل حسن انجام کار صادر شده است.

نکته مهم : چک و سفته هر دو از اسناد تجاری هستند ولی تفاوت هایی با هم دارند یکی از مهمترین تفاوت های چک و سفته این است که چک هم دارای وصف کیفری و مجرمانه است، (به این معنا که صدور چک بلامحل جرم است و کیفر دارد) هم وصف حقوقی از منظر قانون صدور چک، چک اصولا کیفری است نه حقوقی یکی از مواردی که چک را فاقد وصف کیفری میکند و باعث این میشود که چک از طریق حقوقی قابل مطالبه باشد درج این است که چک بابت تضمین صادر شده است. (ماده ۱۳ قانون صدور چک)برخلاف چک، سفته صرفا دارای وصف حقوقی است و مطلقا بار کیفری ندارد.

در ادامه بخوانید شاید برای شما مفید باشد:چک بهتر است یا سفته

سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار-check ya safte hosn anjam kar
سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار-check ya safte hosn anjam kar

 آیا کارفرما میتواند نسبت به سفته یا چک تضمین حسن انجام کار اقدام کند؟

با ایجاد شرایطی میتواند، با این توضیح که بسته به نوع کار و شغلی که کارگر انجام میدهد، اگر خسارتی از سمت کارگر به کارفرما برسد یا تقصیری از جانب کارگر رخ بدهد کارفرما میتواند جهت جبران خسارت و ضرر خود به سفته یا چک مذکور رجوع کند.

نکته مهم: اگر تضمین حسن انجام کار چک بود؛ کارفرما به بانک مراجعه می نماید و نیاز به اقدام دیگری نخواهد داشت ولی اگر سفته باشد، ابتدا باید اقدام به واخواست سفته نماید، ذینفع سفته مکلف است ظرف ده روز از تاریخ سر رسید سفته، نسبت به واخواست سفته اقدام نماید. واخواست سفته یعنی اعتراض به عدم پرداخت وجه سفته در تاریخ مقرر برگه واخواست سفته از دادگستری و بانک، قابل تهیه است. (ماده ۲۸۰ قانون تجارت)، با این توضیح که مقررات برات در مورد سفته نیز لازم اجرا میشود.

نکته مهم: اگر کارگر سفته یا چک را به صورت سفید امضاء به کارفرما تحویل بدهد و بعدا کارفرما نسبت به چک یا سفته اقدامی انجام داد بار اثبات این که چک یا سفته برای تضمین حسن انجام کار تحویل کارفرما شده است، با کارگر است.

چگونه سفته یا چک تضمین حسن انجام کار را پس بگیریم؟

به طور کلی بعد از اتمام قرارداد و پایان رابطه کارگری و کارفرمایی، اگر کارگر مرتکب تقصییری نشده بود و خسارتی به کارفرما وارد نکرده بود، کارفرما مکلف است سفته یا چک تضمین را فورا به کارگر عودت کند، مگر در قراداد کار یا سند دیگری شرایط و توافقی غیر از این بین کارگر و کارفرما شکل گرفته باشد که در این صورت مطابق آن توافق عمل میشود

در صورت عدم استرداد سفته یا چک، کارگر با ارسال اظهارنامه از کارفرما درخواست عودت سفته یا چک را می کند، اگر بازهم کارفرما سفته یا چک را عودت نداد کارگر دعوای استرداد چک یا سفته را طرح میکند.

مسئولیت کیفری کارفرما در مقابل سفته و چک تضمین:

اگر کارفرما بدون ورود تقصیر یا ورود خسارت اقدامی نسبت به سفته یا چک تضمین حسن انجام کار بکند، مرتکب خیانت در امانت شده است.

اگر کارفرما بدون ورود تقصیر یا ورورد خسارت از سفته یا چک برای گرو کشی یا تحت فشار قراردادن کارگر استفاده کند و این موضوع برای دادگاه محرز شود (اثبات این مورد سخت است) کارفرما شامل ماده ۶۷۴ قانون مجازات اسلامی به شرح ذیل می شود.

اگر شخصی چک یا سفته ای را که در اختیار دارد و قرار بر این بوده که این چک یا سفته را به صاحبش بازگرداند (آن را خرج نکند) مورد سوء استفاده قرار دهد یا آن را تلف کند و از بین ببرد، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

درج تاریخ در سفته ضمانت حسن انجام کار:

در سفته حتما باید تاریخ پرداخت درج شود، اهمیت پر کردن تاریخ پرداخت سغته به این خاطر است که دارنده آن را در موعد مشخصی می تواند مطالبه نماید اما در سفته بابت حسن انجام کار ، چون قرار نیست پولی پرداخته شود و دلیل صدور سفته صرفآ ضمانت می باشد و نه بدهی ، درج تاریخ پرداخت بی دلیل خواهد بود . از این رو توصیه می شود در صورتی که برای کارفرما یا هر شخص دیگری که سفته حسن انجام کار صادر شده است ، در قسمت تاریخ درج کنید ” سفته بابت ضمانت حسن انجام کار ” صادر شده است و از درج تاریخ در سفته خودداری نمایید.

همچنین باید بدانید بر اساس قانون، سفته ضمانت ، سفته هایی که برای تضمین حسن انجام کار صادر می شوند ، تا زمانی شرایط استخدامی شما محقق نشده باشد قابل مطالبه نخواهد بود.

درج نام گیرنده در سفته ضمانت حسن انجام کار:

به موجب قوانین و مقررات ، در سفته ضمانت حسن انجام کار می بایستی الزامآ ذکر نمایید که سفته را در وجه چه کسی و یا چه شرکتی صادر می کنید . اهمیت قید نام دارنده سفته به این علت است که مشخص باشد سفته به نفع چه کسی صادر شده است چرا که سفته ای که نام دارنده در آن مشخص نبوده در وجه حامل تلقی می گردد . در وجه حامل یعنی سفته در دست هر شخصی باشد ، دارنده سفته تلقی می گردد.

پیشنهاد ما برای شما:چک ضمانت چیست ؟انواع چک ضمانت و شرایط آن -نحوه وصول چک ضمانت

یکی دیگر موارد اخذ سفته جهت تضمین:

یکی از موارد کاربرد سفته؛ صدور سفته جهت تضمین قراردادها؛ وامهای دریافتی از بانک و موسسات دیگر و به طور کلی تعهدات است.زمانی که سفته به عنوان تضمین صادر می شود؛ در دفاتر صادر کننده به عنوان بدهی ثبت نمی گردد بلکه تحت عنوان <حساب های انتظامی>  ثبت می شود. حساب های انتظامی حساب هایی هستند که حالت اماری داشته و جزء بدهی ها یا دارایی های موسسه نمی باشند

زمانی که سفته به عنوان تضمین صادر می شود؛ در دفاتر صادر کننده سفته حساب های انتظامی بدهکار و طرف حساب های انتظامی بستانکار می شود.زمانی که سفته تضمینی مسترد شد نیز ثبت مذکور برعکس می شود.

نحوه اجرا و مجازات سفته:

سند تجاری سفته از طریق دایره اجرای اداره ثبت، اجرا شدنی نیست و تنها اقدامی که دارنده آن می‌تواند انجام دهد، این است که طی دادخواستی به دادگاه حقوقی، وجه آن را مطالبه کند و پس از صدور رأی و قطعی شدن آن و صدور اجراییه، قابل اجرا خواهد بود.

البته باید خاطر نشان کرد، ضمانت اجرایی اولیه سفته مطالبات حقوقی حبس و زندان نیست و  اگر حکم قطعی محکومیت صادر شده و محکوم‌علیه با جود تمکن  مالی از پرداخت وجه استنکاف کند، طبق قانون نحوه اجرای محکومیت مالی مصوب ۱۳۹۴، می‌توان محکوم‌ علیه را تا زمان پرداخت بازداشت کرد و این بازداشت ضمانت اجرایی ثانویه است، چون موضوع اصلی خسارت و جریمه درنظر گرفته می‌شود و همچنین طبق ماده ۵۲۲ قانون آیین دادرسی مدنی مبلغی که در سفته ذکر شده و باتوجه به نرخ تورم سالیانه باید خسارت درنظر گرفته شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد قانون سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار می توانید با شماره های مندرج در سایت با وکلای گروه وکلای حکمت تماس حاصل فرمایید.

یک سوال جزئی درباره سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص سفته یا چک ضمانت حسن انجام کار نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.