مشاوره حقوقی دعوی الزام به تنظیم سند رسمی اجاره، برای دارندگان حق کسب و پیشه وسرقفلی

برابر ماده ۷ قانون روابط موجر ومستاجرمصوب ۱۳۵۶

هر گاه بین موجر وکسی که ملک را بعنوان مستاجر در تصرف دارد اجاره نامه ای تنظیم نشده باشد . ( منظور اجاره شفاهی ) و یا اجاره نامه ای تنظیم شده باشد و مدت آن منقضی شده باشد و طرفین راجع تنظیم اجاره نامه یا تعیین اجاره بهاء و شرایط آن اختلاف داشته باشند
هر یک می توانند برای تعیین اجاره بهاء ( در مواردی که اجاره نامه ای در بین نباشد) و تنظیم اجاره نامه به دادگاه مراجعه کنند .

دادگاه میزان اجاره بهاء را از تاریخ تقدیم دادخواست تعیین می کند ولی این امر مانع از صدور حکم اجرت المثل زمان قبل از تقدیم دادخواست و خسارت تاخیر تادیه آن نخواهد شد.

سایر استنادات قانونی  مشاوره حقوقی…

 

مواد ۸ و ۹ و ۱۰ و۱۱ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶

بنابراین …..
۱٫اجاره نامه های مشمول این قانون می تواند شفاهی باشد ،.الزامی به وجود قرارداد اجاره کتبی فیمابین موجرو ومستاجر وجود ندارد به عبارتی هر نوع تصرفی که دلالت بر وجود رابطه استیجاری نماید نیز دارای اعتبارقانونی است .
۲٫ مستاجر میبایست دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اجاره را بطرفیت مالک رسمی ملک و مستاجر کل ملک در دادگاه محل وقوع ملک تقدیم نماید ( چرا که برابر رویه شماره ۵۶۵ مورخه ۱۸/۴/۷۰ هیات عمومی دیوان عالی کشور طرف دعوی قرار دادن مستاجر کل، برای احراز رابطه استیجاری ضرورت دارد ) و همچنین طرف دعوی قراردادن مستاجرین قبلی که از آنها خریداری شده ضرورت دارد .
۲٫تصرفات مستاجر ولو بمدت کوتاه ( ۶ ماه ، یکساله…..) باشد مشمول این ماده می شود.
۳٫ با توجه به تبصره مندرج در ذیل ماده ۷ قانون مرقوم اگر همزمان بین موجر و مستاجر دادخواست متقابل داده شود یعنی اینکه موجر دادخواست تخلیه و خلع ید بدهد و مستاجر دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی اجاره ، دادگاه بدوا به دادخواست تخلیه موجر رسیدگی می نماید وبعد به دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی رسیدگی می شود.
۴٫دادگاه اجاره نامه جدید را( در صورتی که اجاره نامه ای درسابق تنظیم شده باشد ،برابر همان اجاره نامه جدید تنظیم می شود ) و اگر اجاره نامه ای وجود نداشته باشدبرابر شرایط مرسوم و متعارف در قرارداد های اجاره ها دیگر آن را تنظیم می نماید.
۵٫ دادخواست الزام به تنظیم سند مختص مستاجر نیست و موجر نیز می تواند چنین دادخواستی را تنظیم کند .

مشاوره حقوقی در باب دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره دارندگان حق سرقفلی و کسب و پیشه

مشاوره حقوقی در باب دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اجاره دارندگان حق سرقفلی و کسب و پیشه

مراحل اجرای کار از نظر مشاوره حقوقی جهت الزام به تنظیم سند رسمی اجاره دارندگان حق سرقفلی و کسب و پیشه

۱٫ در صورتی که مستاجر فاقد قرارداد اجاره مکتوب باشد ، بدوا میبایست اظهارنامه ای برای مالک و یا مستاجر سابق از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارسال نماید، تا بتواند تا حدودی رابطه استیجاری خود را اثبات کندو به عبارتی اقرار مالک مبنی بر وجود اجاره را بگیرد.
۲٫مستاجر می توانند علاوه بر ارسال اظهارنامه در جهت اثبات ادعای خود مبنی بر وجود رابطه استیجاری بین او و موجر ، به معاینه و تحقیق محلی نیز استناد کند در این صورت دادگاه جهت احراز رابطه استیجاری به محل مربوطه مراجعه می نماید.
۳٫ ضمانت اجرای عدم اجرای حکم.
هر یک از موجر و مستاجر بعد از صدور حکم محکمه به تنظیم سندرسمی اجاره …
موظف به اجرای حکم محکمه میباشند در صورت عدم اجراء.
الف. اگرمالک در محضر جهت تنظیم سند حاضر نگردد.
نماینده داد گاه جهت تنظیم سند به نفع مستاجر ، سند اجاره نامه را امضاء خواهد کرد.
ب.اگر مستاجر در محضر جهت تنظیم سند حاضر نگردد.
در این خصوص قانونگدار فقط یک ضمانت اجراء پیش بینی کرده و آنهم تخلیه ید مستاجر می باشد.
نتیجه :
اگر اجاره نامه بین موجر و مستاجر، بصورت عادی( قولنامه دستی و یا بنگاهی) تنظیم شده باشد، مشکلی بر الزام به تنظیم سند رسمی اجاره پیش نمی آید.
اگر اجاره نامه ای در بین نباشد، در جهت احراز رابطه استیجاری بدوا برای موجر اظهارنامه رسمی ارسال گردد واینکه از دادگاه تقاضای معاینه محلی و تحقیق محلی بشود.
با توجه به ضمانت اجرای سنگینی که قانونگذار برای عدم حضور مستاجر در محضر جهت تنظیم سند رسمی اجاره، پیش بینی نموده ، مستاجر الزاما جهت تنظیم سند در محضر حاضر شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =