سهم الارث زوجه بدون فرزند از ما ترک

پرسش 🙁  سهم الارث زوجه بدون فرزند از ما ترک )

اگر شخصی زنان متعددی داشته باشد و از یک زن صاحب اولاد نشده و از بقیه صاحب اولاد شده باشد و زنانی که صاحب فرزند شده اند فوت شده باشند و زنی که صاحب فرزند نشده است ، در قید حیات باشد و بعد از مدتی زوج فوت کند ، آیا زوجه ربع از ترکه زوج را می برد یا ثمن آن را ؟

(  سهم الارث زوجه بدون فرزند از ما ترک )

طبق ماده ۹۱۳ قانون مدنی ایران ؛ « زوجه در صورتی که میت اولاد یا اولاد اولاد نداشته باشد ربع ترکه و اگر میت اولاد یا اولاد اولاد داشته باشد ثمن ترکه را می برد . »

داشتن اولاد متوجه و مربوط به میت است نه وراث آن . فرقی نمی کند که احد از زوجات فرزند داشته باشد یا نداشته باشد .

 سهم الارث زوجه بدون فرزند از ما ترک

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید.)

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید .)

داود چشمی 

میزان ارث زوجة  که از قدیمی‌ترین دوران بشری وجود داشته و در طول تاریخ دچار تغییر و تبدیل و تکامل گردیده است.

 ارث زن نیز از این قاعده مستثنی بوده و در نزد رومیهای باستان، زنان (دختر، همسر، مادر) به هیچ‌وجه حق ارث نداشته در یونان ارث را فقط پسر بزرگ‌تر می‌برد و زنان و خردسالان به طورکلی حق ارث نداشتند.

 در کشورهای هند، مصر و چین نیز همچنان زنان از میراث محروم بودند.

 در میان ایرانیان قدیم که نکاح با محارم و تعدد همسر و فرزندخواندگی رواج داشت، محبوب‌ترین همسر به شرط کبیر بودن و دختران ازدواج‌ نکرده و پسر و پسرخواندگان ارث می‌بردند.

اما عرب زن را مطلقاً از ارث محروم می‌نمود و پسر ارشد فقط ارث می‌برد.

 در چنین هنگامی که سنن و مقررات متفاوتی در جهان حکم‌فرما بود آیات ارث نازل شد.

در قرآن کریم (آیة ۱۲ سورة نساء) میزان سهم‌الارث زن تعیین گردیده است.

 میزان ارث زوجه در صورت عدم وجود اولاد برای متوفی و در صورت فرض اولاد برای شوهر که همین حکم قرآن در مادة ۹۱۳ قانون مدنی مورد پیش‌بینی قرار گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هشت =