فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

تهاتر به چه معناست ؟

شاید تاکنون در موضوعات حقوقی خود با تهاتر روبرو شده باشید این عمل حقوقی از نظر قانونگذار یک اسقاط دین است که تعهد طرفین یکی طلبکار و یکی بدهکار  نسبت بهم ساقط میشود

انواع تهاتر:

  1. قهری
  2. قراردادی
  3. قضایی

شرایط‌ تحقق‌ تهاتر قهری

 ✅ وجود دو دین‌ بین‌دوشخص ( شرایط‌ تحقق‌ تهاتر قهری ) 

دو شخص باید به صورت همزمان در برابر یکدیگر هم داین و هم مدیون، هم متعهد و هم متعهدله باشند، چنانکه علی از رضا یک میلیون ریال طلب داشته باشد و همچنین یک میلیون ریال به او بدهکار باشد. بنابراین اگر شخص به محجوری بدهکار و از ولی یا قیّم او طلبکار باشد، این دو دین قابل تهاتر نیستند. ( شرایط‌ تحقق‌ تهاتر قهری )

✅ وحدت‌موضوع

 برای تحقق تهاتر قهری باید دو دین مورد نظر موضوع واحدی داشته باشند و به عبارت دیگر چنانکه ماده ۲۹۶ می گوید، باید “موضوع آن ها از یک جنس باشد.” پس اگر موضوع یکی از دو دین وجه نقد و موضوع دین دیگری گندم باشد، تهاتر حاصل نمی شود.

✅ وحدت ‌زمان

برای اینکه تهاتر قهری تحقق یابد، باید هردو دین حال و قابل وصول شده باشند و اگر موعد پرداخت مختلف باشد ولی درتادیه ی یکی از دو دین تاخیر حاصل شود، تا موعد پرداخت دین دیگر برسد، تهاتر محقق می گردد، زیرا هردو دین در زمان واحد حال و قایل وصول هستند.

✳️ وحدت‌مکان

برای تحقق تهاتر قهری مکان تادیه ی دو دین باید یکی باشد.

مثالً اگر مکان پرداخت یک دین در شیراز و مکان پرداخت دین دیگری در اصفهان باشد، تهاتر حاصل نمی شود.

ماده ۲۹۸ قانون مدنی :

اگر فقط محل تادیه دینین مختلف باشد، تهاتر وقتی حاصل می شود که با تادیه ی مخارج مربوطه به نقل موضوع قرض از محلی به محل دیگر، یا به نحوی از نحاء، طرفین حق تادیه در محل معیّن را ساقط نمایند.

✳️ هیچ‌یک‌ازدو‌دین‌نباید‌متعلّق‌حق‌شخص‌ثالثی‌باشد

تهاتر به ضرر اشخاص ثالث که حق ثابتی نسبت  به موضوع دین‌پیدا کرده باشندحاصل نخواهد شد.

ماده ۲۹۹ ق.م مقرر می دارد :

در مقابل حقوق ثابته‌ی اشخاص ثالث، تهاتر مؤثر نخواهد بود و بنابراین اگر موضوع دین به نفع شخص ثالثی در نزد مدیون مطابق قانون توقیف‌ شده باشد و مدیون بعد از این توقیف از دائن خود طلبکار گردد دیگر نمی‌تواند به استناد تهاتر، از تأدیه‌ی مال توقیف‌شده امتناع کند.

 ✅ دو‌دین‌باید‌محقق‌وثابت‌ باشند

 هرگاه یکی از دو دین محقق و ثابت و دین دیگری چنین نباشد، تهاتر حاصل نخواهد شد.

تهاتر قضایی:

زمانی که در دادگاه به دعوای حقوقی شما رسیدگی میشود پس از پایان رسیدگی در صورتی که هریک از طرفین  نسبت ه هم مدیون و طلبکار شود تهاتر رخ خواهد داد بدون اراده ظرفین

تهاتر قراداد:

در این نوع تهاتر ظرفین با وجود شرایط تهاتر و عدم یکی ار آن شرایط  مثلا زمانی که محل اجرای تعهدمتفاوت باشد با توافق هم محل تعهد را با در نظر گرفتن یک  مکان مشخص  تهاتر را واقع میسازند.

 

شرایط‌ تحقق‌ تهاتر قهری

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

آدرس

شماره

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *