شرایط طرفین قرارداد مشارکت در ساخت

هر قرارداد مشارکت در ساخت، دارای دو طرف میباشد

الف مالک     ب: سازنده

که هر یک از مالک یا سازنده میتوانند متشکل ازیک یا دو یا چند نفر باشند مالک و یا سازنده ممکن است جزء اشخاص حقیقی و یا حقوقی محسوب شوند.

مفهوم اشخاص حقیقی: منظور از اشخاص حقیقی ، شخصی زنده و در قید حیات باشد .

مفهوم اشخاص حقوقی: شخصیتی حقوقی و مستقل از انسان دارند که شامل شرکت های تجاری و غیر تجاری و موسسات خیریه و موسسات مرتبط با دولت میباشد .

شرایط اشخاص حقیقی :

۱٫برابر ماده ۲۱۲ قانون مدنی طرفین قرارداد مشارکت اعم از (مالک وسازنده ) باید عاقل و بالغ و رشید باشند.

الف: عاقل بودن منظور از انسان عاقل کسی است که عقل معاش دارد ودر امور مالی میتواند خوب را از بد تشخیص دهد ،بنابراین با مجنون دائمی به هیچ وجه نمی توانید وارد فاز معامله شوید و بامجنون ادواری (شخصی که گاهی مجنون و گاهی عاقل است ) فقط در حالت افاقه (عاقل بودن)میتوانید قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم نمائید.

ب: بالغ و رشید بودن منظور از بالغ ورشید بودن اینست که به سن رشد وبلوغ شرعی ( ۱۸ سال تمام قمری) رسیده باشد .

بنابراین با محجورین اعم از کودکان صغیر و اشخاص بالغی که محجور میباشند نمی توانید قرارداد مشارکت در ساخت تنظیم نمایید .

مگر آنکه قرارداد مشارکت در ساخت با ولی یا قیم آنها منعقد گردد؛ که در اینصورت میبایست مدرک مثبت قیومیت و سرپرستی و اجازه نامه کتبی دادگاه ملاحظه و اخذ گردد .

منظور از محجور کسی است که عقل معاش ندارد و بطور مثال حاضر باشد چک پولی صد هزار تومانی را با اسکناس ۱۰۰۰ هزار تومانی عوض کند )

۲٫طرفین قرارداد مشارکت در ساخت باید زنده و درقید حیات باشند

نکته : اگر طرفین قرارداد مشارکت در ساخت(مالک ) ورثه باشند میبایست ضمن احراز هویت از ورثه ،گواهی حصر وراثت آنها ملاحظه و کپی آن اخذ گردد و قرارداد به آمضای همگی ورثه برسد و اگر مالکین چند قطعه زمین قصد تجمیع ملک خود را با یگدیگر داشته باشند، ومتعاقبا بخواهند با یک سازنده قرارداد مشارکت در ساخت منعقد نمایند ،میبایست همگی ذیل قرارداد مشارکت در ساخت را امضاء نمایند

۳٫قبل از انجام معامله لیست اشخاص ممنوع المعامله از قبیل تاجر ورشکسته و مفاسد اقتصادی و …را در بیاورید و با آنها وارد فاز قرارداد مشارکتی نشوید

شرایط اشخاص حقوقی :

مفهوم اشخاص حقوقی: شخصیتی حقوقی و مستقل از انسان دارنند که شامل شرکت های تجاری و غیر تجاری و موسسات خیریه و موسسات مرتبط با دولت میباشد قبل از انعقاد قرارداد مشارکت با اشخاص حقوقی میبایست اساسنامه و آگهی آخرین تغییرات در شرکت ملاحظه و بررسی گردد که

۱٫ در اساسنامه نوع شرکت و میزان مسئولیت صاحبان و دارندگان سهام بررسی گردد و فعالیت تخصصی آن شرکت لحاظ گردد مثلاً شرکتی فعالیت تخصص آن در زمینه وسایل آرایشی و بهداشتی باشد و آن شرکت با شما بخواهد قرارداد در زمینه مشارکت در ساخت منعقد کند .

۲٫ چه کسانی طبق اساسنامه و آخرین آگهی تغییرات شرکت بعنوان ، مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت هستند آیا آنها حق انعقاد قرارداد و امضای قرارداد با شما را دارنند ؟ حدود اختیارات آنها چیست ؟آیا امضای آنها بهمراه مهر اعتبار دارد و یا به صرف امضاء اعتبار دارد؟ آیا قرارداد ها به صرف امضای ، مدیر عامل شرکت دارای اعتبار است و یا اینکه علاوه بر امضای مدیر عامل ، رئیس هیات مدیره نیز باید ، قرارداد را امضاء نمایند ؟ الزاما میبایست آخرین آگهی ها شرکت را مشاهده کنید چه بسا اشخاصی به اعتبار سمت سابق خود با شما وارد فاز معامله شوند و بعد کاشف بعمل آید که آنها اصلا سمتی در شرکت نداشته اند،و بدین وسیله سر شما را دچار خسران مالی میکنند .

۳٫ آیا آن شرکت صلاحیت و تخصص فنی ،انعقاد قرارداد مشارکت با شما رادارد چرا که برای انعقاد قرارداد با بعضی از اشخاص حقوقی آن اشخاص میبایست، دارای مدارک و مجوزات مخصوص از مراجع ذی ربط باشند

۴٫ آن شرکت و یا شخص حقوقی ، جزء شرکت های ورشکسته به تقصیر و یا تقلب نباشد و یا جزء مفاسد اقتصادی( ممنوع المعامله)نباشند باشد. نکته : اقامتگاه مندرج در اساسنامه را در قرارداد مشارکت در ساخت قید نمایید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − شش =