فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

شرط مجهول که باعث بطلان معامله می شود

مصداق شرط  مجهولی که موجب جهل به عوضین و بطلان معامله می شود .

( شرط مجهول که باعث بطلان معامله می شود ) 

دو خواهر خانه مسکونی خویش را طی مبایعه ­نامه عادی به برادرشان فروخته اند، شرح مبایعه نامه بدین صورت است که: ( شرط مجهول که باعث بطلان معامله می شود ) 

مورد معامله یک باب خانه مسکونی… که از ارث پدری به جا مانده که خانم اشرف … و خانم فاطمه الزهرا ….. سهم خود را که مبلغ پانصدهزار تومان (۵۰۰٫۰۰۰) بوده است را به آقای مهدی …  واگذار نموده اند و از این تاریخ (۱۵/۱۰/۷۶) به بعد هیچ گونه ادعایی در مورد این خانه مسکونی ندارند ضمناً هر موقع این خانه به فروش برسد به قمیت روز حق اشرف و زهرا پرداخت خواهد شد.

خواهان ( برادر ) دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی به طرفیت دو خواهر خود داده است .

آیا امکان صدور حکم به الزام تنظیم سند رسمی می توان صادر نمود و اگر حکم صادر شود ، آیا بایستی این شرط که ( …… ضمناً هر موقع این خانه به فروش برسد به قیمت روز بایستی حق اشرف و زهرا پرداخت گردد . ) در سند و حکم قید گردد یا خیر ؟

پاسخ :

با توجه به فروش و شروط مذکور در سئوال نظر به اینکه اولاً پرداخت ثمن معامله منوط به فروش خانه موضوع بحث بوده و قید شده است که هر موقع خانه به فروش برسد، بنابراین چون زمان فروش، حین انجام معامله مجهول بوده است از مصادیق بارز بند ۲ ماده ۲۳۳ قانون مدنی یعنی شرط مجهولی بوده که موجب جهل به میزان ثمن معامله گردیده است و بالنتیجه موجب بطلان معامله می باشد.

ثانیاً هر چند در قرارداد ثمن معامله ظاهراً تعیین گردیده است؛

 اما ین عبارت که هر موقع خانه به فروش برسد به قیمت روز حق اشرف و زهرا پرداخت می شود نیز موجب ابهام به میزان ثمن منظور نظر طرفین، یا حداقل فروشندگان بوده و به این لحاظ مشمول مقررات ماده ۲۳۳ بوده و بالنتیجه با فرض بطلان قرار داد، درخواست الزام به تنظیم سند فاقد توجیه قانونی خواهد بود.

 

                            شرط مجهول که باعث بطلان معامله می شود

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

ماده ۲۳۳ قانون مدنی :

شروط مفصله ذیل باطل و موجب بطلان عقد است.

۱ – شرط خلاف مقتضای عقد.

۲ – شرط مجهولی که جهل به آن موجب جهل به عوضین شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *