طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی-کاملا کاربردی

طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی

طرح دعوی حقوقی چیست؟

در مرحله اول طرح دعوی حقوقی ذی نفع و یا کسی که می خواهد به حق خود برسد باید در دادگاهی اقامه دعوی کند که از نظر قانونی صالح به رسیدگی باشد و با ارائه یک دادخواست به دادگاه صالح ،درخواست رسیدگی دعوی حقوقی می کند در این صورت دادگاه با درخواست خواهان مکلف به رسیدگی دعوی حقوقی می شود و در حدود خواسته خواهان دادرسی می کند در غیر این صورت به دلیل استنکاف از احقاق حق مسئولیت کیفری خواهد داشت.

 

طرح دعوی حقوقی-مراحل رسیدگی-مرجع صالح رسیدگی

 

مرحله اول طرح دعوی ذی نفع باید در کدام دادگاه طرح دعوی کند؟

صلاحیت در واقع شایستگی و اقتدار دادگاه  برای رسیدگی به یم دعوی است که قانون به آن داده است بنابراین دعوی حقوقی باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده دعوی در آن اقامت دارد و اگر خوانده دارای اقامتگاه نباشد در محل سکونت موقت او طرح می شود و اگر سکونت موقت نداشته باشد و مال غیر منقول داشته باشد در محل مال غیر منقول اقامه دعوی می کند و در صورتی که هیچ کدام از شرایط مذکور نباشد خواهان می تواند در محل اقامت خود طرح دعوی کند.

نکته قابل ذکر این است کهدرصورتی که خواهان و خوانده هردو در خارج از کشور اقامت دارند و هیچ کدوم از شرایط گفته شده محیا نیست در این مواقع خواهان مخیر است در هریک از دادگاه های ایران طرح دعوی کند.

 

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی حقوقی

 

مراجع صالح رسیدگی به دعوی حقوقی کدامند؟

در بحث طرح دعاوی که مسئله صلاحیت مطرح است قانون گذار صلاحیت دادگاه را به ذاتی و محلی تقسیم کرده است که صلاحیت ذاتی با توجه به نو ع دادگاه و درجه و صنف مشخص خواهد شد و هیچ توافقی بر خلاف آن امکان نخواهد داشت.

صلاحیت محلی طرح دعاوی حقوقی

صلاحیت محلی که از محل اقامت خوانده نشات گرفته است مخیره است یعنی طرفین می توانند بر خلاف آن نیز توافق کنند که در داگاهی دیگر طرح دعوی شود و در صورت عدم توافق در صورتی که خوانده به آن ایراد نماید در دیوان عالی کشور رای نقض خواهد شد و در دادگاه تجدید نظر بدون ایراد رای نقض می شود . تنها استثنای صلاحیت محلی اموال غیر منقول است که از قواعد امره است و بر خلافش نمیتوان توافق کرد و در صورت توافق بدون ایراد در مراحل بالاتر دادگاه رای را نقض خواهد کرد .

میدانیم که مطالبه وجه در صلاحیت مراجع قضایی است و می بایست در داگاه بدوی اقامه شود کدام مرجع صالح به رسیدگی است ؟

پیش نهاد میشود مقاله ذیل را نیز مطالعه بفرمایید :طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی-کاملا کاربردی

مشاورحقوقی آنلاین-مشاور حقوقی رایگان( وکلای متخصص و حرفه ای )

 

در خصوص طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی-کاملا کاربردی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی-کاملا کاربردی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره طرح دعوی حقوقی چیست ؟مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی-کاملا کاربردی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *