فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

شرکت سهامی خاص چیست؟ نحوه تشکیل آن چگونه است؟

مطابق قانون تجارت ایران شرکت سهامی خاص شرکتی است که متفاوت از شرکت سهامی عام  تمام سرمایه آن منحصرا به وسیله موسسین تامین میشود همچنین به دلیل داشتن شرکاء کمتر مانند شرکت های سهامی عام دارای تشریفات تاسیس طولانی نمی باشد.
در شرکت سهامی خاص مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر ۳۵ % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.
ویژگی های شرکت سهامی خاص به شرح موارد زیر است:
۱- سرمایه شرکت به هنگام تاسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد
۲- تعداد مدیران حداقل ۳ نفر باشند
۳- تعداد سهامداران ۳ نفر باشند
۴- در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست
۵- سهام شرکت قابل معامله در بازار بورس نمی باشد و نقل و انتقال سهام شرکت مشروط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است ضمنا این شرکت نمی تواند مبادرت به صدور اوراق قرضه نماید
۶- در شرکت سهامی خاص مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تامین گردد.

شرکت سهامی خاص چیست؟ نحوه تشکیل آن چگونه است؟-کاملا کاربردی

تشکیل شرکت سهامی خاص:

قانونگذار برای تاسیس شرکت سهامی خاص تشریفات ساده ای را در ماده ۲۰ لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب۱۳۴۷ مقرر کرده است در ماده مذکور ، اقدامات ذیل برای تشکیل شرکت کافی تلقی شده است :
۱-امضای اساسنامه
شرکای شرکت سهامی خاص باید شخصا یا از طریق وکیل ، اساسنامه شرکت را امضا کنند. تهیه طرح اساسنامه و تصویب بعدی آن ضروری نیست، بدلیل آنکه برخلاف آنچه در مورد شرکت سهامی عام صدق می کند در شرکت سهامی خاص اصولاَ دوره تاسیس وجود ندارد و بنابراین، تدوین طرح اساسنامه که در شرکت سهامی عام وسیله ای است برای مطلع کردن پذیره نویسان از ماهیت شرکتی که قرار است ایجاد شود، در اینجا علت وجودی ندارد.
۲-تعهد سرمایه
حداقل سرمایه شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال است که باید تماماَ تعهد شود و دست کم ۳۵ درصد آن به حسابی که در بانک افتتاح می شود واریز گردد.
هر گاه قسمتی از سرمایه به صورت آورده غیرنقدی باشد،آورده مزبور باید به طور کامل تسلیم و تقویم شود. ارزیابی آن نیز باید با جلب نظر کارشناس رسمی وزارت دادگستری صورت گیرد. مع ذلک تصویب ارزیابی مزبور آن طور که در مورد شرکت سهامی عام مصداق دارد در شرکت سهامی خاص مطرح نیست زیرا در این نوع شرکت تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نیست. در ماده ۸۲ لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ ضمن بیان این نکته مقرر شده است: «نمی توان آورده غیرنقدی را به مبلغی بیش از ارزیابی کارشناس قبول نمود.» این اقدام برای حفظ حقوق اشخاص ثالث است زیرا ممکن است با توافق شرکا بر سر ارزیابی آورده غیر نقدی اشخاص ثالث متضرر شوند.
تعهد شرکا به پرداخت سرمایه در شرکت سهامی خاص بر خلاف شرکت سهامی عام شکل خاصی ندارد به همین منظور شرکا نیاز ندارند مانند پذیره نویسان شرکت سهامی عام ورقه تعهد سهم را امضا کنند. مع ذلک، تعهد آن ها ممکن است به صورت ورقه تعهد هم باشد برای مثال،در مواقعی که شرکا از یکدیگر دورند و می خواهند شرکت را به سرعت تشکیل دهند می توانند برای کسب تعهد از یکدیگر از این وسیله استفاده کنند با این حال، در حین ثبت شرکت، همه آنان باید اظهارنامه مشعر بر تعهد کلیه سهام را امضا کنند والا مدارک ثبت شرکت ناقص خواهد بود.(بند ۲ ماده ۲۰ لایحه قانونی ۱۳۴۷)
۳-انتخاب مدیران و بازرسان
شرط دیگر تشکیل شرکت سهامی خاص انتخاب مدیران و بازرسان شرکت است که لازم نیست در مجمع عمومی موسس برگزیده شوند.اما،طبق قسمت اخیر ماده ۱۷ لایحه قانونی ۱۳۴۷ – که در مورد شرکت سهامی عام لازم الاجرا است – مدیران و بازرسان شرکت باید به طور کتبی قبول سمت کنند.
وکیل(برای درخواست وکیل کلیک کنید)
مشاوره حقوقی(برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید)
مشاور حقوقی
داود چشمی

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص:

۱-دو برگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص،تکمیل آن و امضاء ذیل اظهارنامه توسط کلیه ی سهامداران
۲-دو جلد اساسنامه شرکت سهامی خاص که ذیل تمام صفحات آن به امضاء کلیه ی سهامداران رسیده باشد.
۳-دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
۴-دو نسخه صورت جلسه هیئت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.
۵-فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین برابر اصل شود.
۶-ارائه گواهی پرداخت حداقل ۳۵% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آن جا باز شده است.
تذکر:در صورتی که مقداری از سرمایه ی شرکت آورده ی غیر نقدی باشد(اموال منقول و غیر منقول)ارائه ی تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری الزامی است و در صورتیکه اموال غیر منقول جزء سرمایه شرکت قرار داده شود ارائه ی اصل سند مالکیت ضروری است.
۷-ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به اعلام کارشناس اداره ثبت شرکت ها
۸-کپی کارت ملی
توجه:کلیه شرکت های سهامی خاص موظفند یک جلد دفتر سهام جهت ثبت سهام شرکت تهیه نمایند و تغییرات سهام نیز طبق مقررات در آن ثبت گردد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 13 =