شرکت نسبی

شرکت نسبی چیست ؟

مطابق قانون تجارت در ماده ۱۸۳  «شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته شده.

 نحوه تشکیل شرکت نسبی و شرکت نامه آن چگونه است ؟

مطابق ماده ۲۰ قانون تجارت انواع شرکتها ،افراد می توانند آزادانه بدون هیچ منع قانونی آنها را ثبت و در قالب موضوع آن فعالیت کنند ولیکن در عمل شرکتی که کمتر مورد استقبال قرار گرفته است میتوان به شرکت نسبی اشاره کرد این نوع شرکت از جهاتی به شرکت تضامنی و از سوی دیگر به شرکت با مسئولیت محدود نزدیک است .همانطور که در تعریف شرکت نسبی بیان شده است در ماده ۱۸۳ حداقل شریک برای تشکیل ۲ نفر است و همانند دیگر شرکتهای شخص از جمله شرکت تضامنی زمان تشکیل آن با پرداخت کلیه سرمایه نقدی و مقوم شدن آورده های غیر نقد و تسلیم آن می باشد.

در مورد شرکت ها بیشتر بخوانید:شرکت چیست ؟تعریف شرکت ها به زبان ساده؟

تعیین نام در شرکت نسبی چگونه است؟

به موجب ماده ۱۸۴ در اسم شرکت نسبی باید عبارت شرکت نسبی قید شود و لااقل نام یک نفر از شرکاء باید ذکر شود در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکای نباشد بعد از اسم شریک که ذکر شده عبارتی از قبیل و شرکای و برادران ضروری است.

 

عکس شرکت نسبی

 مسئولیت شرکا در شرکت نسبی چگونه است ؟

در شرکت نسبی همانطور که از نام آن پیداست مسئولیت شرکا از نام آن اقتباس شده است یعنی مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت سرمایه خواهد بود که در ماده ۱۸۶ قانون تجارت قانونگذار مسئولیت شرکا را نامحدود و به نسبت سرمایه در صورت عدم کفایت دارایی شرکت می داند . یعنی طلبکاران شرکت تا قبل از انحلال مطالبه دریافتی خود را از خود شرکت در خواست خواهد کرد و پس از انحلال است که به تک تک شرکا می توانند مراجعه کنند.

مسئولیت شریک جدید الورود به شرکت چگونه است ؟

به موجب ماده ۱۸۸ قانون تجارت هر کس به عنوان شریک ضامن در شرکت نسبی داخل شود وی نیز به نسبت سرمایه ای که به شرکت آورده است مسئول قروضی خواهد بود که شرکت قیل از ورود او داشته است اعم از اینکه اسم شرکت تغییر داده شده باشد هر گونه توافق بر خلاف این ماده در مورد اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود .

تقسیم منافع چگونه است ؟

به موجب ماده ۱۸۵ قانون تجارت قانونگذار از موارد وجه تشابه شرکت نسبی با تضامنی را تقسیم منافع میداند بدی صورت که منافع به نسبت سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم میشود مگر شرکت نامه بر خلاف آن مقرر کند یعنی میتوان طبق توافق بین شرکا میزان سهم هر شریک را بر اساس توافق مقرر کرد ولیکن این توافق نباید تا جایی پیش رود که تنها تمامی سود فقط به یک شریک تعلق گیرد زیرا خلاف مقتضای عقد شرکت خواهد بود  .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:ثبت شعبه و نمایندگی شرکت چگونه است؟صفر تا صد ثبت شرکت و نمایندگی

انتخاب مدیران چگونه است ؟

انتخاب مدیر در شرکت نسبی ممکن است در شرکت نامه به عمل آید یا ضمن اساسنامه و یا پس از تشکیل آن به موجب توافق به موجب ماده ۱۲۰ قانون تجارت شرکاء باید لااقل یک  نفر از میان خود یا خارج به سمت مدیری معین کنند که میتواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد که مدیران با اتفاق نظر شرکا انتخاب می شوند همچنین شرکا می توانند ضمن شرکت نامه یا اساسنامه انتخاب از راه اکثریت اعضا را پیش بینی کنند حدود مسئولیت مدیران همان است که در شرکت نامه قید شده است در صورتی که توافقی نباشه بر اساس قائده عام مدنی و مسئولیت وکیل در مقابل موکل خواهد بود.

عزل مدیران چگونه است ؟

عزل مدیران در شرکت نسبی  تابع قواعد عام است هرگاه در شرکتنامه یا اساسنامه شرایط عزل مدیر معین شده باشد مطابق آن شرایط عمل می شوند ولی اگر در مورد عزل مدیر اگر توافقی از قبل نشده باشد شرکاء با اتفاق به عزل رای خواهند  داد.

موارد انحلال شرکت نسبی چیست؟

موارد انحلال شرکت نسبی همانند شرکت تضامنی طبق ماده ۱۳۶ قانون تجارت در صورت ورشکستگی و اتمام موضوع شرکت و مدت آن در صورت تراضی تمام شرکا در صورتی که یکی از شرکا به دلایلی انحلال شرکت  را از محکمه تقاضا نماید و محکمه آن دلایل را موجه بداند محکمه می تواند به تقاضای سایر شرکا به جای انحلال حکم اخراج آن شریک یاشرکای معین را بدهد . در صورت فسخ یکی از شرکا و در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا .

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:الزامات حقوقی استارت آپ ها-کاملا کاربردی

 گروه وکلای حکمت:

متشکل از چندین وکیل متخصص با تجربه آمادگی ارائه مشاوره حقوقی ثبت شرکت را به صورت تمام وقت برای افراد فراهم نموده است و برای اهالی محترم نیاوران برای تسهیل در اخذ مشاوره با وکیل در نیاوران به صورت ۲۴ ساعته مشاوره حقوقی در نظر گرفته است و در صورتی که وکیل در نیاوران را جست و جو می نمائید میتوانید از وکلای متخصص و با تجربه در نیاوران و در نزدیکی خود جهت امور حقوقی و کیفری و تنظیم قرارداد و مشاوره تلفنی و یا در صورت تمایل به صورت حضوری مشاوره دریافت نمائید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *