شرکت نسبی چیست ؟نحوه تشکیل آن-مسئولیت شرکا-انتخاب و عزل مدیران-موارد انحلال شرکت-کاملا کاربردی

شرکت نسبی چیست ؟

قانون تجارت در ماده ۱۸۳ شرکت نسبی را اینگونه تعریف می نماید: «شرکت نسبی شرکتی است که برای امور تجارتی در تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر تشکیل و مسئولیت هر یک از شرکاء به نسبت سرمایه ای است که در شرکت گذاشته شده.

 نحوه تشکیل شرکت نسبی چگونه است ؟

قانونگذار با اینکه در ماده ۲۰قانون تجارت انواع شرکتها را تصریح کرده است  و افراد می توانند ازادانه بدون هیچ منع قانونی  آنها را ثبت ودر قالب موضوع آن فعالیت کنند ولیکن در عمل  شرکتی که کمتر مورد استقبال قرار گرفته است میتوان  به شرکت نسبی اشاره کرد این نوع شرکت از جهاتی به شرکت تضامنی و از سوی دیگر به شرکت با مسئولیت محدود نزدیک است .همانطور که در تعریف اینگونه شرکت بیان شده است در ماده ۱۸۳ حداقل شریک برای تشکیل ۲ نفر است و همانند دیگر شرکتهای شخص از جمله شرکت تضامنی زمان تشکیل آن با پرداخت کلیه سرمایه نقدی و مقوم شدن آورده های غیر نقد و تسلیم آن می باشد.

تعیین نام شرکت در هنگام تشکیل:

به موجب ماده ۱۸۴ در اسم شرکت نسبی عبارت شرکت نسبی قید شود و لااقل نام یک نفر از شرکاءباید ذکر شود در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکائ نباشد بعد از اسم شریک که ذکر شده عبارتی از قبیل و شرکائ و برادران ضروری است.

شرکت نامه یا اساسنامه شرکت نسبی:

همانطور که گفته شد شرکت نسبی از جهاتی شبیه به شرکت تضامنی می باشد و قانونگذار در ماده ۱۸۵ قانون تجارت مواردی که باید در شرکت نسبی رعایت شود را به شرکت تضامنی ارتباط قانونی داده است  و همچنین می توان از داشتن  وجود شرکت نامه درهر دو شرکت و  الزامی بودن آن  نام برد .

 مسئولیت شرکا در شرکت نسبی :

در شرکت نسبی همانطور که از نام آن پیداست مسئولیت شرکا از نام آن اقتباس شده است یعنی مسئولیت هر یک از شرکا به نسبت سرمایه خواهد بود که در ماده ۱۸۶ قانون تجارت قانونگذار مسئولیت شرکا را نامحدود و به نسبت سرمایه در صورت عدم کفایت دارایی شرکت می داند . یعنی طلبکاران شرکت تا قبل از انحلا ل مطالبه دریافتی خود را از خود شرکت در خواست خواهد کرد و پس از انحلال است که به تک تک شرکا می توانند مراجعه کنند.

مسئولیت شریک جدید الورود به شرکت نسبی چگونه است :

به موجب ماده ۱۸۸ قانون تجارت هر کس به عنوان شریک ضامن در شرکت نسبی داخل شود وی نیز به نسبت سرمایه ای که به شرکت آورده است مسئول قروضی خواهد بود که شرکت قیل از ورود او داشته است اعم از اینکه اسم شرکت تغییر داده شده باشد هر گونه توافق بر خلاف این ماده در مورد اشخاث ثالث کان لم یکن خواهد بود .

تقسیم منافع در شرکت نسبی:

به موجب ماده ۱۸۵ قانون تجارت قانونگذار از موارد وجه تشابه شرکت نسبی با تضامنی را تقسیم منافع میداند بدی صورت که منافع به نسبت سهم الشرکه بین شرکاء تقسیم میشود مگر شرکت نامه بر خلاف آن مقرر کند یعنی میتوان طبق توافق بین شرکا میزان سهم هر شریک را بر اساس توافق مقرر کرد ولیکن این توافق نباید تا جایی پیش رود که تنها تمامی سود فقط به یک شریک تعلق گیرد زیرا خلاف مقتضای عقد شرکت خواهد بود  .

چگونگی انتخاب مدیران در شرکت نسبی:

انتخاب مدیر ممکن است در شرکت نامه به عمل آید یا ضمن اساسنامه و یا پس ازتشکیل آن به موجب توافق به موجب ماده ۱۲۰ قانون تجارت شرکاء باید لااقل یک  نفر از میان خود یا خارج به سمت مدیری معین کنند که میتواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد که مدیران با اتفاق نظر شرکا انتخاب می شوند همچنین شرکا می توانند ضمن شرکت نامه یا اساسنامه انتخاب از راه اکثریت اعضا را پیش بینی کنند حدود مسئولیت مدیران همان است که در شرکت نامه قید شده است در صورتی که توافقی نباشه بر اساس قائده عام مدنی و مسئولیت وکیل در مقابل موکل خواهد بود.

عزل مدیران در شرکت نسبی چگونه است ؟

عزل مدیران تابع قواعد عام است هرگاه در شرکتنامه یا اساسنامه شرایط عزل مدیر معین شده باشد مطابق آن شرایط عمل می شوند ولی اگر در مورد عزل مدیر اگر توافقی از قبل نشده باشد شرکاء با اتفاق به عزل رای خواهند داد.

موارد انحلال شرکت نسبی:

موارد انحلال شرکت همانند شرکت تضامنی طبق ماده ۱۳۶ قانون تجارت در صورت ورشکستگی و اتمام موضوع شرکت و مدت آن در صورت تراضی تمام شرکا در صورتی که یکی از شرکا به دلایلی انحلال شرکت  را از محکمه تقاضا نماید و محکمه آن دلایل را موجه بداند محکمه می تواند به تقاضای سایر شرکا به جای انحلال حکم اخراج آن شریک یاشرکای معین را بدهد . در صورت فسخ یکی از شرکا و در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکا .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *