شکایت از کارفرما بابت حقوق و مزایا- اقدامات لازم برای شکایت از کارفرما - مدارک لازم برای طرح شکایت -کاملا کاربردی

اگر با کارفرمای خود مشکل دارید و قصد شکایت از او را دارید باید با قوانین اداره کار و امور اجتماعی آشنا شوید اطلاع و آگاهی از این قوانین کمک بسیار زیادی میکند تا پیروز این محکمه شما باشید.

مراحل و اقدامات لازم برای شکایت از کارفرما:

۱- شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود را پیدا کنید ( مرکز بیمه تامین اجتماعی شما ارتباط مستقیمی با اداره کار و امور اجتماعی دارد ) سپس از همین طریق شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا خواهید کرد.

۲- به اداره کار مربوطه بروید و از واحد ارجاع ان یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید( دریافت نامه خیلی مهم است )

۳- نامه را بگیرید و به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید بروید ، و مرحله به مرحله سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید ( ممکن است این کار ۲ الی ۳ ساعت به علت تعداد بالای مراجعه کنندگان طول بکشد)

۴- سوابق را به اداره کار ببرید ، قسمت واحد ارجاع رفته ، فرم های دادخواست را دریافت کنید این فرم حاوی پرسش اطلاعات شخصی شما ، محل کار ، و دلایل تنظیم دادخواست را نمایش می دهد که شما در پایین ان علت دادخواست یا شرح دادخواست را می نویسید.

۵- اداره کار نامه ای را با توجه به دادخواست شما به عنوان نامه سازش می دهد و از شما می خواهد که انرا به کارفرما بدهید تا در جلسه سازش که معمولاً ۲ هفته زمان می برد تا برگزار شود ، بدهید تا آتها در جریان کار قرار بگیرند.

۶-جلسه سازش در همان اداره کار انجام می شود و دو طرف دلایل و مدارک خود را با توجه به دادخواست کارگر ابراز می کنند و اگر به نتیجه برسند ، دامنه شکایت به پایان می رسد و اما اگر به هر دلیلی مثلاً کارفرما به جلسه سازش نیامد یا اینکه سازشی حاصل نشد کار به جلسه  تشخیص می رسد.

۷- جلسه تشخیص معمولا به فاصله دو هفته بعد از جلسه سازش صورت می گیرد ، نامه تشخیص به کارگر و کارفرما توسط اداره کار ابلاغ می شود . در جلسه تشخیص ، رای که کارشناسان در جلسه سازش صادر کرده اند به ۲ طرف ابلاغ می شود ، اگر یکی از دو طرف اعتراضی داشته باشد و به توافق نرسند ، به جلسه  حل اختلاف پرونده ارجاع می شود.

۸- جلسه حل اختلاف آخرین جلسه ارائه شکایت در اداره کار است دو طرف حاضر و مدارک و اسناد خود را در رابطه با پرونده مطرح می‌کنند. سپس رای نهایی صادر می‌شود. یا بازگشت به کار اعلام می شود که در صورت دلایل مورد قبول از طرف کارفرما رای بیمه بیکاری صادر می شود. مدت زمان دریافت بیمه بیکاری بر اساس سابقه کار، مجرد یا متاهل بودن می باشد.این مدت جزو سوابق بیمه ی فردحساب می شود.

شکایت کارگر از کارفرما بابت حقوق و دستمزد و مزایا:

برای شکایت از کارفرما با یک مدرک یا سند دادخواست خود را مطرح کنید بطور مثال حقوق و پاداش و یا سنواتی که دریافت نکردید را حتماً با قید علت ذکر کنید.

در بخش اطلاعات اداره کارافراد متخصصی هستند که در صورت احتیاج راهنمایی های لازم را به شما خواهند داد همچنین در کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی بخش مشاوره برای ارباب رجوعان تعیین شده است.

اگر هنگام طرح شکایت با دلایل و اسناد معتبر دادخواست شکایت از کارفرما بابت حقوق را تنظیم کنید در محکمه پیروز خواهید بود.

در صورتی که کارفرما از اجرای حکم صادره سرباز زد می‌توانید نامه اجراییه را از واحد بایگانی اداره کار دریافت کنید و به شعبه قضایی که آنها راهنمایی می‌کنند مراجعه کنید که یک مامور برای گرفتن حقتان در اختیارتان قرار میدهند.

مدارک لازم جهت طرح شکایت و تشکیل پرونده:

 1. تکمیل دقیق و کامل فرم دادخواست
 2. ارائه اصل و کپی کارت ملی
 3. ارائه اصل شناسنامه و تصویر صفحات اول و دوم
 4. ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت
 5. تصویر قرارداد و فیش حقوقی (در صورت وجود)
 6. پرینت سابقه پرداخت حق بیمه
 7. پرینت حساب بانکی در صورت واریز حقوق
 8. هرگونه مدرک مثبته دال بر احراز کارکرد و میزان سابقه کار
 9. دادخواست و پیوست های آن (مدارک مرتبط با کارکرد ) باید به تعداد خوانده دعوا به اضافه یک نسخه باشد.
 10. ارائه اصل مدارک مورد استناد و اصل مدرک احراز هویت به مرجع رسیدگی کننده در جلسه دادرسی الزامی می باشد.
 11. در صورت تسلیم دادخواست توسط نماینده، پیوست مدرک مثبت نمایندگی (از قبیل وکالتنامه) و ثبت آن در دبیرخانه ، الزامی می باشد.
 12. در صورت تسلیم دادخواست توسط احدی از ورثه متوفی ، ارائه اصل و تصویر برگ انحصار وراثت و نمایندگی از سایر ورثه الزامی می باشد.

گروه وکلای حکمت:

تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری تعدادی از برترين وكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، دعاوی اداره کار، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات، میباشد.

شماره تماس جهت مشاوره:۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸-۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

آدرس دفتر شماره ۱:تهران-فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع (۱۴۲شرقی)پلاک ۳۹واحد۵

آدرس دفتر شماره ۲:نیاوران رو به روی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − ده =