اگر با کارفرمای خود مشکل دارید و قصد شکایت از او را دارید باید با قوانین اداره کار و امور اجتماعی آشنا شوید اطلاع و آگاهی از این قوانین کمک بسیار زیادی میکند تا پیروز این محکمه شما باشید.پس در این مقاله همراه ما باشید تا از مراحل و اقدامات شکایت از کارفرما آگاهی یابید.

مراحل و اقدامات لازم برای شکایت از کارفرما:

۱- شعبه بیمه گذار تامین اجتماعی خود را پیدا کنید ( مرکز بیمه تامین اجتماعی شما ارتباط مستقیمی با اداره کار و امور اجتماعی دارد ) سپس از همین طریق شعبه اداره کار و امور اجتماعی را پیدا خواهید کرد.

۲- به اداره کار مربوطه بروید و از واحد ارجاع ان یک نامه برای شعبه بیمه گذارتان بگیرید( دریافت نامه خیلی مهم است )

۳- نامه را بگیرید و به کارگزاری بیمه تامین اجتماعی که شما از انجا ثبت نام بیمه را انجام دادید بروید ، و مرحله به مرحله سوابق بیمه خود را جمع آوری کنید ( ممکن است این کار ۲ الی ۳ ساعت به علت تعداد بالای مراجعه کنندگان طول بکشد)

۴- سوابق را به اداره کار ببرید ، قسمت واحد ارجاع رفته ، فرم های دادخواست را دریافت کنید این فرم حاوی پرسش اطلاعات شخصی شما ، محل کار ، و دلایل تنظیم دادخواست را نمایش می دهد که شما در پایین ان علت دادخواست یا شرح دادخواست را می نویسید.

۵- اداره کار نامه ای را با توجه به دادخواست شما به عنوان نامه سازش می دهد و از شما می خواهد که انرا به کارفرما بدهید تا در جلسه سازش که معمولاً ۲ هفته زمان می برد تا برگزار شود ، بدهید تا آتها در جریان کار قرار بگیرند.

۶-جلسه سازش در همان اداره کار انجام می شود و دو طرف دلایل و مدارک خود را با توجه به دادخواست کارگر ابراز می کنند و اگر به نتیجه برسند ، دامنه شکایت به پایان می رسد و اما اگر به هر دلیلی مثلاً کارفرما به جلسه سازش نیامد یا اینکه سازشی حاصل نشد کار به جلسه  تشخیص می رسد.

۷- جلسه تشخیص معمولا به فاصله دو هفته بعد از جلسه سازش صورت می گیرد ، نامه تشخیص به کارگر و کارفرما توسط اداره کار ابلاغ می شود . در جلسه تشخیص ، رای که کارشناسان در جلسه سازش صادر کرده اند به ۲ طرف ابلاغ می شود ، اگر یکی از دو طرف اعتراضی داشته باشد و به توافق نرسند ، به جلسه  حل اختلاف پرونده ارجاع می شود.

۸- جلسه حل اختلاف آخرین جلسه ارائه شکایت در اداره کار است دو طرف حاضر و مدارک و اسناد خود را در رابطه با پرونده مطرح می‌کنند. سپس رای نهایی صادر می‌شود. یا بازگشت به کار اعلام می شود که در صورت دلایل مورد قبول از طرف کارفرما رای بیمه بیکاری صادر می شود. مدت زمان دریافت بیمه بیکاری بر اساس سابقه کار، مجرد یا متاهل بودن می باشد.این مدت جزو سوابق بیمه ی فردحساب می شود.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:وکیل اداره کار

شکایت کارگر از کارفرما بابت حقوق و دستمزد و مزایا:

برای شکایت از کارفرما با یک مدرک یا سند دادخواست خود را مطرح کنید بطور مثال حقوق و پاداش و یا سنواتی که دریافت نکردید را حتماً با قید علت ذکر کنید.

در بخش اطلاعات اداره کار افراد متخصصی هستند که در صورت احتیاج راهنمایی های لازم را به شما خواهند داد همچنین در کارگزاری‌های بیمه تامین اجتماعی بخش مشاوره برای ارباب رجوعان تعیین شده است.

اگر هنگام طرح شکایت با دلایل و اسناد معتبر دادخواست شکایت از کارفرما بابت حقوق را تنظیم کنید در محکمه پیروز خواهید بود.

در صورتی که کارفرما از اجرای حکم صادره سرباز زد می‌توانید نامه اجراییه را از واحد بایگانی اداره کار دریافت کنید و به شعبه قضایی که آنها راهنمایی می‌کنند مراجعه کنید که یک مامور برای گرفتن حقتان در اختیارتان قرار میدهند.

مدارک لازم جهت طرح شکایت و تشکیل پرونده:

 1. تکمیل دقیق و کامل فرم دادخواست
 2. ارائه اصل و کپی کارت ملی
 3. ارائه اصل شناسنامه و تصویر صفحات اول و دوم
 4. ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت
 5. تصویر قرارداد و فیش حقوقی (در صورت وجود)
 6. پرینت سابقه پرداخت حق بیمه
 7. پرینت حساب بانکی در صورت واریز حقوق
 8. هرگونه مدرک مثبته دال بر احراز کارکرد و میزان سابقه کار
 9. دادخواست و پیوست های آن (مدارک مرتبط با کارکرد ) باید به تعداد خوانده دعوا به اضافه یک نسخه باشد.
 10. ارائه اصل مدارک مورد استناد و اصل مدرک احراز هویت به مرجع رسیدگی کننده در جلسه دادرسی الزامی می باشد.
 11. در صورت تسلیم دادخواست توسط نماینده، پیوست مدرک مثبت نمایندگی (از قبیل وکالتنامه) و ثبت آن در دبیرخانه ، الزامی می باشد.
 12. در صورت تسلیم دادخواست توسط احدی از ورثه متوفی ، ارائه اصل و تصویر برگ انحصار وراثت و نمایندگی از سایر ورثه الزامی می باشد.

بیشتر بخوانید شاید برایتان مفید باشد:حق السعی

نکاتی که هنگام شکایت از کارفرما باید رعایت شود:

هنگامی که کارگری به هر دلیل اخراج  میشود برای گرفتن حق پایمال شده خود از کارفرما شکایت میکند که اگر این نکات هنگام شکایت از کارفرما رعایت نشود ممکن است حقشان ضایع شود این نکات عبارتند از:

۱- کارگر اخراجی ظرف مدت ۳۰ روز زمان دارد که به شعبه اداره کار و امور اجتماعی مربوطه مراجعه کند و شکایت خود را تنظیم نماید. پس باید زودتر اقدام کنید تا به نتیجه مطلوب برسید (یا رای برگشت به کار می گیرد و یا برقراری بیمه بیکاری) اما دعاوی مانند مطالبه حقوق و مزايای پرداخت نشده و همچنين بيمه معوقه،مشمول مرور زمان نمیشوند، و محدودیت زمانی برای اقامه دعوی وجود ندارد. و در هر زمان، كارگر و حتی بعد از فوت كارگر وراث قانونی می توانند اقامه دعوی بر علیه کارفرما نمايند.

۲-هنگام تنظیم شکایت از نوشتن توضیحات طولانی پرهیز کنید. دادخواست خود را خلاصه و مختصر تنظیم کنید.مثلا درخواست بازگشت به کار ۲-درخواست سنوات ۳- درخواست پرداخت حق بیمه ، حقوق معوقه، عیدی پرداخت نشده و … .اگر طلب معوقه داشته باشید و در دادخواست بنویسید، در جریان دادرسی به نفع شما است.(خیلی مهم است)

۳- در صورتی که می خواهید از بیمه بیکاری استفاده کنید زمان شکایت همان یک ماه است  پافشاری شما بازگشت به کار باشد و حتما در صدور رای قطعی از مراجع حل اختلاف باید قید شده باشدکه  اخراج خواهان غیر ارادی و از سوی کارفرما صورت گرفته تا مشمول بیمه بیکاری شوید. همچنین باید  حق بیمه شما حداقل یکسال قبل از اخراج به صورت مستمر از کارگاه مربوطه واریز شده باشد.

نمونه دادخواست مطالبه حقوق و مزایای کارگر:

ریاست محترم هیئت تشخیص / حل اختلاف دعاوی کارگر و کارفرما استان ……..

با سلام

احتراماً به استحضار می رساند:

اینجانب برای شرکت ………. از تاریخ ……….. تا ……….. به مدت ……… مشغول به کار بوده ام. متاسفانه شرکت مذکور بدون هیچ دلیل موجه و قانونی بنده را از کار اخراج نموده است و از پرداخت حقوق سه ماه آخر، حق بیمه، سنوات و عیدی و پاداش اینجانب خودداری نموده است. لذا با استناد به ماده ۲۹ قانون کار رسیدگی و صدور رای مبنی بر مطالبات قانونی خود از جمله بازگشت به کار، حقوق و مزایا، عیدی و پاداش، حقوق مرخصی استفاده نشده، افزایش دستمزد، سنوات خدمت، طرح طبقه بندی، بن کارگری، فوق العاده اضافه کاری و … را استدعا دارم.

پیشنهاد ما برای شما:سوابق بیمه تامین اجتماعی

 

اگر در خصوص شکایت از کارفرما نیاز به ووکیل دارید میتوانید با شماره های موجود در انتهای این صفحه تماس بگیرید
اگر در خصوص شکایت از کارفرما نیاز به ووکیل دارید میتوانید با شماره های موجود در انتهای این صفحه تماس بگیرید
داود چشمی

داود چشمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Leave a Replay

درباره مدیریت

داوود چشمی

داوود چشمی وکیل پایه یک دادگستری با 17 سال سابقه وکالت مدیریت گروه وکلای حکمت را بر عهده دارد .

جدیدترین مقالات را بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500