شکایت کیفری نفقه( میزان مجازات )نحوه اثبات -پرداخت بعد شکایت -کاملا کاربردی و به زبان عامیانه

یکی از آثار حقوق خانواده بین طرفین تمکین میباشد که انجام یا عدم انجام آن آثار حقوقی نیز به همراه دارد برای آشنایی و نحوه و چگونگی شکایت کیفری نفقه میتوانید تا پایان مقاله نیز با ما همراه باشید.

تمکین چیست ؟

تمکین در لغت به معنای همراهی زوجین از یکدیگر میباشد.

انواع تمکین :

منظور از تمکین 2 نوع تمکین است که عبارتند از :

  1. تمکین خاص ( رابطه زناشویی )
  2. تمکین عام ( فرمانبرداری از مرد ) میباشد

شکایت کیفری ومیزان مجازات :

از آنجاییکه عدم پرداخت نفقه موجب اختلال در نظام خانواده جامعه می شود ، قانونگذار برای مردی که نفقه زن را پرداخت نمی کند بموجب ماده 53 قانون حمایت خانواده  به مجازات درجه شش محکوم میشود (   مجازات مقرر در ماده 19 قانون مجازات اسلامی ) که در این ماده میزان مجازات را 6 ماه تا 2سال و یک موارد دیگر تعین کرده البته نسبت به فرزند تحت حضانت نیز می توان شکایت کیفری نمود( توامان شکایت نفقه فرزند و زن داده شود -دادگاه برای 2 مورد یک مجازات در نظر می گیرد البته آن را تشدید می کیند

البته امکان دارد اگر فرد برای بار اول مرتکب شود تبدیل به جزای نقدی شود و یا تغلیق شود لازم به ذکر است در صورت شکایت کیفری دادگاه موظف نیست نفقه را از مرد بگیرد و به زن بدهد و زن بمنظور دریافت نفقه باید دادخواست حقوقی بدهد

البته اکر مرد نفقه جاریه( روز )  زن را ندهد ( از الان نسبت به حدودا یکماه قبل ) جنبه کبفری دارد.

پیشنهاد ما برای شما:صیغه ۹۹ ساله

2. دعوی حقوقی :

زن بمنظور دریافت نفقه حتما دادخواست نفقه بدهد که می تواند با تقدیم این نوع دادخواست اموال مرد را توقیف کند یا در نهایت پس از صدور حکم قطعی جلب مرد را درخواست کند

3. زن بموجب شروط مندرج در عقدنامه ( در صورت عدم پرداخت نفقه بمدت 6 ماه ) زن وکیل و وکیل در طلاق میباشد ، میتواند درخواست طلاق کند.

4. نحوه اثبات :

اصل بر آن است که مرد به زن نفقه پرداخت نکرده مگر مرد فیش پرداخت یا واریزی ارائه دهد یا شاهد به دادگاه معرفی کند

5. اثر پرداخت نفقه مرد ، بعد از شکایت زن :

پرداخت نفقه بعد از شکایت زن موجب از بین رفتن اثز کیفری جرم نمی شود

با وقوع عقد نکاح دائم، مرد مکلف می‌شود(با تمکین زن) نفقه او را پرداخت کند و اگر از این تکلیف قانونی سرباز زند، هم از جهت کیفری و هم به لحاظ حقوقی سزاوار شکایت از جانب زن می شود .

6. منظور از نفقه چیست ؟

نفقه عبارت از تامین نیازهایی است از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و هر آنچه که به صورت عادت یا احتیاج لازمه زندگی وی باشد.

در شکایت ترک انفاق نیز اولین قدم نوشتن دادخواست در دادسراست.

شکایت ترک انفاق پس از ثبت در واحد رایانه از سوی سرپرست دادسرا به یکی از شعب دادیاری ارجاع می شود.

ماده ۱۱۱۱قانون مدني مقرر كرده است:

«زن می‌تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند، در این صورت محکمه میزان نفقه را معیّن و شوهر را به دادن آن محکوم خواهدکرد . »

بنابراين با تقدیم دادخواست زن به دادگاه(خانواده)، دادگاه موضوع را با دعوت از طرفین یا به نحو مقتضی(عدم مراجعه مرد به دادگاه)، بررسی، آن را با صدور قرار، به کارشناس نفقه ارجاع می‌نماید و کارشناس هم با مطالعه پرونده و عندالاقتضاء بررسی مدارک و استماع اظهارات طرفین، میزان نفقه را با عنایت به وضعیت زن و شوهر، خصوصاً نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، تعیین و به دادگاه اعلام می‌کند.

دادگاه با توجّه به تطابق نظریه کارشناس با اوضاع و احوال محقق قضیه، رأی مقتضی صادر خواهد کرد.

با قطعی و لازم‌الاجراشدن حکم، چنانچه شوهر از اجرای رأی هم خودداری کند، از طریق معرفی و بازداشت اموال وی، حکم اجرا می‌شود و یا محکوم‌له می‌تواند از ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت مالی استفاده نماید و در نهایت ممکن است به حبس مرد مستنکف از پرداخت نفقه همسر، هم منجر شود.

ماده ۲ قانون اجرای محکومیت های مالی :

« مرجع اجراء كننده رأي، اعم از قسمت اجراي دادگاه صادركننده اجرائيه يا مجري نيابت، مكلف است به تقاضاي محكوم له از طرق پيش بيني شده در اين قانون و نيز به هر نحو ديگر كه قانوناً ممكن باشد، نسبت به شناسايي اموال محكوم عليه و توقيف آن به ميزان محكوم به اقدام كند.»

تبصره – در موردي كه محكوم به عين معين بوده و محكوم له شناسايي و تحويل آن را تقاضا كرده باشد نيز مرجع اجراء كننده رأي مكلف به شناسايي و توقيف آن مال است.

شکایت کیفری نفقه

7. نحوه شکایت کیفری نفقه : 

زن در یک برگ عادی شکایت خود را نوشته و آن را به دادگاه ارایه می‌دهد.

در این صورت به شکایت وی به سرعت رسیدگی می‌شود و مرد ملزم و محکوم به پرداخت نفقه خواهد شد و اگر مرد از پرداخت نفقه خودداری کند، به زندان اعزام می‌شود.

البته لازم به ذکر است که نفقه مربوط به زمان حال از طریق کیفری قابل مطالبه و نفقه مربوط به گذشته با ارایه دادخواست حقوقی قابل پرداخت است.

ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده :

« هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تادیه نفقه سایر اشخاص واجب ‌ النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.»

اما باید توجه کرد که در صورت عدم پرداخت نفقه توسط مرد، زن در صورتی می‌تواند این شکایت را در دادسرا مطرح کند که دو شرط وجود داشته‌باشد :

۱. شوهر توانایی مالی برای پرداخت نفقه را داشته باشد .

۲. زن تمکین کرده باشد .

پیشنهاد میشود در مورد وکیل خانواده بیشتر بخوانید:وکیل خانواده

گروه وکلای حکمت :

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در خصوص شکایت کیفری نفقه( میزان مجازات )نحوه اثبات -پرداخت بعد شکایت -کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص شکایت کیفری نفقه( میزان مجازات )نحوه اثبات -پرداخت بعد شکایت -کاملا کاربردی و به زبان عامیانه نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره شکایت کیفری نفقه( میزان مجازات )نحوه اثبات -پرداخت بعد شکایت -کاملا کاربردی و به زبان عامیانه دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500