شیوه طرح شکایت کیفری

وقوع جرم و جنایت دلایل مختلفی دارد که برخی از آن ها به علت مشکلات اقتصادی و برخی به دلیل مسائل شرافتی و اخلاقی و برخی نیز به دلیل خصومت های شخصی و خانوادگی می باشد ، ( شیوه طرح شکایت کیفری ) 

که در نتیجه موجب بروز قتل ، قطع عضو، جراحت و…می شود و گاهی نیز ممکن است وقوع جرم ناشی از یک عمل غیر عمدی مانند تصادفات رانندگی باشد . ( شیوه طرح شکایت کیفری ) 

علت جرم و انگیزه مجرم از ارتکاب آن هر چه باشد باید در مراجع قضایی مورد تعقیب و رسیدگی قرار بگیرد .

( شیوه طرح شکایت کیفری ) 

مرجع رسیدگی به جرائم ابتدا از دادسرا به عنوان نقطه آغازین شکایت کیفری آغاز شده که پس از انجام اقدامات لازم در خصوص کشف جرم و تعقیب متهم و جمع آوری دلائل با صدور کیفر خواست پرونده جهت صدور حکم به دادگاه کیفری ارجاع می گردد .

دادسرا نهادی نیست که فقط حامی متضرر از جرم باشد و یا فقط به حفظ وتامین امنیت اجتماعی بپردازد ، بلکه موظف است ضمن انجام امور فوق ، از متهم نیز حمایت کند و حقوق شهروندی وی را نیز لحاظ کند .

شکایت در دادسرا از طریق تنظیم شکواییه آغاز می شود .

برای نوشتن شکواییه باید یکسری نکات لازم را رعایت کرد .

  • نکات لازم در طرح شکایت کیفری

برخلاف دعاوی حقوقی که در فرم مخصوص با نام دادخواست تنظیم می شود ، شکواییه فرم ویژه ای ندارد و می توان آن را بر روی یک برگ A4 نیز طبق شرایط زیر تنظیم نمود:

  • مشخصات شاکی :

  • نام و نام خانوادگی –نام پدر –سن- شغل – شماره ملی و نشانی از مهمترین موارد لازم برای درج در قسمت فوق می باشد .در صورت تغییر نشانی مراتب باید فورا به مرجع رسیدگی کننده اعلام شود .

  • نشانی مشتکی عنه :

  • مشتکی عنه یا متشاکی کسی است که علیه او اقدام به طرح شکایت می شود . در شکواییه باید نام و نام خانوادگی و نام پدر و نشانی دقیق مشتکی عنه نوشته شود .

در صورتی که نشانی نداشته باشد مجهول المکان نوشته می شود .

  • عنوان و موضوع شکایت :

  • شاکی باید موضوع شکایت خود را در شکواییه بیان نماید ولی لزومی ندارد عنوان قانونی آن را دقیقا بنویسد چون در هر حال قاضی تشخیص می دهد که عنوان اتهام انتسابی چیست و برهمان اساس نیز کیفر خواست صادر خواهد شد .

اما در دعوای حقوقی ، اگر عنوان خواسته به صورت صحیح درج نشود موجب رد دعوا خواهد شد .

  • مکان و زمان وقوع جرم :

  • مکان و زمان وقوع جرم در تعیین مرجع صلاحیت دار و چگونگی مجازات موثر است .

برای مثال شکایت بابت چک بلامحل در دادگاهی قابل رسیدگی است که بانک محال علیه در آن حوزه مستقر باشد و شاکی نمی تواند به دلخواه در هر مرجعی مبادرت به طرح شکایت کند .

زمان وقوع جرم نیز از این جهت اهمیّت داردکه اگر وقوع جرم در ماه های حرام یعنی ،ذی القعده ،ذی الحجه ،محرم و رجب محقق شود ،باعث تغلیظ و افزایش دیه خواهد شد .دراین شرایط یک سوم به اصل دیه اضافه خواهد شد

پس از تنظیم شکواییه و ابطال تمبر قانونی ، باید آن را به معاونت ارجاع دادسرا تسلیم نمود تا پس از تایید شکواییه نسبت به ارجاع آن به یکی از شعب دادیاری یا بازپرسی اقدام شود .

که پس از ارجاع پرونده به دادیاری وثبت آن ، فوراً توسط دادیار با نظارت دادستان و یا توسط بازپرس به صورت مستقل اقدام به انجام تحقیقات مقدماتی می شود .

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 15 =