صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد

صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد

صرف وجود وجه التزام کافی، برای عدم انجام تعهد وفسخ قول نامه وپرداخت آن نیست.

( صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد ) 

پرسش :

دراکثرقول نامه ها ومبایعه نامه ها عبارت زیر: ( صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد ) 

« اگرهریک از طرفین معامله به هرعنوان ازمعامله منصرف شود باید مبلغ…..ریال به عنوان خسارت به طرف دیگر پرداخت کند. »

( صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد ) 

یا مشابه آن قید می گردد، آیا این قید به منظورتاکید پایه های معامله و وجه التزام برای عدم امکان استفاده از فسخ معامله تحت هر عنوان مورد توجه متعاملین است، یا به این منظور است که هرگاه یکی از طرفین از انجام معامله اعلام انصراف نمود معامله فسخ می شود النهایه منصرف شونده باید مبلغ تعیین شده رابه عنوان خسارت وضرر وزیان به طرف دیگر پرداخت نماید؟

پاسخ :

صرف وجه التزام ،کافی برای عدم انجام تعهد وفسخ نامه وپرداخت نیست بلکه باید به مفاد قرارداد وعباراتی که به کاربرده شده و مجموع شرایط توجه کرد.

درصورتی که از عبارات قول نامه استفاده شودکه طرفین حق انصراف ازمعامله رابرای خود در ازای پرداخت مبلغی محفوظ داشته اند دراین صورت طرف مقابل فقط حق مطالبه وجه التزام را خواهد داشت واگر عبارات قول نامه به نحو دیگری باشد؛ مثلا، قید شود که درصورت تخلف متخلف علاوه بر الزام به انجام معامله باید فلان مبلغ را بپردازد ،طرف مقابل حق خواهد داشت که از متخلف هم وجه التزام مطالبه کند وهم الزام اورا به انجام معامله بخواهد.

صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد

ماده 230 قانون مدنی :

« اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که در صورت تخلف ، متخلف مبلغی به عنوان خسارت تأدیه نماید ، حاکم نمی تواند او را به بیشتر یا کمتر از آنچه ملتزم شده است محکوم کند . »

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

در خصوص صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره صرف وجود وجه التزام برای عدم انجام تعهد دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *