در خصوص صیغه 99 ساله نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص صیغه 99 ساله نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

زمانی که از ازدواج دائم و یا موقت صحبت می شود ممکن است بسیاری از افراد در مورد اینکه ایا صیغه همان ازدواج موقت است سوالی در ذهنشان مترتب می شود و پس ازآن سوالاتی چون : منظور از صیغه 99 ساله چیست؟و آیا صیغه 99 ساله در شناسنامه ثبت می شود؟صسغه 99 ساله چه شرایطی دارد ؟صیغه 99 ساله چه حکمی دارد ؟ بنابراین ما نیز قصد داریم در این مختصر به سوالات شما پاسخ دهیم با ما همراه باشید.

صیغه 99 ساله یا نکاح موقت:

ازدواج موقت یا صیغه نوعی ازدواج در مذهب شیعه است که عقد ازدواج برای برای مدت معین و محدودی با مهریه ای معلوم بین زن و مرد بسته می شود و با پایان مدت رابطه زوجیت خود به خود منقضی می شود فقها آن را مطابق آیه 24 سوره نساء مشروع می داند و در قانون مدنی ایران به رسمیت شناخته شده است که به عنوان صیغه محرمیت معروف است.

شرایط صیغه 99 ساله :

صیغه 99 ساله یا منقطعه شباهت ها و یا تفاوت هایی با ازدواج یا نکاح دائم دارد که از جمله آن تعیین مدت در عقد منقطع است
که دارای حداقل و حداکثری نیست و در مورد صیغه 99 ساله عده ای معتقدند در صورتی که مدت این نوع نکاح از طول عمر انسان بیشتر باشد ازدواج به دائم تبدیل می شود.

این مطلب را هم بخوانید:فسخ نکاح|موارد فسخ نکاح|آخرین قوانین فسخ نکاح|وکیل خانوادگی|گروه وکلای حکمت

اتمام صیغه 99 ساله :

در عقد موقت یا صیغه 99 ساله طرفین می توانند مدت عقد را تمدید کنند هم چنین مرد می تواند از ادامه آن صرف نظر کرده و یا به اصطلاح مدت باقی مانده را بذل کند و زوجیت را به پایان برساند یا طرفین می توانند پس از پایان مدت آن را به ازدواج دائم تبدیل کنند.

مهریه در نکاح موقت یا صیغه 99 ساله :

همانطور که نکاح دائم بدون مهریه نخواهد شد صیغه 99 ساله یا نکاح موقت نیز حتی با یک شاخه گل منعقد خواهد شد به این گونه که در ازدواج موقت در هنگام انعقاد عقد باید مهر تعیین شود در غیر این صورت عقد باطل خواهد بود ولی در نکاح دائم تعیین مهریه را می توان به بعد از انعقاد عقد نیز موکول کرد ولی از آنجا که قانون گذار به تعیین مهریه در ازدواج موقت تاکید بسیار کرده است ضمانت اجرای آن را بطلان می داند .

تاثیر رابطه زناشوئی در مهریه صیغه 99 ساله :

در ازدواج موقت یا صیغه 99 ساله حتی در صورت عدم نزدیکی بین زوجین کل مهر بر مرد واجب است یعنی باید کل مهریه را پرداخت کند و اگر نزدیکی انجام نشود و مدت نیز باقی مانده و مرد آن را بذل کند باید نصف مهریه را پرداخت کند .

قرائت صیغه عقد موقت

قرائت صیغه عقد موقت:

در صیغه موقت زن و مرد می توانند خود صیغه عقد را بخوانند و مدت و مقدار مهریه را معین کنند.

موانع ازدواج موقت:

1)از جمله شرایط ازدواج موقت همانند نکاح دائم زن نباید در عقد شخص دیگری باشد یا اگر درعقد دیگری بوده است و این عقد منحل شده باید مدت عده ان تمام شده باشد.
2)زنی که قرار است به عقد مردی در آید با مردی که قصد ازدواج دارد زنا نکرده باشد ، زیرا همین موضوع منجر به حرام شدن بین آنها خواهد شد و نمیتوانند در آینده با هم ازدواج کنند.

نفقه در صیغه 99 ساله :

در نکاح دائم نفقه بر عهده شوهر است و در صورت عدم پرداخت برای وی دارای مسئولیت حقوقی و کیفری است ولی در نکاح موقت نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت مگر طرفین به آن توافق کنند و در صورت عدم پرداخت زن تنها می تواند از دادگاه الزام شوهر را به دادن نفقه در خواست کند.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:نفقه چیست|هرآنچه باید در مورد نفقه بدانید(آپدیت شده)|گروه وکلای حکمت|وکلای پایه یک دادگستری|

ارث زن در ازدواج موقت یا صبغه 99 ساله :

در نکاح دائم زوجین از یکدیگر ارث می برند ولی در ازدواج موقت حتی با شرط ضمن عقد نیز زن مستحق ارث شوهر نخواهد شد ولی اگر فرزندی در این نوع عقد متولد شود وی از پدر و مادر مشروع خود ارث خواهد برد.

شرایط الزامی ثبت صیغه موقت:

قانون گذار در موارد زیر ثبت صیغه 99 ساله را الزامی می داند :
1)در صورت باردار شدن زوجه
2)توافق طرفین
3)شرط ضمن عقد
با تصریح قانون ثبت نکاح موقت الزامی نیست مگر یکی از شرایط فوق حاصل شود.

پایان صیغه 99 ساله

پایان صیغه 99 ساله :

در نکاح دائم با طلاق عقد منحی می شود ولی در نکاح موقت طلاق وجود نخواهد داشت و مختص عقد دائم است بنابراین نکاح موقت با اتمام مدت نکاح یا بخشش مدت از طرف مرد پایان می یابد مگر زن وکالت در بذل مدت داشته باشد که بتواند بذل کند.
ازدواج موقت با فوت و یا فسخ به دلیل موارد قانونی منحل شود یا به دلیل تخلف از صفتی که ضمن عقد بیان شده باشد.

حضانت فرزند در عقد موقت :

در عقد موقت اگر پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند حق سرپرستی تا 7 سالگی با مادر است و بعد ازآن با پدر است و پس از بلوغ فرزند خود تصمیم به این می گیرد که با کدام زندگی کند.
اگر پس از 7 سالگی پدر حاضر به قبول حضانت فرزند نباشد مادر می تواند حضانت را قبول کند ولی پدر همچنان باید مخارج فرزند را بپردازد.

بیشتر بخوانید:طلاق از طرف زن|از شروع ثبت دادخواست تا ثبت طلاق|آپدیت شده|وکیل خانواده|گروه وکلای حکمت

گروه وکلای حکمت:

با مدیریت داود چشمی متخصص در امور حقوقی و خانواده

در صورتی که می خواهید در ازدواج یا نکاح موقت و یا صیغه 99 ساله  از حقوق قانونی خود مطلع شده می توانید با یک وکیل متخصص و یا مشاوره حقوقی خانواده مشورت کنید بنابراین می توانید در این زمینه با گروه وکلای حکمت که دارای دو شعهبه در شرق تهران و نیاوران می باشد تماس حاصل کنید.

یک سوال جزئی درباره صیغه 99 ساله دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

One thought on “صیغه 99 ساله

  1. شهامت اسکندرزاده میگوید:

    سلام بنده با اینکه متاهل بودم با ی خانم صیغه ۹۹ ساله خوندم حالا این خانم باعث شده زندگی من با خانمم با مشگل مواجه بشه حالا خانم صیغه ای ۷۰ عدد سکه تو دفترچه براش نوشته شده نه طلاق میگیره نه زندگی میکنه راه چاره چیست لطفا کمکم کنید

  2. shs میگوید:

    سلام؛در صیغه99ساله محاسبه مبلغ مهر چگونه محاسبه میشیود؟مثلا 100هزارتومان مبلغ مهربعد از 5سال همان مبلغ 100هزارتومان است یا به نرخ روز محاسبه می شود؟

  3. مسیحا میگوید:

    سلام من صیغه 99ساله هستم مدت 3ماه که شوهرم رفته حالا کمی ارتباط داریم هرچه به او میگویم بیا زندگی کنیم میگه مادر پدرم اجازه نمبدن آیا پدر . مادر او میتونن دخالت تو زندگی ما بکنن و برای بازگشت او میشه راهی به من نشون بدید و چگونه اورا به خانه برگردانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص صیغه 99 ساله نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.