طلاق از طرف زن

طلاق از طرف زن
در خصوص طلاق از طرف زن نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای طلاق از طرف زن نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

یکی از سخت ترین و پر اهمیت ترین پرونده های خانوادگی ، درخواست طلاق از طرف زن است.طبق قانون مدنی و مقررات فقهی، طلاق در اختیار مرد است و زن تنها با داشتن دلیل موجه و اثبات آن می تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند مگر این که طلاق توافقی باشد یا زن وکالت در طلاق (حق طلاق) داشته باشد که از بحث ما خارج است.

آیا زن بدون دلیل می تواند درخواست طلاق بدهد ؟

زن برای گرفتن طلاق نیاز به دلیل دارد برخلاف مرد

زن به استناد چه مواردی،می تواند طلاق بگیرد؟

زن به استناد موارد ذیل می تواند از  دادگاه درخواست طلاق کند.

الف .طلاق به استناد شروط مندرج در عقدنامه ( لطفا عقدنامه خود را مطالعه فرمایید )

مثلا مرد ۶  ماه ترک منزل کرده باشد -سوء معاشرت داشته باشد و…

ب.طلاق به استناد عسر و حرج ( عسر و حرج مجموع ای از شرایط است که دلالت بر این امر داشته که ادامه  زندگی برای زن غیر قابل تحمل می باشد مثل اعتیادزوجه -سوء معاشرت زوجه -تهمت و..)

ج. طلاق خلع : طلاقی است که زن بواسطه کراهتی که به شوهر دارد معادل مهریه یا بیشتر آن را به شوهر می بخشد تا شوهر او را طلاق دهد منظور از کراهت این است که از شوهر خود متنفر است.

د.طلاق مبارات : طلاقی است که زن و شوهر از هم کراهت دارنند ( از هم بدشان می آید ) و زن معادل یا کمتر از مهریه را می بخشد تا طلاق بگیرد.

ه.طلاق به استناد عدم پرداخت نفقه :زن می تواند با استناد به قانون مدنی اگر مرد را محکوم به طلاق نماید و امکان اجرای حکم نفقه وجود نداشته باشد زن می تواند با استناد به آن تقاضای طلاق نماید.

بسیار مهم مهم

لطفا بدون هماهنگی با وکیل خانواده دادخواست طلاق را ندهید.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:فسخ نکاح|موارد فسخ نکاح|آخرین قوانین فسخ نکاح|وکیل خانوادگی|گروه وکلای حکمت

مهریه در طلاق توافقی : 

میزان مهریه ای که دریافت می کند بر حسب شدت و ضعف دلائل شما تفاوت می کند.

هزینه دادگاه چه میزان است :

شاید از بدوی تا مرحله فرجام خواهی حدودا ۳۰۰ الی ۴۰۰ هزار تومان هزینه دادگاه شما تخمین زده شود.

هزینه وکیل چه میزان است ؟ 

بر حسب انصاف وکیل شاید از ۸ تا ۱۵ میلیون تومان اخذ شود.

مراحل طلاق از طرف زن

مدت زمان طلاق :

بر حسب اینکه آیا طرفین اعتراض بزنند مدت زمان تفاوت می کند و لکن بطور تقریبی اگر اعتراض نکنند ۶ ماه طرفین اعتراض کنند یکسال  تا یکسال و نیم  زمان می برد

طلاق غیابی یا حضوری زن ؟

زن در صورت نبود شوهر خود بازهم  می تواند درخواست طلاق غیابی کند و همچنین در صورتی که شوهر  وجود داشته باشد در صورت وجود شرایط  فوق می تواند طلاق بگیرد نحوه گرفتن طلاق یکطرفه :زن بایستی دادخواست خود مبنی بر طلاق یکطرفه را به ذکر ادله به دفتر خدمات التکرونیک قضایی تحویل دهد و پس از آنکه دادخواست وی ثبت شد پیامکی از طریق دادگاه ارسال می شود سپس به شعبه مراجعه کنید و ببینید پرونده شما نقصی دارد یا خیر.

سپس دادگاه وقت رسیدگی می کند پس از آن اگر حکم داده شود سپس در ۲ مرحله رای قابل اعتراض می باشد در صورت عدم اعتراض می توان رای را اجرا نمود.

معایب طلاق از طرف زن :

این امر باید بررسی شود و لکن امکان دارد حق کمتری به زن برسد از جمله آنکه تا  نصف اموال مرد به زن نرسد.

حضانت فرزندان :

اگر دختر باشند حضانت تا ۷ سالکی با مادر و بعد آن تا ۹ سالکی با پدر است.

اگر پسر باشد حضانت تا ۷ سالکی با مادر و بعد از آن تا ۱۵ سالکی با پدر است.

طلاق از طرف زن :

از انجا که حق طلاق برای مرد است زن می تواند به موجب موادی از قانون مدنی با تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده از همسر خود جدا شود البته چون در خواست طلاق از طرف زن نیاز به اثبات شروط در عقد نامه دارد بنابراین بهتر است برای درخواست طلاق از طرف زن و اجرا گذاشتن مهریه و نفقه و اجرت المثل ،توسط وکیل متخصص خانواده اقدام نمایید.

این مطلب را از دست ندهید:صفر تا صد طلاق از طرف مرد-مزایا و معایب-تقسیط مهریه

عواملی که زن می تواند با استناد به آنها طلاق بگیرد:

  1. اعتیاد مضر شوهر
  2. عدم پرداخت نفقه حداقل به مدت ۶ ماه
  3. مریضی سخت نا علاج
  4. امراض مقاربتی
  5. بچه دار نشدن زوج
  6. ترک زندگی توسط زوج
  7. ازدواج مجدد بدون رضایت همسر
  8. رابطه جنسی غیر متعارف

مراحل طلاق از طرف زن:

در صورت طلاق از طرف زن ابتدا مراجعه به دفتر خدمات الکترونیکی قضائی و سپس مراجعه به مشاوران سرانجام با ارائه نظریه های صادر شده در شعبه ای که پرونده در آن مطرح می باشد بر مبنای ادله و مدارک موجود در پرونده حتی در صورت عدم رضایت مرد دادگاه حکم به طلاق خواهد داد.

مدت زمان طلاق از طرف زن :

از انجا به موجب قانون طلاق قابل تجدید نظر و فرجام خواهی است پس از رسیدگی در دادگاه بدوی و صدور رای قابل اعتراض و رسیدگی در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور خواهد بود در صورتی که پرونده مورد اعتراض قرار گیرد حدود یکسال طول خواهد کشید.

مدارک لازم برای در خواست طلاق از طرف زن :

۱)سند ازدواج

۲)شناسنامه

۳)کارت ملی

پرداخت مهریه در طلاق از طرف زن :

در صورتی که زن در خواست طلاق نماید به صراحت قانون اگر زوجه کراهتی نسبت به شوهر خود داشته باشد می تواند تمام یا مقداری از مهریه خود را به همسرش بذل کند و با احراز عسر و حرج و کراهت تقاضای طلاق خلع کند و مابقی مهریه خود را مطالبه کند این نوع طلاق نیز خود نوعی طلاق توافقی می باشد و در مورد شرط تنصیف دارایی نیز فقط در طلاق از طرف مرد به آن رسیدگی خواهد شد.

پرداخت نفقه در طلاق از طرف زن :

در طلاق مرد تا اتمام عده باید نفقه زن خود را بپردازد مگر توافقی نسبت به آن شده باشد لکن اگر دخول انجام نشده باشد نفقه بعد از طلاق به زوج تعلق نخواهد گرفت.

حضانت فرزندان در طلاق از طرف زن

حضانت فرزندان در طلاق از طرف زن:

حضانت فرزندان باید در ضمن حکم طلاق اظهار نظر شود حسب قانون حضانت فرزندان تا پایان ۷ سالگی با مادر است و بعد از آن با پدر البته در حضانت فرزند باید مصلحت کودک در نظر گرفته شود . بعد از سن بلوغ یعنی دختر ۹ سال و پسر ۱۵ سال حضانت مفهومی نخواهد داشت و انتخاب با فرزند است که با کدام یک بخواهد زندگی کند.

حق طلاق یا وکالت در طلاق برای زن :

مرد می تواند حق طلاق خود را به زن منتقل کند اما انتقال این حق به معنای سلب حق از سوی زوج نمیباشد و او همچنان می تواند زوجه خود را نیز طلاق دهد بعد انتقال حق طلاق زن اختیار دارد که در کوتاهترین زمان و با شرایطی که در وکالتنامه آمده است بدون حضور همسر خود و با انتخاب وکیل برای او از طریق طلاق توافقی و صدور گواهی عدم سازش از دادگاه خانواده  با دادنامه طلاق خود را مطلقه سازد .همچنین بهتر است که در اعطای وکالت در طلاق نسبت به سایر مسایل مانند حضانت و ساعات ملاقات او نفقه و اجرت المثل و جهیزیه به صراحت تعیین تکلیف شود.

درج شرط ضمن عقد نکاح در طلاق از طرف زن :

زوجه می تواند ضمن عقد شرط کند که اگر مرد با دیگری ازدواج کند وکیل در طلاق با حق توکیل به غیر باشد که پس از اثبات تخلف مرد از شرط می تواند خود را مطلقه سازد ولیکن در موردی که ازدواج مجدد بر مبنای نشوز زن نباشد چرا که اگر علت ازدواج مجدد عدم تمکین زن و نشوز وی باشد با اثبات این مسله زوجه رامستحق استفاده از این حق نمیدانند .

در مورد حضانت بیشتر بدانید:شرایط حضانت فرزند به چه صورت است؟ نکات قانونی مربوط به حضانت فرزند در طلاق توافقی

عدم پرداخت حقوق مالی زن در طلاق از طرف زن:

در عدم پرداخت امور مالی بین عجز از انفاق و استنکاف از انقاق تفاوت است زیرا در صورت استنکاف از پرداخت و  الزام و عدم اجرای حکم دادگاه زوجه می تواند درخواست طلاق کند ولی اگر مرد در صورت عجز از پرداخت باشد طلاق با مشکل روبرو است مگر زن در عسر و حرج باشد و برای رهایی از این مشقت در خواست طلاق کند .

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره طلاق از طرف زن دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

4 پاسخ

  1. سلام من و همسرم چند سال پیش توافقی طلاق گرفتیم در توافقات قرار بر این شد که بدون پیش پرداخت هر چهار ماه یک سکه پرداخت کنم البته این رو هم بگم که هیچ مطالبه مهریه ای قبلش مطرح نشده بود پارسال به خاطر گرونی سکه تعدیل تقسیط دادم و دادگاه خانواده تبدیلش کرد شش ماه یک سکه واین رای توی تجدیدنظر هم تایید شد حالا همسرم داره پشت سر هم اموالم رو توقیف میکنه الان فهمیدم که دادگاه اصلا نباید دعوای تعدیل تقسیط رو می پذیرفته چون توافق ضمن طلاق برای مهریه مشمول قانون اجرای محکومیت مالی نمیشه خواهش میکنم راهنمایی کنید که چه دادخواستی بدم تا شرایط به قبل از دادخواست تعدیل تقسیط برگرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص طلاق از طرف زن نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.