طلاق از طرف مرد

یکی از موارد انحلال ازدواج دائم ، طلاق از طرف احدی از زوجین میباشد که این امر سبب از بین رفتن ازدواج و در نهایت جدایی طرفین میشود لذا بدلیل اینکه طلاق دارای آثار حقوقی گوناگونی میباشد بهتر است با آن و شرایط و آثار آن آشنا شوید. در صورت تمایل میتوانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

معایب طلاق از طرف مرد :

اگر مال و اموال داشته باشد میبایست تا نصف آن را ( در صورتی که عقدنامه شرط شده باشد ) به زوجه بدهید البته باز این هم قید و قیودی دارد از جمله اینکه اگر مرد اموال را بفروشد امکان دارد دادگاه حکم ندهد و یا اینکه طلاق بواسطه عدم تمکین یا نشوز ( نافرمانی زن ) نباشد و آن اموال باید بعد از عقد حاصل شده باشد و یا اینکه و…

مدت زمان اجرای حکم طلاق :

طلاق پس از صدور حکم از ناحیه دادگاه ،مدت زمان خاصی ( سه ماه ) ، جهت اجرا  دارد.

یکی از موارد انحلال نکاح دائم :

یکی از موارد انحلال نکاح دائم ،طلاق است که مرد بر مبنای موادی از قانون مدنی و قانون حمایت خانواده می تواند با رعایت شرایط مقرر در قانون یعنی پرداخت حقوق مالی زوجه تقاضای طلاق همسرش را بنماید و رضایت و عدم رضایت زوجه در آن موثر نخواهد بود .

ما در این مختصر سعی داریم که در کوتاه ترین جملات به دلیل سوالات کثیری در مورد اینکه اگر زن طلاق نخواهد تکلیف چیست ؟ اگر زن طلاق نخواهد چه می شود ؟ اگر زن طلاق نخواهد مرد بخواهد ؟ صفر تا صد طلاق از طرف مرد –شرایط- زمان-مهریه-مزایا و معایب –تقسیط مهریه توضیح خواهیم داد.

شرایط طلاق از طرف مرد :

به موجب قانون اختیار طلاق با مرد است و وی می تواند حتی بدون دلیل موجه به دادگاه دادخواست طلاق دهد البته بعد از درخواست مرد دادگاه مورد را به داوری ارجاع خواهد داد و اگر طی داوری انجام شده سازش حاصل نشود داوران نظر خود مبنی بر عدم امکان زندگی مشترک ارائه می دهند و مطابق قانون حمایت خانواده دادگاه خانواده مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش خواهد نمود و در صورتی که زوجه در جلسات داوری و دادگاه شرکت نکند طلاق غیابی خواهد بود .

جهت مشاوره با وکیل  متخصص در زمینه خانواده کلیک نمایید.

مدارک لازم برای طلاق از طرف مرد :

  1. اصل سند ازدواج
  2. اصل شناسنامه مرد
  3. کپی کارت ملی مرد

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:۲۵ سوال رایج درباره طلاق توافقی-صفر تا صد طلاق توافقی

طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد

طلاق از طرف مرد چقدر طول میکشد :

به طور کلی درخواستهای طلاق از طرف مرد در بازده زمانی کوتاه تری طی خواهد شد ( حدود۶ یا ۸ماه ) ولی اگر در خواست طلاق از طرف زن باشد مدت زمان بیشتری طی خواهد کرد( حدودا ۱ سال ) ولی در حکم دادگاه شاهد آن نیز بوده ایم که اگر چه درخواست طلاق از طرف مرد جزء اختیارات قانونی او است ولی اگر زن راضی به طلاق نباشد موجب طولانی شدن طلاق از سوی مرد خواهد شد حتی یک سال و ییشتر .همچنین در خواست مطالبات مالی زن ناشی از درخواست طلاق از سوی مرد از موجبات اطاله و یا طولانی شدن دادرسی خواهد بود  .

گواهی عدم امکان سازش :

گواهی عدم سازش در ۲ صورت صادر می شود :

۱)زمانی صادر می شود که مرد در خواست طلاق دهد و طی مراحل داوری و عدم امکان سازش بین طرفین دادگاه صادر خواهد کرد که در قانون حمایت خانواده جدید به آن توجه شده است

۲)طلاق توافقی که هر دو طرف در این نوع طلاق رضایت به جدایی خواهند داشت و طرفین می توانند با دریافت این گواهی اقدام به ثبت طلاق خود خواهند کرد .

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش :

مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش ۳ ماه است در صورتی که مرد متقاضی صدور آن باشد می تواند از تاریخ ابلاغ گواهی آن را به دفتر خانه ارائه دهد در صورتی که ظرف مدت ۳ ماه از ابلاغ گواهی رابه دفتر ثبت طلاق ارائه ندهد اعتباری نخواهد داشت اگر گواهی به در خواست زن صادر شده باشد او موظف است طی مدت ۳ ماه آن را به دفترخانه ارائه دهد پس از ارائه گواهی به دفتر خانه نوبتی برای اجرای صیغه طلاق تعیین خواهد کرد .

نوع طلاق از طرف مرد

نوع طلاق از طرف مرد :

  1. طلاق رجعی
  2. طلاق بائن

با توجه به رجعی و بائن بودن انواع طلاق در قانون ،مرد پس از درخواست گواهی عدم امکان سازش دادگاه حکم به طلاق رجعی خواهد داد یعنی مرد می تواند در زمان عده زن به او رجوع کند.

حقوق مالی زن در طلاق از طرف مرد :

دادگاه ضمن صدور رای خود با توجه به شروط ضمن عقد نکاح و مندرجات سند ازدواج در طلاق از طرف مرد تکلیف امور مالی زوجه از جمله جهیزیه ،مهریه، و نفقه زوجه ،همچنین اجرت المثل ایام زوجیت را مطابق قانون و پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری فرزندان مشترک را تعیین کند .

ثبت طلاق موکول به پرداخت مالی زن است مگر زوجه یا همسر وی پرداخت امور مالی را چه دفعتا واحده و یا به صورت اقساط به بعد از ثبت طلاق رضایت دهد.

حضور وکیل دادگستری در تنصیف دارایی :

در مواردی که زوجین بند الف از شرایط ضمن عقد در سند ازدواج خود را موسوم به شرط تنصیف دارائی امضا نموده باشند الزامی است که در طلاق از طرف مرد تا نصف دارائی موجود خود را که در ایام زناشویی  به دست آورده است بلاعوض به زوجه دهد البته این در صورتی است که مرد نتواند ثابت کند که تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی بوده است که حائز اهمیت است که در این مواقع وکیل متخصص در امور خانواده در پروند شما حضور داشته باشد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:مردناشزه

تقسیط مهریه :

به موجب قانون به مجرد عقد نکاح زن مالک مهر خواهد شد و مرد موظف به پرداخت این دین می باشد و حتی پرداخت به نحو اقساط چیزی از ماهیت آن کم نخواهد کرد یعنی در صورتی که مهریه اقساطی را پرداخت نکند دین او حال می شود .

حکم به پرداخت مهریه معادل و یا بیشتر و کمتر از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی به موجب قانون حمایت خانواده و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی منوط به اثبات توانایی مالی زوج توسط زوجه است ولی از آنجا که مطابق قانون اصل بر اعسار مرد است زن باید توانایی مالی وی را اثبات کند در غیر اینصورت حبس ناشی از محکومیت مالی به جهت عدم پرداخت مهریه منتفی خواهد شد و صرفا پرداخت کمتر و یا معادل ۱۱۰ سکه بهار ازادی تقسیط خواهد شد و در بیشتر از ۱۱۰ سکه در صورتی که مرد توانایی مالی نداشته باشد حتی حکم اقساط نیز داده نمی شود .

طلاق بدون پرداخت مهریه

طلاق از طرف مرد بدون پرداخت مهریه :

مهریه دینی که به گردن زوج است و تحت هر شرایطی باید پرداخت شود و این طلبکار یعنی زوجه است که باید از دین خود بگذرد در نتیجه زوجه میتواند یا مهریه را ببخشد و یا به مقدار کمتر از آن بذل کند در نتیجه طلاق از طرف مرد بدون پرداخت مهریه ممکن نخواهد بود و اگر مهریه پرداخت نشده باشد و یا حکمی در این خصوص صادر نشده باشد دادگاه باید ضمن صدور حکم خود تکلیف مهریه را مشخص کند .

گروه وکلای حکمت :

امروزه به دلیل تخصصی شدن مسائل حقوقی و حتی مشکلات کثیر خانوادگی نیاز است که زوجین به این نکته دقت کنند که وجود فرد سوم که واقف به مسائل حقوقی است و تخصص فراوان دارد ضروری به نظر میرسد و نظر او را جویا شوند و لزوم مشورت با وکیل ،مشاوره حقوقی ،وکیل ملکی خانواده در طلاق به درخواست مرد بهترین راه حل رادر اختیار شما قرار خواهد داد .

با مدیریت داود چشمی وکیل پایه یک دادگستری ،با بیش از ۱۶ سال سابقه درخشان در صدها پرونده کیفری و حقوقی توانسته است در راستای خدمات قضایی به شما هموطنان عزیز که با شعار صداقت ، حفظ اسرار موکلین ، پیگیری مستمر در پروندهای کیفری و حقوقی ،منشور اخلاقی خود را تنظیم کرده است آماده هر گونه مشاوره اعم از حضوری و تلفنی در ۲۴ ساعت خواهد بود .

دفتر شمال تهران- نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱ -۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس ،خیابان قانع یا ۱۴۲ شرقی پلاک ۳۹ طبقه ۲ واحد ۵-۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰ 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *