فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

عدم تادیه هزینه درج آگهی انحصار وراثت

پرسش : ( عدم تادیه هزینه درج آگهی انحصار وراثت ) 

در مورد درخواست گواهی حصر وراثت هرگاه به متقاضی برای پرداخت هزینه درج آگهی اخطار شود و از طرف او اقدامی در این باره نشود تکلیف پرونده چیست ؟ ( عدم تادیه هزینه درج آگهی انحصار وراثت ) 

نظریه کمیسیون مشورتی آئین دادرسی مدنی :

پاسخ : ( عدم تادیه هزینه درج آگهی انحصار وراثت ) 

بموجب ماده ۳۶۰ قانون امور حسبی اگر ورثه متوفی یا اشخاص ذینفع در ترکه بخواهند گواهی انحصاروراثت تحصیل نمایند درخواست نامه کتبی به دادگاه تسلیم می نمایند و درخواست نامه مزبور با دادخواست مربوط به دعاوی مدنی که بر طبق مقررات آئین دادرسی مدنی باید تنظیم شود تفاوت دارد.  به عبارت دیگر برای اقامه دعوی مدنی در دادگاهها دادخواست لازم است ولی در امور حسبی اقامه دعوی نمی شود وبه درخواست مربوط به امر حسبی هم دادخواست اطلاق نمیگردد با این ترتیب تبصره ۳ ماده ۸۵ اصلاحی قانون آئین دادرسی مدنی اختصاص به درخواست دعاوی مدنی داشته و اعمال تبصره مزبور نسبت به درخواست انحصار وراثت مجوزی نخواهد داشت و اگرمتقاضی گواهی انحصار وراثت هزینه انتشار آگهی را نپردازد پرونده امر تا مراجعه متقاضی و تادیه هزینه آگهی بایگانی میگردد و این نوع پرونده ها هم جزء موجودی جریانی دادگاه محسوب نمی شود.

ماده ۳۶۰ قانون امور حسبی :

« در صورتی که وراث متوفی یا سایر اشخاص ذینفع بخواهند تصدیق انحصار وراثت تحصیل کنند درخواست نامه کتبی مشتمل بر نام و مشخصات درخواست کننده و متوفی و ورثه و اقامتگاه آنها و نسبت بین متوفی و وارث تنظیم نموده به دادگاه تسلیم می نماید. »

 

                                           عدم تادیه هزینه درج آگهی انحصار وراثت

 

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای گرفتن راهنمایی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =