در هنگام خرید خانه و فروش و رهن و اجاره آپارتمان به طور کلی در معاملات املاک ،افراد باید از حق و حقوق خود آگاه باشند و بدون اطلاعات کافی نباید خود را متعهد کرده و در مقابل اشخاص دیگر دارای مسئولیت شوند. شاید تا به حال کلمه ی عرصه و اعیان زیاد به گوشمان خورده باشد ولی ندانیم که به چه معناست و در کجا بکار می رود در این مقاله در مورد عرصه و عیان ملک (فروش-سند مالکیت-عرصه وقفی) توضیحاتی ارائه داده ایم با ما همراه باشید.

عرصه ملک چیست؟

آن را زمینی دانسته که روی آن هیچ گونه ساختمانی نباشد.

اعیان ملک چیست؟

به ساختمانی گفته می شود که روی زمین (عرصه)ساخته شده است در هنگامی که تصمیم به خرید عرصه دارید باید به نوع کاربری آن حساس باشید چرا که ممکن است آپارتمانی مسکونی را به جای آپارتمان تجاری به شما بفروشند.

پیشنهاد ما برای شما:دعوای اثبات مالکیت

معنی لغوی عرصه و اعیان ملک:

عرصه در لغت به معنای میدان است و اعیان در لغت به معنای بزرگان استعمال می شود.

منظور از عرصه زمین است و اعیان ساختمان می باشد، این ساختمان ممکن است دارای کاربری های متفاوتی اعم از مسکونی، اداری و یا تجاری باشد.

عرصه و اعیان در معنای اصطلاحی

عرصه و اعیان ملک در معنای اصطلاحی:

به عبارتی در معنای اصطلاحی آن. عرصه، به زمینی  گفته می شود که در روی آن ساختمانی بنا نشده باشد.

اعیان، اموال غیرمنقول موجود روی آن را شامل می شود ، مانند خانه، چاه، قنات، درختان و غیره که یا آپارتمان‌ها در زمینی به مساحت معین ساخته می‌شوند؛

خرید عرصه و اعیان ملک به موجب یک سند :

اگر ملکی به صورت شش دانگباشد شامل عرصه و اعیان می باشد و در موارد خاص مانند زمین های وقفی و … ممکن است ملک فقط شامل عرصه یا فقط شامل اعیان باشددر شهرهای بزرگ بیشتر منازل مسکونی از نوع واحدهای آپارتمانی هستند که عرصه و اعیان دارند.

سند عرصه ملک چیست؟

سند عرصه:

سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا می‌شود

 سند اعیان:

مربوط به سند ملکی واحدهایی است که بر روی آن زمین ساخته می‌شوند.

سند مالکیت در عرصه و اعیان ملک:

در هنگامی اعیان یا ساختمانی بر روی یک عرصه یا زمین ساخته می شود و به اتمام میرسد سندی که برای آن ساختمان یا آپارتمان صادر می شود سند شش دانگی است که شامل عرصه و اعیان می شود که سند عرصه با انجام مراحل قانونی اداره ثبت به صورت تفکیکی شش دانگ که شامل سهم اعیان از عرصه است در ان مشخص خواهد شد.

سهم اعیان از عرصه ملک چیست؟

بهتر است بدانیم که قدرالسهم آپارتمان سهم هر واحد آپارتمانی از زمین اختصاص داده شده به کل مجتمع آپارتمانی است که اصطلاحاً به آن سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود.

در هنگام مشخص کردن قدر السهم و هریک از واحد های آپارتمان دقیقا تمامی مواردی که در سند ملکی شش دانگ عنوان شده از جمله حق پارکینگ ،انباری،و بالکن ،لحاظ می شود ممکن است در صورت لحاظ کردن شرایط فوق هر واحد اپارتمانی دارای شرایط مختلفی باشد و نحوه محاسبه عرصه و اعیان متفاوت باشد انجام این گونه محاسبات توسط کارشناس انجام خواهد شد.

در ادامه بخوانید:املاک اوقافی-سند اوقافی چیست و چه تفاوتی با سند ملکی دارد؟انواع وقف و شرایط آن کاملا کاربردی

سند مالکیت عرصه و اعیان در زمین و یا عرصه وقفی:

در باب خرید و یا فروش زمین های وقفی سند ملکی عرصه و اعیان متفاوت است به گونه ای که سند ملکی عرصه یا زمین موقوفه است و زیر نظر سازمان اوقاف بر اساس شرایط وقف از آن استفاده می شود و در صورت صدور سند مالکیت سند عرصه برای همیشه به نام سازمان اوقاف باقی خواهد ماند و سند اعیان آن به نام سازنده خواهد بود در این گونه ملک ها هرگونه خرید و فروش باید با اجازه سازمان اوقاف انجام خواهد شد و حتی خریدار در این گونه املاک مالک عرصه نخواهد بود و سند آن شامل سند ملکی اعیان و اجاره نامه عرصه ملک موقوفی است.

اگر در مورد عرصه و اعیان ملک نیاز به دریافت مشاوره حقوقی با وکیل ملکی دارید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در خصوص عرصه و اعیان ملک نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص عرصه و اعیان ملک نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره عرصه و اعیان ملک دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *