عسر و حرج

در خصوص عسر و حرج نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای عسر و حرج نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

طلاق به دلیل عسر و حرج یکی از روش های جدایی بین زن مرد است. ما در این مقاله صفر تا صد عسر و حرج را به شما خواهیم گفت جهت آشنایی کامل تر با موضوع عسر و حرج تا پایان مقاله با ما همراه باشید:

حرج:

حرج در لغت به معنای تنگی ، فشار و عسر در لغت به معنای صعوبت، مشقّت و شدت آمده است.

عسر و حرج چیست؟

عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی که ادامه زندگی را برای زوجه با مشقت همراه سازد و تحمل آن مشکل باشد.که در صورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می‌شود. که می تواند موجبات طلاق زوجه را فراهم آورد.

مصادیق عسر و حرج در قانون:

۱) ترک زندگی توسط شوهر حداقل به مدت شش ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب بدون عذر موجه.

۲) اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک آنها یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. در صورتی که زوج به تعهداتش عمل نکند و یا پس از ترک دوباره به مصرف مشروبات الکلی یا موادمخدر روی آورد با درخواست زوجه طلاق انجام خواهد .

۳) محکومیت قطعی شوهر به حبس پنج سال یا بیشتر.

۴)ضرب و جرح یا فحاشی یا هرگونه سوء‌رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.

۵)ابتلاء شوهر به بیماری های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه صعب‌العلاج دیگر که زندگی مشترک را مختل کند مثل بیماری سارس یا ایدز

علاوه بر موارد مذکور در هر موردی که دادگاه تشخیص دهد زن در عسر و حرج قرار گرفته (مانند عقیم بودن مرد به مدت  معین وموارد دیگر) با درخواست زوجه حکم طلاق صادر می‌کند.

پیشنهاد ما برای شما:عقد هبه

عسر و حرج

ملاک دادگاه برای بررسی عسر و حرج:

ملاک دادگاه برای بررسی عسر و حرج وضعیت فعلی زوجه می باشد و زوجه در زمان تقدیم دادخواست باید اثبات کند که در عسر و حرج می باشد در غیر این صورت دادگاه به آن ترتیب اثر نخواهد داد .

یکی از این موارد عبارت است از:

ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه.

– مراحل طرح دعوا علیه شوهر

🔸تقدیم دادخواست به شورای حل اختلاف

🔸تنظیم شکایت کیفری

🔸تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده

زن می‌تواند با مراجعه به شورای حل اختلاف، تامین دلیل (هرگاه شخصی احتمال دهد دلایلی موجود است و در آینده دسترسی به آنها دشوار یا مشقت بار خواهد شد یا دسترسی به آنها به‌طور کلی از بین خواهد رفت،می‌تواند از دادگاه تامین آنها را بخواهد) بگیرد و زمانی که محرز شد شوهر بدون دلیل موجه او را رها کرده یا از عهده پرداخت مخارج قانونی زن برنمی‌آمده یا با وجود داشتن توان مالی، از پرداخت آن امتناع می‌کرده، می‌تواند به محاکم قضایی مراجعه کند و تحت عنوان ترک نفقه، شکایت کیفری علیه او تنظیم کند که مجازات آن در قانون، حبس تعزیری درجه ۶ (بیش از شش ماه تا دو سال) تعریف شده است.

ماده ۵۳ قانون حمایت خانواده مقرر می‌دارد:

«هرکس با داشتن استطاعت مالی، نفقه زن خود را در صورت تمکین او ندهد یا از تأدیه نفقه سایر اشخاص واجب النفقه امتناع کند به حبس تعزیری درجه شش (بیش از شش ماه تا دو سال) محکوم می‌شود. تعقیب کیفری منوط به شکایت شاکی خصوصی است و درصورت گذشت وی از شکایت در هر زمان تعقیب جزائی یا اجرای مجازات موقوف می‌شود.»

این زن می‌تواند علیه شوهر، با عنوان ترک نفقه، دادخواست حقوقی نیز ارائه دهد که آن‌گاه دادگاه متناسب با شان و شئون مرد و توانایی مالی‌اش، برای زن نفقه تعیین می‌کند که اگر مرد به حکم دادگاه تن ندهد، حق طلاق برای زن ایجاد می‌شود.

– وقتی غیبت مرد طولانی می‌شود

اگر مجهول‌المکان شدن مرد طولانی شود و زن این موضوع را در دادگاه اثبات کند، هم می‌تواند از حق طلاق استفاده کند و هم دعاوی علیه شوهر را به‌طور غیابی مطرح کند و بدون حضور مرد از دادگاه رای بگیرد.

در قانون، زمان معینی تعیین شده است که اگر در آن مدت زن هیچ اطلاعی از شوهر خود نداشته باشد، مرد مفقودالاثر به حساب می‌آید. برابر قوانین، این مدت زمان ۴ سال است. اگر این ۴ سال تمام شود و خبری از مرد نشود، زن می‌تواند تقاضای طلاق کند.

پیشنهاد میشود این مطلب را بخوانید:نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز

گروه وکلای حکمت:

با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری شما را در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده خود در حوزه دعاوی خانواده یاری میکند در صورت نیاز به مشاوره با وکیل و مشاوره حقوقی خانواده با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا ۱۴۲ شرقی پلاک ۳۹ طبقه ۲ واحد ۵- ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷-۰۹۱۲۳۴۳۹۵۰۰

دفتر شمال تهران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱- ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

در صورت نیاز برای برقراری با وکیل روی لینک مقابل کلیک نمایید:وکیل

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره عسر و حرج دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص عسر و حرج نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.