عقد ودیعه -صفر تا صد عقد ودیعه از زبان وکیل پایه یک دادگستری

در حقوق ، قرارداد ها انواع مختلفی دارند،برخی از قراردادها به دلیل اینکه بیشتر مورد استفاده است بین مردم شناخته شده است اما برخی دیگر از قراردادها به دلیل اینکه کمتر استفاده شده است بسیاری از مردم از اهمیت آنها اطلاعی ندارند بعضا این قراردادها ممکن است دارای تبعات قانونی و حقوقی در زندگی ما باشند،یکی از این قراردادها عقد ودیعه است که ما در این مقاله شما را با آن آشنا خواهیم کرد تا انتها مقاله با ما همراه باشید.

 ودیعه در لغت:

ودیعه در لغت به معنای ، امانت، سپرده، ودیعت بکار می رود .

 ودیعه در اصطلاح حقوقی:

وَدیعه یا سِپُرده نوعی امانت در قالب قراردادی است که در آن شخصی مال خود را نزد دیگری می‌سپارد تا او به طور رایگان از آن نگاهداری کند .

 طبق ماده 607 قانون مدنی ودیعه را چنین تعریف کرده است :

« ودیعه عقدی است که به موجب آن یک نفر مال خود را به دیگری میسپارد برای آنکه آنرا مجانا” نگه دارد. ودیعه گذار مودع و ودیعه گیر را مستودع یا امین می گویند. »

به عبارتی هرگاه فردی بخواهد مال خود را نزد کسی به امانت بگذارد عقد ودیعه محقق می‌شود، این عقد می‌تواند به صورت کتبی يا شفاهي صورت گیرد .

طرفین عقد ودیعه:

1-مودع

2-مُستودع یا امین

مودع:

به کسی که مالی را به ودیعه می‌گذارد مودع گفته میشود.

مُستودع یا امین:

به شخصی که مال دیگری را برای نگه داری به امانت می گیرد مُستودع یا امین میگویند. بطور مثال ، شخصی آپارتمان خود را برای مدتی به یکی از دوستانش می سپارد، بدین ترتیب آپارتمان نزد دوست مالک به امانت خواهد بود.

وظایف مُستودع یا امین:

امین یا مُستودع مکلف است مال امانی را به شرحی که امانت گذار(مودع) برای او معین کرده حفظ، مراقبت یا مسترد کند در غیر اینصورت از نظر حقوقی ضامن است و در صورتی که سوءنیت داشته باشد، از نظر کیفری، مجرم تلقی و مرتکب جرم خیانت در امانت شده است.

انواع امانت در عقد ودیعه:

1-امانت خاص

2-امانت عام

امانت خاص:

همان عقد ودیعه است و به معنای سپردن مال برای نگه داری به شخص دیگری است یعنی مال توسط دارنده آن به شخص دیگری برای نگه داری و حفاظت سپرده می‌شود.

امانت عام:

هرگاه کسی مال غیر را به عنوانی غیر از مستودع در تصرف داشته باشد و به موجب قانون نسبت به آن مال امین باشد مثل مستودع است و وظایف امین بر وی بار می‌گردد؛ بنابراین مستاجر نسبت به عین مستاجره، و قیم یا، ولی قهری نسبت به اموال صغیر یا مولی علیه خود در حکم امین هستند و ملزم به رعایت امانتداری نسبت به آن مال هستند.

این مطلب را از دست ندهید:نحوه فسخ مبایعه نامه

تعهدات امین در عقد ودیعه:

  1. امین باید از مال مورد ودیعه همان‌طوری که مالکِ آن مقرر کرده نگهداری کند و اگر ترتیبی بین آنها مقرر نشده باشد مال را باید به‌صورت متعارف حفاظت نماید در غیر این صورت ضامنِ تلف یا نقص مال است.
  2. مستودع حق استفاده و انتفاع از مال مورد ودیعه را ندارد چون مال برای حفاظت به ودیعه داده شده است مگر اینکه اجازه‌ی صریح یا ضمنی از مالک داشته باشد و اگر بدون اذن مالک مال امانی را مورد استفاده قرار بدهد ضامن آن مال است.
  3. امین موظف است عین مال مورد ودیعه را به مالک عودت دهد نه مثل آن یا عوض آن را. مگر در صورتی که عین مال به‌صورت قهری و جبر از وی گرفته شده باشد یا از بین رفته باشد که در این صورت عوض، مثل یا قیمت مال پرداخت می‌شود.
  4. مال باید به مالک واقعی پس داده شود چنانچه که مشخص شود مالک مال شخص دیگری است، امین باید مال مورد ودیعه را به مالک واقعی رد کند نه الزاما به کسی که مال را از او گرفته است.هر گاه پس دادن مال مورد ودیعه مطالبه شود و امین از رد آن امنتاع ورزد از تاریخ ممانعت از پس دادن مال، امین ضامن تلف، نقص یا هر آسیبی است که به مال مورد ودیعه برسد حتی اگر به سبب رفتار او نباشد.

عقد ودیعه

تحقق عقد ودیعه:

برای تحقق عقد ودیعه لازم است که امین، پیشنهاد مودع را برای نگهداری مالش قبول کند حتی اگر این قبول بالفعل باشد.

مطابق با ماده 608 قانون مدنی: در ودیعه قبول امین لازم است اگر چه به فعل باشد.

امین نمی‌تواند در قبال نگهداری از مالِ موردِ ودیعه مزد بگیرد.در صورت اخذ مزد، عقد اجاره جاری می‌شود نه ودیعه. اما اگر پاداشی در ضمن عقد برای نگهداری تعیین شود ودیعه صحیح است.

امین در عقد ودیعه ضامن نیست مگر در سه مورد:

  1. مال امانتی را نابود کند یا سبب نابودی آن شود. مثلا با خودداری از آبیاری درختان باعث نابودی آنها شود.
  2. در صورتی که امین در نگهداری از مال مورد امانت تقصیر نموده و در این دوران، مال در اثر قوه قاهره یعنی بدون دخالت امین از بین برود.                                برای مثال، امین جواهری را از گاو صندوق خارج نماید و این جواهر به سرقت رود.

  3. وجود مال امانتی را نزد خود انکار نماید یا از استرداد آن خودداری نموده و یا در استرداد تاخیر نماید.

ویژگی های عقد ودیعه:

1-ودیعه عقد است .بر طبق ماده 607 قانون مدنی ، ودیعه عقد محسوب میشود .

2- ودیعه عقد جایز است .عقد ودیعه هیچ التزامی برای حفظ این رابطه حقوقی بوجود نمی آورد . پس مالک یا امین هر گاه بخواهد می تواند عقد را بر هم زند .

3- ودیعه رایگان است .امین نسبت به نگهداری مال ، عوضی نمی گیرد و رایگان است و همین تفاوت بین اجاره و ودیعه است .

4- ودیعه عقد اذنی است .

5-ودیعه از عقود رضایی است .

پیشنهاد ما برای شما:پیش فروش آپارتمان

گروه وکلای حکمت:

گروه وکلای حکمت با در اختیار داشتن وکلای پایه یک و مجرب داگستری آماده ارائه خدمت به شما همراهان عزیز میباشد.اگر در ارتباط با عقد ودیعه به مشکل برخورد کرده اید کافی است با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید تا وکلای متخصص ما در این حوزه شما را یاری دهند.

دفتر شماره 1:تهران-فلکه اول تهرانپاس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39طبقه 2 واحد5-02177719337-09123439500

دفتر شماره 2:تهران-نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688

 

در خصوص عقد ودیعه -صفر تا صد عقد ودیعه از زبان وکیل پایه یک دادگستری نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص عقد ودیعه -صفر تا صد عقد ودیعه از زبان وکیل پایه یک دادگستری نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره عقد ودیعه -صفر تا صد عقد ودیعه از زبان وکیل پایه یک دادگستری دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500