در خصوص اعتراض به عملیات ثبتی و تحدید حدودنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای اعتراض به عملیات ثبتی و تحدید حدود نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

امروزه مسائل مرتبط با املاک از اهمیت ویژه ای برخوردار است به گونه ای که بدلیل ارزش افزوده املاک یکی از رایج ترین معاملات مرتبط با املاک است به همین منظور خرید و فروش و قراردادها و مهم تر از اینها ثبت رسمی املاک مسکونی و تجاری دارای پر کاربردترین پرونده های حقوقی است. عملیات مقدماتی ثبت و اعتراض های آن کاربردهای فراوانی بین عموم دارد بصورتی که روزانه مردم با این قبیل مسائل سروکار دارند. عملیات مقدماتی ثبت جزو مواردی است که در صلاحیت اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان مربوطه میباشد که کارشناس های ثبتی با این موضوعات روزانه سروکار دارند. برای آشنایی بیشتر می توانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عملیات مقدماتی ثبت چیست ؟

کلیه اقداماتی که در اداره ثبت اسناد و املاک قبل از ثبت نهایی ملک در دفتر املاک انجام می‌شود، عملیات ابتدایی ثبتی هستند.

به عبارت دیگر کلیه عملیات و اقداماتی که اداره ثبت قبل از ثبت ملک در دفتر املاک انجام می­ دهد که منتهی به صدور سند مالکیت شود و ممکن است در این زمینه اعتراض هایی واصل شود و مانع ادامه عملیات و صدور سند مالکیت تا تعیین تکلیف آن شود.

در ادامه بخوانید:کلاهبرداری در امور ثبتی

مصادیق عملیات مقدماتی ثبت :

الف)تفکیک ملک

ب)تحدید حدود

اعتراض های ثبتی به دو گونه صورت میگیرد که در ذیل بررسی شده است :

الف) اعتراض به عملیات ثبت، تحت عنوان اعتراض به اصل: شخص به مالکیت متقاضی ثبت ملک اعتراض می‎کند و به عبارت دیگر به اصل عملیات ثبتی اعتراض دارد. وی باید با دلایل و مدارک کافی، دلایل ذیحق نبودن متقاضی ثبت را به اثبات برساند. مهلت ثبت اعتراض به اصل عملیات ثبتی 90 روز از تاریخ نخستین آگهی نوبتی است که باید به اداره ثبت اسناد و املاک محل با تقدیم دادخواست صورت گیرد.

برای درخواست اعتراض به ثبت ملک به یکی از دو شیوه ذیل عمل میشود :

1)شخص دادخواست اعتراض به عملیات ثبتی را به اداره ثبت تقدیم می‎کند. در این حالت اعتراض اگر در مهلت مقرر باشد حتی اگر در برگ های معمولی ذکر شود پذیرفته شده و به دادگاه ارسال می‌شود.

2)دادخواست اعتراض به عملیات ثبتی را به صورت گواهی طرح دعوا، تقدیم دادگاه می‎کند. در این حالت اگر دعوایی درباره مالکیت ملک در جریان باشد، گواهی جریان دعوا به اداره ثبت ارائه می‌شود و مانند اعتراض اصلی باعث توقف جریان ثبتی خواهد شد.

ب)اعتراض به حدود و حقوق ارتفاقی: در این حالت اعتراض به عملیات ثبتی، ظرف 30 روز پس از تنظیم صورت مجلس تحدید حدود، از سوی مجاورین و همسایگان ملک قابل پذیرش خواهد بود.

پیشنهاد ما برای شما:اعتراض به تصمیم واحد ثبتی در خصوص افراز

اعتراض به تحدید حدود :

در دعوي اعتراض به تحديد حدود ، معترض نسبت به تقاضاي ثبت ملك اعتراضي ندارد بلكه اعتراض او ناظر به اين است كه در جريان تحديد حدود قسمتي از ملك او جزء ملك متقاضي ثبت محسوب شده و به عبارت ديگر با حدود تعيين شده به حقوق وي تجاوز شده است. در مواردی که اداره ثبت شخصی را به عنوان متصرف اعلام نموده است و در این خصوص شخصی اعتراض داشته باشد می­ تواند اعتراض خود را به دادگاه تقدیم نماید. همچنین ممکن است در زمان درج مطالب صورت مجلس در تفکیک ملک اشتباهی در مساحت ملک رخ دهد که در این صورت معترض می­ تواند دعوای اعتراض به عملیات ثبتی را ارائه نماید.

اعتراض به تحديد حدود قبل از ثبت ملك در دفتر املاك موضوعيت پيدا مي كند.

مدارک و منضمات مورد نیاز اسناد و امور ثبتی جهت طرح دعوای اعتراض به عملیات ثبتی  :

1–  تصویر مصدق سند مالکیت

2– به همراه داشتن كارت ملي

دلایل مورد نیاز :

1- استماع شهادت شهود و مطلعين

2– تحقيقات محلي

3– درخواست جلب نظر کارشناس

4– درخواست استعلام

5– شماره پرونده استنادي

6– سایر دلایل و مستندات

اقدامات اداره ثبت اسناد پس از وصول اعتراض به عملیات ثبتی :

1-ثبت اعتراض به عملیات ثبتی و ارایه رسید به معترض با قید تاریخ اعتراض

2-درج مهر قرمز اعتراض به برگه اظهارنامه ثبتی برای هر اعتراض واصله

3-ارسال یک برگ از اعتراض به دادگاه صالح در صورتی که اعتراض به عملیات ثبتی در مهلت مقرر باشد

4-اگر اعتراض به عملیات ثبتی خارج از مهلت باشد رییس اداره ثبت، نظر خود را ذیل اعتراض درج نموده و از رییس دادگاه درخواست می کند تا با حضور در اداره ثبت در خصوص این موضوع، اظهارنظر نماید. نظر رییس دادگاه محل درباره پذیرش یا عدم پذیرش اعتراض در خارج از مهلت و یا عذر موجه، لازم الاتباع است.

گروه وکلای حکمت:

اگر نیاز به مشاوره حقوقی و یا وکیل ملکی را دارید کافی با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه 1 تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان 142شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک 39 طبقه دوم واحد 5

آدرس: شعبه 2 تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11

تلفن: 02177719337-02126455688

یک سوال جزئی درباره اعتراض به عملیات ثبتی و تحدید حدود دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص اعتراض به عملیات ثبتی و تحدید حدود نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.