بسیار پیش آمده که ما مدارکمان از جمله شناسنامه ، کارت ملی و سایر مدارک هویتی و دولتی ، در جایی گم و مفقود کنیم و یا به وسیله سارقان دزدیده شود .

برای گرفتن مجدد این مدارک و المثنی آنها راهی باید طی شود که البته زمان بر است .

برای جلوگیری از گم شدن و دزدیده شدن مدارک ما کپی آنها را تهیه می کنیم و در جایی که لازم باشد از آنان استفاده می کنیم .

ضمانت اجرای کیفری :

عکسبرداری از کارت شناسایی، اوراق هویت ملی، مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارکی مشابه در صورتی که , اشتباه با اصل شود باید ممهور به مهر یا علامتی باشد که نشان دهد آن مدارک رونوشت یا عکس می‌باشند, در غیر اینصورت جعل محسوب و استفاده‌کنندگان از آنها به حبس از شش ماه تا دو سال یا به سه تا , دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد .

مستند قانونی :

مطابق ماده 537 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات :

« عکس برداری از کارت شناسایی، اوراق هویت شخصی و مدارک دولتی و عمومی و سایر مدارک مشابه در صورتی که موجب اشتباه با اصل شود باید ممهور به مهر یا علامتی باشد که نشان دهد آن مدارک رونوشت یا اصل می باشد، درغیراینصورت عمل فوق جعل محسوب می شود و تهیه کنندگان اینگونه مدارک و استفاده کنندگان از آنها به جای اصلی عالماً عامداً علاوه بر جبران خسارت به حبس از شش ماه تا دو سال و یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد. »

دلیل پیش بینی چنین امور و جرمی در قانون ، این است که امروزه دستگاه های چاپ و فتوکپی رنگی و … و دستگاه های چاپگر جعل اسکناس ، اسناد و نوشته ها را بسیار آسان و تشخیص اسناد مجعول را از اصل آن بسیار دشوار کرده است .

بدین ترتیب با وضع این قانون تهیه کنندگان و استفاده کنندگان از این گونه تصاویر و فتو کپی های دقیق را ملزم به مهمور کردن آنها به مهری کرده است که عکس بودن آنها را نشان دهد .

گروه وکلای حکمت

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

اینستاگرام : davood_cheshmi

در خصوص عکس برداری از اوراق و مدارک نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص عکس برداری از اوراق و مدارک نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره عکس برداری از اوراق و مدارک دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

0 0 vote
امتیاز به این مقاله
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments