فهرست مطالب این مقاله >برای مطالعه روی عنوان دلخواه کلیک کنید

غرامت / پرسش و پاسخ

غرامات (غرامت / پرسش و پاسخ )

پرسش : منظور از کل غرامات ، مقرر در ماده ۲۶۳ قانون مدنی چیست ؟ مبنای محاسبه میزان غرامات مذکور چیست ؟ (غرامت / پرسش و پاسخ )

غرامت در لغت شامل مبلغی است، که یک مقصر طرف قرارداد، متعاقب یک خسارت، به شخص ثالث زیان دیده می‌پردازد. غرامت می‌تواند شامل پرداخت پول نقد، بازسازی، جایگزینی و تعمیرات باشد.

(غرامت / پرسش و پاسخ )

پاسخ : ماهیت غرامت عبارت است از ضرر و زیان و خسارت که دارای مصادیق فراوان است . غرامات مقرر در ماده ۲۶۳ قانون مدنی شامل کلیه هزینه هایی است که مشتری در راستای معامله فضولی متحمل شده است .

چنانچه تورم اقتصادی در جامعه موجب کاهش و افت ارزش ثمن پرداخت شده به بایع فضولی شود ، در واقع مشتری ضرر کرده و مشتری می تواند از بایع فضولی علاوه بر مطالبه اصل ثمن پرداخت شده ، ما به التفاوت ارزش وجه پرداخت شده ( از زمان پرداخت ثمن تا زمان استرداد ثمن ) را از بایع طبق  نظر عرف و کارشناس مطالبه کند .

غرامات

وکیل ( برای گرفتن وکیل کلیک کنید . )

مشاوره حقوقی ( برای راهنمائی و مشاوره حقوقی کلیک کنید . )

داود چشمی 

ماده ۲۶۳ قانون مدنی :

« هرگاه مالک ، معامله را اجازه نکند و مشتری هم بر فضولی بودن آن جاهل باشد ، حق دارد که برای ثمن و کلیه غرامات به بایع فضولی رجوع کند و در صورت عالم بودن ، فقط حق رجوع برای ثمن را خواهد داشت . »

برای مثال ؛ اگر مشتری پنج سال قبل یک قطعه زمین به قیمت سه میلیون تومان خریده در موقع ابطال معامله به لحاظ فضولی بودن قیمت همان زمین ده میلیون تومان شده در این فرض مشتری می تواند از بایع فضولی بابت کاهش ارزش پول پرداختی را مطالبه کند .

 زیرا بایع فضولی باعث ضرر مشتری شده و کاهش ارزش پول در طول زمان در اثر رشد تورم در واقع نوعی ضرر به حساب می آید .

تفاوت بین خسارت و غرامت

_ خسارت از طرف شاکی خصوصی (مدعی خصوصی) مطالبه می شود، ولی غرامت نقدی (جزای نقدی) را دادستان مطالبه می نماید.

_ پرداخت جزای نقدی (یا همان غرامت)، شخصی است، بنابراین هرگاه مجرم قبل از پرداخت آن فوت کند از وراث وی قابل مطالبه نمی باشد ولی خسارت از وراث قابل مطالبه می باشد.

-خسارت برطبق اصول کلی مطالبه می شود و به این معنی که هرکس موجب ضرر و زیان دیگری شود برطبق اصول کلی حقوق مدنی باید آن را جبران نماید، ولی مطالبه غرامت محتاج متن خاص قانونی است و در متن قانونی مزبور باید لزوماً عناصر تشکیل دهنده جرم تعیین شده و غرامت به عنوان مجازات پذیرفته شده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *