در خصوص فک پلمپنیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای فک پلمپ نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

ما در این مقاله به برسی ابعاد و ارکان جرم فک پلمپ پرداخته ایم برای اطلاع بیشتر نسبت به این عنوان مجرمانه تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فک پلمپ چیست؟

سوالات مهمی که در این رابطه وجود دارد از جمله
فک پلمپ چیست؟
آیا فک پلمپ جرم است؟
شاید برای خیلی ها این سوال وجود داشته باشد که آیا حتمآ باید پلمپ توسط حکم قاضی یا مقام قضایی باشد؟ پاسخ این سوال خیراست و این برداشت غلطی است بعضی از سازمان ها به موجب قانون اجازه دارند که محل(مکان) یا اشیایی را برای مدت زمان مشخص و یا به طور دائم پلمپ نمایند حال اگر فردی اقدام به شکست پلمپ نماید قطعآ از نظر قانون مجرم است چرا که قانون گذار این امر را در قانون جرم انگاری کرده است و برای آن در ماده 543 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات مجازات تعیین کرده است به این صورت که اگر کسی پلمپ محل یا شیئی را که بر حسب مقام صالح قانونی پلمپ شده است را بشکند به مجازات مقرر در این ماده محکوم می گردد.
حال این سوال به وجود می آید که فردی فک پلمپ کرده حتمآ باید ذی نفع باشد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال هم باید گفت خیر فرقی نمی کند که متهم در این امر ذی نفع بوده باشد یا خیر زیرا در هردو حالت از نظر قانون گذار مجرم تلقی می شود لکن اگر از قِبَلِ این کار وی ضرر و زیانی متوجه افراد ذی نفع شود وی باید از عهده این خسارت نیز علاوه بر مجازات مقرر در ماده 543 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات برآید و
نکته مهم در این رابطه این است که: فرقی نمی کند که برای مکان نگهبان گمارده باشند و چه برای آن نگهبانی نگذاشته باشند فرقی نمی کند صرف اقدام فک پلمپ جرم بوده و فاعل جرم مطابق مادره مقرر در این باره مجازات خواهد شد.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما:چک ضمانت تخلیه

مستندات قانونی در رابطه با فک پلمب:

ماده 543 قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات:

« هر گاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمپ شده باشد و کسي عالما و عامدا آن ها را بشکند يا محو نمايد يا عملي مرتکب شود که در حکم محو يا شکستن پلمپ تلقي شود مرتكب به حبس از سه ماه تا دو سال محكوم خواهد شد . در صورتي كه مستحفظ آن مرتكب شده باشد به حبس از يك تا دو سال محكوم مي شود و اگر ارتكاب به واسطه اهمال مستحفظ واقع گردد مجازات مستحفظ يك تا شش ماه يا حداكثر (۷۴) ضربه شلاق خواهد بود.»

ماده 27 قانون نظام صنفی:

«محل دایر شده بوسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد با اعلام اتحادیه راساٌ از طریق نیروی انتظامی پلمپ می گردد
تبصره یک: قبل از پلمپ محل دایر شده از ۲ تا ۲۰ روز به دایر کننده مهلت داده میشود تا کالای موجود در محل را تخلیه کند.
تبصره دو: کسانی که پلمپ و یا لاک و مهر محلهای تعطیل شده در اجرای این قانون را بشکنند و محلهای مزبور را بنحوی از انحاء برای کسب مورد استفاده قرار دهند به مجازاتهای مقرر قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد»

ماده 1 آیین نامه اجرایی ماده 28 قا نون نظام صنفی:

« واحد صنفی تنها در موارد زیر به طور موقت از یک هفته تا شش ماه تعطیل می گردد
الف)- اشتغال به شغل یا مشاغل دیگر در محل کسب غیر از آنچه در پروانه کسب قید گردیده یا کمیسیون نظارت آن را مجاز شمرده است
ب)- تعطیل محل کسب بدون دلیل موجه بمدت پانزده روز برای آن دسته از صنوفی که به تشخیص هیات عالی نظارت موجب عسر و حرج برای مصرف کننده می شود
تبصره : تشخیص موجه بودن دلیل با مجمع امور صنفی می باشد
ج)- عدم پرداخت حق عضویت به اتحادیه بر اساس ضوابطی است که در آیین نامه مصوب کمیسیون نظارت تعیین شده است»

ماده 5 آیین نامه اجرایی ماده 28 قانون نظام صنفی:

«هریک از اعضای اتحادیه که نسبت به پرداخت حق عضویت سالانه برابر مفاد آیین نامه مربوط اقدام ننماید ظرف مدت زمان پانزده روز با ابلاغ کتبی از طرف اتحادیه مربوط مکلف به پرداخت خواهد شد چنانچه در خاتمه مهلت تعیین شده در اخطار کماکان حق عضویت را نپردازد بمدت یک ماه محل کسب عضو متخلف تعطیل و در خاتمه مدت مزبور در صورت عدم پرداخت حق عضویت موجب تعطیل محل کسب بمدت ۲ ماه می گردد»

نظرات قضات در نشست های قضایی:

مسئله12 (17/4/1370) : مجازات مقرر شده در ماده 33 قانون تعزیرات (ماده 543قانون مجازات اسلامی کتاب تعزیرات) آیا شامل مواردی که محل توسط مامورین شهرداری پلمپ شده وسپس شخص یااشخاصی اقدام به فک پلمپ می نمایند نیزمی گردد یاخیر؟

نظریه اکثریت قریب به اتفاق:

با مداقه درعبارات ماده 33 قانون تعزیرات که بیان می نماید: «هرگاه محل یا چیزی برحسب امرمقامات صالحه رسمی مهر یا پلمپ شده باشد وکسی عمدا”مهریا پلمپ مزبور رابشکند یا محو نماید مرتکب به حبس ازسه ماه تا دوسال محکوم خواهد شد».
در عرف جامعه ما مامورین شهرداری از مقامات صالحه رسمی شناخته نمی شوند در نتیجه چنانچه کسی مرتکب فک پلمپ آن ها شود مطابق این ماده و تحت این عنوان قابل مجازات نخواهد بود.
ولی چنانچه ازطرف اعضاء کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری رای به تعطیل محل کسب یا پیشه و یا تجارت صادره گردد و این تصمیم وسیله مامورین شهرداری به موقع اجرا گذاشته شود و آن گاه کسی عالمآ از محل مزبور پس ازتعطیل برای کسب و پیشه و یا تجارت استفاده نماید و در آن صورت تحت عنوان استفاده غیرمجاز ازمحل کسب تعطیل شده طبق تبصره ذیل بند24 از ماده 55 قانون شهرداری قابل تعقیب کیفری است»

گروه وکلای حکمت:

اگر در دعاوی ملکی خود به مشکل برخورده اید و نیاز به مشاوره حقوقی با وکیل ملکی دارید با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس: شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن: ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

یک سوال جزئی درباره فک پلمپ دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص فک پلمپ نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.