یکی از متداول ترین انواع قراردادها ، قرارداد مشارکت می باشد که این نوع قرارداد نشان از شراکت بین اشخاص می باشد و در صورتی از این نوع قرارداد استفاده می شود که اشخاص بخواهند تبادل مالی با هم داشته باشند به همین منظور برای اینکه با قرارداد مشارکت مدنی و شرایط و انواع آن آشنا شوید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

قرارداد مشارکت مدنی :

در قانون مدنی چنین تعریف شده است:

 اجتماع حقوق مالکین متعدد در شیئی واحد به نحو مشاع

قرارداد مشارکت مدنی یک نوع قرارداد است که در فضای کسب و کار شکل می گیرد .

قرارداد مشارکت مدنی چیست ؟

 قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می گیرند.

قراردادهای مشارکت مدنی می تواند بین دو شخص حقیقی(که طبق ماده ۱۰ قانون مدنی نافذ است) و یک شخص حقیقی با حقوقی(مانند اینکه بین یک فرد و بانک) یا دو شخص حقوقی صورت پذیرد.

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:دعوی فسخ معامله

موارد استفاده از قرارداد مشارکت :

 • صادرات کالا
 • بخش خدمات
 • بازرگانی داخلی
 • تولید و فروش محصول
 • واردات کالا به قصد فروش
 • احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی
 • واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار

از آنجا که کاربرد قرارداد مشارکت مدنی بسیار زیاده بوده و در تمامی حوزه های تولیدی ، خدماتی ، بازرگانی ، ساخت و ساز مسکن ، صادرات و واردات کاربرد دارد ؛ به آن ام العقود گفته می شود .

نحوه تنظیم قرارداد مشارکت چگونه است ؟

در عقد شرکت طرفین به مقدار سرمایه خود اشاره و میزان سهام را ذکر می‌کنند.

اگر دو نفر بخواهند یک عقد شرکت منعقد کنند، در صورتی که به مقدار سرمایه اشاره نشود، اصل بر بالمناصفه خواهد بود مگر این که خلاف آن به اثبات برسد.

موضوع شرکت نیز مختلف بوده و این پایه و اساس عقد شرکت است که اهمیت بسیار دارد.

انواع قرارداد مشارکت :

این قرارداد به سه صورت منعقد می شود :

1- مشارکت در ساخت

2- قرارداد مشارکت مدنی با بانک

3- قرارداد مشارکت مدنی خصوصی 

پیشنهاد ما برای شما:دعوی فسخ معامله

قرارداد مشارکت در ساخت:

قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی است که بین یک یا چند مالک و یک یا چند سازنده منعقد شده و به واسطه آن بر سر ساخت ساختمانی با مشخصات معین توافق می‌کنند، در این قرارداد آورده و یا همان سرمایه مالک، زمینی است که ساختمان در آن ساخته می‌شود و سرمایه سازنده نیز هزینه‌ هایی است که در حین عملیات ساخت متحمل می‌شود و نهایتا هر کدام از طرفین مطابق توافقشان از سهمی از ساختمان ساخته شده بهر‌ه‌ مند می‌شوند. در این نوع مشارکت سازنده و مالک شریک خواهند شد و در آن مالک صاحب زمین بوده و سازنده سرمایه‌گذار و اقدام به ساخت ‌و ساز خواهد کرد.

نکات مهم که باید در قرارداد مشارکت در ساخت آن را مدنظر ذلشت عبارتند از:

 • قرارداد تا حد امکان شفاف و واضح نوشته شود و از جملات ساده و روان استفاده گردد.
 • در متن قرارداد از الفاظ قانونی استفاده شود.
 • پیش از امضای قرارداد یک بار سند مشارکت مدنی را به طور کامل از ابتدا به انتها خوانده و هر جای آن گنگ و نامفهوم بود در مورد آن توضیح بخواهید.
 • هنگامی که طرف مقابل در مجلس عقد مشارکت مدنی حضور ندارد از امضا یک‌ جانبه آن خودداری کرده و سعی کنید همزمان با هم قرارداد را امضاء کنید.
 • شخص سازنده باید توانایی کار ساخت و ساز را داشته و قبلا در این زمینه کار کرده باشد.
 • در هنگام عقد مشارکت مدنی حتما وکیل شما در محل حضور داشته باشد و در صورت نبود وی قرارداد را برای او ارسال شده و در صورت تایید وی آن را امضا نمایید.
 • در صورت لزوم در هنگام عقد مشارکت مدنی از شهود آگاه و قابل دسترس استفاده شود.
 • در سند مشارکت مدنی حضور مستمر و نظارت بر پروژه ساخت پیش‌ بینی شود.
 • زمان پایان ساخت پروژه تعیین شود و در صورت تخلف از این تاریخ تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
 • در مورد ممنوعیت واگذاری ساخت پروژه افراد دیگر در سند مشارکت مدنی تعیین تکلیف شود.
 • در سند مشارکت مدنی حتماً مصالح به کار رفته در ساخت تعیین شود.
 • هزینه‌های جانبی همانند اشتراک برق، گاز، مالیات و … تعیین تکلیف شوند.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک:

قرارداد مشارکت مدنی با بانک برای مواردی است که یک نفر می‌خواهد سرمایه‌گذاری انجام دهد و به تبع آن با دریافت سرمایه از بانک، بانک را نیز در سرمایه‌گذاری خود شریک کند. برای انعقاد این قرارداد اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش‌بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه‌هایی که برای ضمانت حسن انجام کار باید به بانک سپرده شود، به بانک ارائه می‌گردد. بانک یا سایر موسسات مالی می‌توانند تا ۸۰ درصد کل سرمایه را در یک شرکت مدنی در اختیار بگیرند و همچنین فروش اقساطی سهم‌الشرکه نیز در این حالت امکان‌پذیر است.

پرداخت سهم الشرکه بانک در مشارکت مدنی نقدی صورت نمی‌پذیرد و در دفعات متعدد پرداخت می‌شود. همچنین در قرارداد مشارکت مدنی با بانک صرفا درصدی از سرمایه مذکور توسط بانک تامین می‌گردد و در اواخر هر سال، بانک، سود به دست آمده از شراکت را بین طرف مقابل و خود تقسیم می‌کند. این سود بسته به سرمایه هر دو طرف بین آنها تقسیم خواهد شد و بانک همانند دیگر سهامداران به نسبت سرمایه در سود شرکت سهیم می‏‌شود.

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی:

مشارکت مدنی خصوصی هم نوع دیگری از این قرارداد است که به وسیله آن یک طرف سرمایه مادی خود و طرف دیگر سرمایه معنوی خود را برای مشارکت در میان می‌گذارد. به این معنا که طرف اول به طور کامل سرمایه خود را وارد فعالیت مورد نظر می‌کند و طرف دوم مدیریت فعالیت مذکور را بر عهده می‌گیرد، در این حالت طرف اول را مالک و طرف دوم را عامل می‌نامند.

سرمایه این نوع مشارکت مدنی به صورت مساوی از طریق طرفین تامین می‌شود. مالک باید شش دانگ کامل ملک خود را بدون دریافت هیچ مبلغی در اختیار این قرارداد طبق زمان مشخص شده در آن قرار دهد. عامل به عنوان مدیریت داخلی این مشارکت مدنی در نظر گرفته خواهد شد و بابت مدیریت خود هیچ نوع حقوق و مزایایی را دریافت نخواهد کرد.

در پایان قرارداد مشارکت مدنی خصوصی طرفین می‌توانند نسبت به تمدید آن به توافق برسند. در نوع قرارداد باید زیان‎های ناشی از بحران اقتصادی بر اساس سهمیه سرمایه محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است مالک می‌تواند به صورت شخصی یا دادن وکالت به وکیل قانونی خود بر روند اجرای قرارداد نظارت کند.

در این قرارداد عامل وظایف بسیاری بر عهده دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت مستمر و دائم بر روی این مشارکت
 • افتتاح حساب جاری به نام طرفین قرارداد و در یکی از بانک‌های سطح کشور
 • تمرکز کلیه پول‌های مشارکت در این حساب
 • حفاظت از کلیه اموال موجود در محل قرارداد
 • پرداخت سود سالیانه این مشارکت به مالک
 • تحویل تمامی سود حاصل از این مشارکت در پایان قرارداد و یا فسخ آن به مالک با دریافت رسید کتبی
 • تحویل ملک اصلی ذکر شده در قرارداد به مالک آن

گروه وکلای حکمت:

با در اختیار داشتن وکلای مجرب و متخصص پایه یک دادگستری که هر کدام در حوزه ای خاص تخصص دارند شما را تا رسیدن به حق قانونی شماخود همراهی میکند در صورت لزوم به مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

در خصوص قرارداد مشارکت مدنی نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص قرارداد مشارکت مدنی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

یک سوال جزئی درباره قرارداد مشارکت مدنی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *