قرارداد نامشروع

قرارداد نامشروع
در خصوص   قرارداد نامشروع نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای   قرارداد نامشروع نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

اصولا قراردادهای تنظیمی بین اشخاص صحیح و از اعتبار قانونی برخوردار است اما گاهی قراردادهای تنظیمی مورد خدشه قرار میگیرند که در نهایت منجر به نامشروع شدن آنها میشود که بهتر است برای جلوگیری از این امر تنظیم و نگارش قرارداد را به وکیل دادگستری بسپاریم.

قرارداد چست ؟ و چگونه نامشروع میشود ؟

هر آن چیزی که بصورت کتبی یا شفاهی برای انجام مبادلات یا معاملات بین طرفین توافق میشود را قرارداد میگویند اما همین قرارداد میتواند بعنوان قرارداد نامشروع مورد مناقشه قرار گیرد و سرمایه هایی را تلف نماید یا اینکه سرمایه های را احیاء نماید.

ماده ۱۰ قانون مدنی در خصوص قرارداد :

این ماده به اصل آزادی اراده در قراردادها اشاره دارد که در نظام حقوقی قراردادها از جایگاه ویژه ای برخوردار است و هر نوع توافق خصوصی که برخلاف قانون آمره و نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد را باطل و موجب انحلال قرارداد می داند.

در مطالعات حقوقی نیز این قاعده به عنوان یکی از موجبات نامشروع شدن قراردادها مورد مطالعه قرار گرفته است به طوری که می توان یکی از ویژگی های تعهدات حقوقی نسبت به اخلاقی را همین ضمانت اجرا دانست و از آنجا که نظم عمومی در هر کشور از مهمترین قواعد نظام حقوقی آن کشور به حساب می آید نمیتواند بدون ضمانت اجرا باشد.در قوانین بسیاری از کشورها نظم عمومی در کنار اخلاق حسنه بیان شده است.

قانون مدنی ایران نیز به این موضوع در ماده ۹۷۵ قانون مدنی اشاره شده است که در تعریف این دو اصطلاح می توان بصورت ذیل تصریح کرد:

نظم عمومی برای جلوگیری از نامشروع شدن قرارداد :

مجموعه قواعد الزامی حقوقی و قوانین و مقررات وابسته به حسن جریان اداره امور کشور و یا راجع به صیانت امنیت و اخلاق در روابط افراد مردم دانست که هدفش جلوگیری از ضربه زدن به نهادهای جامعه و خانواده و فرد است که اراده افراد جامعه نیز در خلاف جهت آن بلاتاثیر است.

اخلاق حسنه برای جلوگیری از نامشروع شدن قرارداد :

مجموعه قواعد اخلاقی است که عدم رعایت آنها وجدان عمومی جامعه را جریحه دار خواهد ساخت، این نوع مخالفت ها و ضمانت اجرای بطلان عقد، دعوی استرداد به رغم مستحق بودن گیرنده مال در جایی که عقد نامشروع است مسموع نخواهد بود و قابل ترتیب اثر نیز در دادگاه نمیباشد.

مطابق ماده ۳۶۶ قانون مدنی مقرر شده است که هر گاه کسی به بیع فاسد مالی قبض کند باید آن را به صاحبش رد نماید و اگر تلف و یا ناقص شود ضامن عین و مناقع آن نیز خواهد بود با این توضیح وضعیت اخذ خسارات نیز به طریق اولی مسموع نخواهد بود مگر قراردادهایی که گیرنده آن جاهل به عدم استحقاق خود باشد.

پیشنهاد گروه وکلای حکمت برای شما همراهان عزیز این است که در مورد انواع قراردادها بیشتر بخوانید:

نمونه قرارداد عقد جعاله

تعدیل قرارداد مشارکت در ساخت

فسخ قرارداد ملکی چیست ؟

صحت معامله برای تنظیم قرارداد چه شرایطی دارد ؟

برای اینکه معامله‌ای صحت داشته باشد و قرارداد نامشروع تلقی نشود باید مواردی که در قانون مدنی آمده است رعایت شود. بر همین اساس قانون‌گذار در ماده ۱۹۰ قانون مدنی شرایط کلی صحت معامله را بیان کرده است. این ماده در چهار بند است:

  1. قصد طرفین و رضای آن‌ها
  2. اهلیت طرفین
  3. موضوع معین که مورد معامله باشد
  4. مشروعیت جهت معامله

مرجع صالح برای رسیدگی قرارداد نامشروع کدام دادگاه است ؟

دعوای اعلام بطلان معامله بطور معمول در دادگاه محل اقامت خوانده مطرح می شود ولی چنانچه موضوع معامله، ملک باشد، در دادگاه محل وقوع ملک، مطرح می گردد.

نمونه دادخواست فسخ قرارداد(قرارداد نامشروع) :

تعيين خواسته وبهاي آنصدور حكم به تنفيذ فسخ قرارداد به علت تخلف از شرط مقوم به       ريال و استرداد وجوه پرداختي به ميزان       ريال به انضمام كليه خسارات قانوني با قرار  تأمين خواسته
دلایل ومنضمات

 

كپي مصدق ۱ – قرارداد مورخ        ۲-اظهارنامه شماره       ،  “۳- مدرك مورد نياز ديگر
رياست محترم مجتمع قضايي”نام شهرستان محل وقوع قرارداد يا ملك يا محل انجام تعهد يا اقامت خوانده  “با سلام احتراماً به استحضار مي رساند:

 اينجانب با خوانده/خواندگان قراردادي را در تاريخ      داير بر       منعقد كرده و كلية/ قسمتي از تعهدات قراردادي خود را انجام داده‌ام. نظر به اينكه در قرارداد قيد شده است كه…………………………..و با عنايت به اينكه ازشرط مذكور در قرارداد تخلف گرديده و طبق بند ……  قرارداد مورخ ………….  اينجانب داراي حق فسخ بوده ام و ارادة اينجانب به فسخ معامله نيز بوسيله اظهارنامه به اطلاع وي رسيده است فلذا صدور حكم به تنفيذ فسخ قرارداد استنادي و استرداد وجوه پرداختي به ميزان…………….  ريال مستنداً به ماده ۳۹۹ قانون مدني و ۱۹۸ قانون آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني به انضمام كلية خسارات و هزينة دادرسي در حق اينجانب مورد استدعاست. بدواً وفق ماده ۱۰۸ قانون آئين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور مدني صدور قرار تأمين خواسته و اجراي فوري آن حسب ماده ۱۱۷ همين قانون تقاضا مي شود .

گروه وکلای حکمت :

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

نیاز به وکیل دارید با شماره های زیر تماس بگیرید.

به مطالعه تان ادامه بدهید.

یک سوال جزئی درباره   قرارداد نامشروع دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین الان مشاوره حقوقی رزرو کنید. تا مشکل تان حل شود.

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص   قرارداد نامشروع نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه , میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.