تعریف قرارداد کار و شرایط اساسی انعقاد آن :

قرارداد کار عبارتیست از قرارداد کتبی کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام میدهد.

برای صحت قرارداد کار در زمان بستن قرارداد رعایت شرایط ذیل الزامی است:

الف-مشروعیت مورد قرارداد

ب-معین بون موضوع قرارداد

ج-عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجحام کار مورد نظر

اصل بر صحت کلیه قراردادهای کار است مگر آنکه بطلان آنها در مراجع ذیصلاح به اثبات برسد.

قرارداد کار علاوه بر مشخصات دقیق طرفین باید حاوی موارد ذیل باشد:

الف-نوع کار یا حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد.

ب-حقوق یا مزد مبنا ولو احق آن

ج-ساعات کار

د-محل انجام کار

ه-تاریخ انعقاد قرارداد

و-مدت قرارداد

طرفین میتوانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام آزمایشی کار تعیین نمایند در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بی آنکه الزام به پرداخت خسارت داشته باشد رابطه کار را قطع نماید.

اما اگر قطع رابطه کاری از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود.

هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل فوت مالک در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمیباشد و کارفرما جدید قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمائی سلبق خواهد بود.

قرارداد کارگری که توقیف میگردد و توقیف وی منتهی به حکم محکومیت نمیشود در مدت توقیف به حال تعلیق در می آیدو کارگر پس از رفع توقیف به کار خود باز میگردد.

چنانچه کارگر بدون عذر موجه حراکثر ۳۰ روز پس از رفع حالت تعلیق آمادگی خود را برای انجام کار به کارفرما اعلام نکند و یا پس از مراجعه و استنکاف کارفرما به هیات تشخیص مراجعه ننماید مستفعی شناخته می شود.

قرارداد کار به یکی از طرق زیر خاتمه می یابد :

الف-فوت کارگر

ب-بازنشستگیکارگر

ج-از کارافتادگی کل گارگر

د-انقضا مدت در قراردادهای کار با مدت موقت وعدم تجدید صریح یا ضمنی آن

ه-استعفای کارگر

از کارافتادگی در قانون اساسی:

 

از کار افتادگی یکی از تعهدات پیش بینی شده در قانون تامین اجتماعی (بند د ماده ۳ )است که با توجه به تنوع شرایط قانونی از نظر علت از کار افتادگی (کلی-۰جزئی-غرامت نقص عضو)دارای پچیدگی خاصی است و کوچکترین غفلت در این زمینه ممکن است موجب نضییع حقوق افراد و یا ایجاد حقوق غیرواقعی شود.

تعریف از کارافتادگی کلی=طبق بند ۱۳ ماده ۲ قانون :از کار افتادگی کلی عبارت است از کاهش قدرت کار فرد بیمه شده به نحوی که با اشتغال بکار سابق یا کار دیگری بیش از ۱/۳ از درآمد قبلی خود را به دست آورد

تعریف از کارافتادگی جزئی=طبق بند ۱۴ ماده ۲ قانون عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه شده به نحوی که با اشتغال به کار سابق یا کار دیگری فقط قسمتی از درآمد خود را بدست آورد.

تعریف غرامت مقطوع نقص عضو=طبق بند ۱۷ ماه ۲ قانون غرامت مقطوع نقص عضو مبلغی است که بطور یکجا برای جبران نقص عضو یا جبران تقلیل درآمد بیمه شده به شخص او داده میشود.

مرجع تشخیص از کارافتادگی :

طبق ماده ۷۰ قانون تامین اجتماعی مرجع تشخیص از کارافتادگی کمیسیون های پزشکی مذکور در ماده ۹۱ قانون میباشند،بدین معنی که پزشک معالج پس از انجام خدمات توانبخشی و درمان چنانچه فرد بیمه شده را غیرقابل علاج تشخیص دهد این امر را گواهی مینماید و سپس کمیسیون های پزشکی بر اساس آن اعلام نظر و اقدام به صدور رای مینماید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *