قرارداد کار و شرایط و نمونه قرار داد

قرارداد کار
در خصوص قرارداد کار و شرایط و نمونه قرار داد نیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم
در خصوص قرارداد کار و شرایط و نمونه قرار داد نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02177719337 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . دقت کنید فقط در ساعات اداری قادر به پاسخگویی هستیم

در این مطلب سعی بر آن شده است تا در مورد ماعیت قرارداد کار به شما عزیزان توضیحاتی ارائه دهیم،پس اول باید بدانیم قرارداد کار چیست؟انواع قرارداد کار کدام اسن و چجه مطالبی باید در قرارداد کار ذکر شود.پس این مقاله را تا انتها بخوانید تا پالسخ سوال خود را دریافت کنید در هر جای مقاله اگر برایتان سوالی پیش امد آن را در قالب کامن برای ما بیات کنید تا وکیل تامین احتماعی گروه وکلای حکمت به آن پاسخ دهد و یا با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر شرق تهران:فلکه اول تهرانپارس خیابان قانع یا 142 شرقی پلاک 39 طبقه 2 واحد 5-02177719337-09123439500

دفتر شمال تهران:نیاوران روبروی پاساژ نارون پلاک 127 طبقه 6 واحد 11-02126455688

 قرارداد کار چیست؟

قرارداد کار عبارتیست از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام میدهد.

قرارداد کار

انواع قرارداد کار از لحاظ مدت:

قراردادهی کاری به 3 دسته تقسیم میشوند که عبارتند از:

  1. قرارداد کار با مدت موقت
  2. قرارداد کار با مدت غیرموقت
  3. قراداد کار برای انجام کار معین

بیشتر بخوانید:وکیل اداره کار

قرارداد کار با مدت معین:

در قرارداد کار با مدت معین تاریخ اتمام قرارداد ذکر میشود و با رسیدن موعد آن قرارداد تمام میشود.اگر قرارداد موقت در زمان مناسب و به موقع تمدید نشود کارگز میتواند به کارش ادامه دهد و میتواند ادعا کند که قرارداد به طور شفاهی تمدید شده است.در این نوع از قراردادها تمدید قرارداد دلیل بر دائمی شدن قرارداد نیست.

قرارداد کار با مدت غیر موقت:

در قرارداد کار با مدت غیرموقت تاریخ شروع قرارداد ذکر میشود ولی تاریخ پایان قرارداد قید نمیشود.در چنین قراردادهایی در متن قرارداد به نامحدود بودن آن اشاره میشود.

مطابق با تبصره‌ ۲ ماده‌ی ۷ قانون کار :

در کارهایی که طبیعت آنها جنبه‌ مستمر دارد، چنانچه مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.

قرارداد کار برای انجام کار معین:

یک نوع دیگر از قرارداد کار،قرارداد کار برای انجام یک کار معین است.که با تعهد و پرداخت حق‌الزحمه توافق شده، قرارداد خاتمه پیدا می‌کند. در این نوع از قرارداد تا انجام  و به پایان رساندن موضوع تعهد و کار امکان فسخ یک‌طرفه آن قانونا وجود ندارد.

شرایط صحت قرارداد کار:

الف-مشروعیت مورد قرارداد

ب-معین بون موضوع قرارداد

ج-عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجحام کار مورد نظر

اصل بر صحت کلیه قراردادهای کار است مگر آنکه بطلان آنها در مراجع ذیصلاح به اثبات برسد.

اطلاعاتی که باید در قرارداد قید شود عبارتند از:

الف-نوع کار یا حرفه یا وظیفه ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد.

ب-حقوق یا مزد مبنا ولو احق آن

ج-ساعات کار

د-محل انجام کار

ه-تاریخ انعقاد قرارداد

و-مدت قرارداد

طرفین میتوانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام آزمایشی کار تعیین نمایند در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد بدون اخطار قبلی و بی آنکه الزام به پرداخت خسارت داشته باشد رابطه کار را قطع نماید.

اما اگر قطع رابطه کاری از طرف کارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود.

هر نوع تغییر حقوقی در وضع مالکیت کارگاه از قبیل فروش یا انتقال به هر شکل فوت مالک در رابطه قراردادی کارگرانی که قراردادشان قطعیت یافته است موثر نمیباشد و کارفرما جدید قائم مقام تعهدات و حقوق کارفرمائی سلبق خواهد بود.

قرارداد کارگری که توقیف میگردد و توقیف وی منتهی به حکم محکومیت نمیشود در مدت توقیف به حال تعلیق در می آیدو کارگر پس از رفع توقیف به کار خود باز میگردد.

چنانچه کارگر بدون عذر موجه حراکثر 30 روز پس از رفع حالت تعلیق آمادگی خود را برای انجام کار به کارفرما اعلام نکند و یا پس از مراجعه و استنکاف کارفرما به هیات تشخیص مراجعه ننماید مستفعی شناخته می شود.

چه زمانی قراردادکار پایان می یابد:

الف-فوت کارگر

ب-بازنشستگی کارگر

ج-از کارافتادگی کل گارگر

د-انقضا مدت در قراردادهای کار با مدت موقت وعدم تجدید صریح یا ضمنی آن

ه-استعفای کارگر

پیشنهاد میشود این مطلب را از دست ندهید:بیمه تامین اجتماعی

از کارافتادگی:

از کار افتادگی یکی از تعهدات پیش بینی شده در قانون تامین اجتماعی (بند د ماده 3 )است که با توجه به تنوع شرایط قانونی از نظر علت از کار افتادگی (کلی-0جزئی-غرامت نقص عضو)دارای پچیدگی خاصی است و کوچکترین غفلت در این زمینه ممکن است موجب نضییع حقوق افراد و یا ایجاد حقوق غیرواقعی شود.

انواع از کارافتادگی:

1-از کارافتادگی کلی

2-از کارافتادگی جزئی

از کارافتادگی کلی:

طبق بند 13 ماده 2 قانون :از کار افتادگی کلی عبارت است از کاهش قدرت کار فرد بیمه شده به نحوی که با اشتغال بکار سابق یا کار دیگری بیش از 1/3 از درآمد قبلی خود را به دست آورد

از کارافتادگی جزئی:

طبق بند 14 ماده 2 قانون عبارت است از کاهش قدرت کار بیمه شده به نحوی که با اشتغال به کار سابق یا کار دیگری فقط قسمتی از درآمد خود را بدست آورد.

 غرامت مقطوع نقص عضو:

طبق بند 17 ماه 2 قانون غرامت مقطوع نقص عضو مبلغی است که بطور یکجا برای جبران نقص عضو یا جبران تقلیل درآمد بیمه شده به شخص او داده میشود.

مرجع تشخیص از کارافتادگی :

طبق ماده 70 قانون تامین اجتماعی مرجع تشخیص از کارافتادگی کمیسیون های پزشکی مذکور در ماده 91 قانون میباشند،بدین معنی که پزشک معالج پس از انجام خدمات توانبخشی و درمان چنانچه فرد بیمه شده را غیرقابل علاج تشخیص دهد این امر را گواهی مینماید و سپس کمیسیون های پزشکی بر اساس آن اعلام نظر و اقدام به صدور رای مینماید.

نمونه قرارداد کار:

اين قرارداد به موجب ماده (10) قانون كار جمهوري اسلامي ايران بين كارفرما /نماينده قانوني كارفرما و كارگر منعقد مي شود.

1)مشخصات طرفين: كارفرما/ نماينده قانوني كارفرما

آقاي/خانم/شركت ……………………… فرزند ……………………… شماره شناسنامه/شماره ثبت: ……………………………………………………………..     به نشاني:………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

و كارگر آقاي/خانم ……………………………….فرزند …………………………….. متولد…………………………………شماره شناسنامه………………………………

شماره ملي …………………………………… ميزان تحصيلات …………………….. نوع و ميزان مهرات: ………………………………………………                                 به نشاني :…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….. منعقد مي گردد.

2) نوع قرارداد    دائم□               موقت□            كار معين□

3)نوع كار يا حرفه يا حجم كار يا وظيفه اي كه كارگر به آن اشتغال مي‌‌يابد: …………………………. …………………………….

 4) محل انجام كار: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

5)تاريخ انعقاد قرارداد: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

6) مدت قرارداد:……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

7) ساعت كار: …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

ميزان ساعت كار و ساعت شروع و پايان آن با توافق طرفين تعيين مي‌گردد، ساعت كار نمي تواند بيش از ميزان مندرج در قانون كار تعيين شود ليكن كمتر از آن مجاز است.

8) حق السعي:

الف) مزد ثابت / مبنا روزانه/ ساعتي  ……………………………. ريال.

ب) حق مسكن ماهيانه ………………………….  ريال.

ج) حق اولاد ماهيانه …………………….. ريال.

د) پايه سنوات روزانه……………………… ريال.

ه) كمك هزنه اقلام مصرفي خانوار (بن كارگري)ماهيانه ………………………………. ريال.

و) ساير مزايا: ………………….. ريال.

 

                              محل امضا كارفرما                                                                           محل امضا كارگر

9) حقوق و مزايا: حقوق و مزايا بصورت هفتگي / ماهانه كارگر به حساب شماره …………………………. نزد بانك……………………… شعبه ………… توسط كارفرما يا نماينده قانوني وي پرداخت مي گردد.

10)بيمه: به موجب ماده 148 قانون كار كارفرمايان كارگاه هاي مشمول اين قانون مكلفند بر اساس قانون تامين اجتماعي نسبت به بيمه نمودن كارگران واحد خود اقدام نمايند.

11) عيدي و پاداش سالانه: به موجب ماده واحده قانون مربوط به تعيين عيدي و پاداش سالانه كارگران شاغل در كارگاه‌هاي مشمول قانون كار مصوب 6/12/1370 مجلس شوراي اسلامي به ازاي يك سال كار معادل شصت روز مزد ثابت/مبنا (تاسقف نود روز حداقل مزد روزانه قانوني كارگران) به عنوان عيدي و پاداش سالانه به كارگر پرداخت مي شود. براي كار كمتر از يك سال ميزان عيدي و پاداش و سقف مربوط به نسبت محاسبه خواهد شد.

12) حق سنوات يا مزاياي پايان كار: به استناد ماده 24 قانون كار در صورت خاتمه قراردادكار، كار معين  يا مدت موقت، كارفرما مكلف است به كارگري كه مطابق قرارداد يكسال يا بيشتر، به كار اشتغال داشته است براي هر سال سابقه، اعم از متوالي يا متناوب  بر اساس آخرين حقوق مبلغي معادل يك ماه حقوق به عنوان مزاياي پايان كار(حق سنوات) به وي پرداخت نمايد.

13) فسخ قرارداد: به استناد ماده 25 قانون كار و تبصره آن در قرارداد كار موقت و يا براي انجام كار معين هيچ يك از طرفين به تنهايي حق فسخ آن را ندارند و رسيدگي به اختلافات ناشي از اين نوع قرارداد در صلاحيت هيات‌هاي تشخيص و حل اختلاف مي باشد.

14) ساير: ساير موضوعات مندرج در قانون كار و مقررات تبعي از جمله مرخصي استحقاقي نسبت به اين قرارداد اعمال خواهد شد.

15) اين قرارداد در 4 نسخه تنظيم مي شود كه يك نسخه نزد كارفرما يك نسخه نزد كارگر يك نسخه به تشكل كارگري (در صورت وجود) و يك نسخه نيز توسط كارفرما به اداره تعاون كار و رفاه اجتماعي محل تحويل مي شود.

محل امضاي كارفرما                                                                                                      محل امضاي كارگر

پیشنهاد ما برای شما:سوابق بیمه تامین اجتماعی

 

یک سوال جزئی درباره قرارداد کار و شرایط و نمونه قرار داد دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص قرارداد کار و شرایط و نمونه قرار داد نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.