در خصوص قرارداد کتبی و شفاهینیاز به وکیل دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.
برای قرارداد کتبی و شفاهی نیاز به مشاوره حقوقی دارید میتوانید با شماره02126455688 یا شماره 09123439500 تماس بگیرید . پاسخگویی از 9 صبح تا 18 می باشد. تماس فقط از تهران و شهر های اطراف -شهرستان پاسخگویی نداریم.😊

قرارداد جزو بدیهات مکتوب کردن روابط حقوقی میباشد لذا بهتر است تمام توافقات خود را با دیگران مکتوب نمایید. با ما همراه باشید تا در مورد قرارداد کتبی و شفاهی بیشتر بخوانید

قرارداد چیست ؟

قرارداد در معنای خود به یک توافق گفته می شود که این توافق بر سر موضوعی است که از نظر قانونی قابل نقل و انتقال و مشروع باشد که این توافق می تواند یا به صورت کتبی و یا به صورت شفاهی باشد .

مزیت قراردادهای کتبی نسبت به شفاهی چیست ؟

درانعقاد یک قرارداد ممکن است طرفین به صرف یک تعهد شفاهی اکتفا کنند اما ممکن است  که در آینده مشکلاتی بر سر راه طرفین ایجاد شود و طرفین به اختلافاتی بر بخورند که از مزیت های یک قرارداد کتبی این است که اختلافات ایجاد شده را کم خواهد کرد این از مزیت قراردادهای کتبی نسبت به قراردادهای شفاهی است که ممکن است در زمان اختلاف نیاز به استناد به آنها است بنابراین قراردادهای کتبی در مرحله اثبات دارای قدرت اثباتی بیشتری خواهد بود و توافقات شفاهی برای اثبات نیاز به ادله محکمی خواهد داشت و گاهی نیز اثبات را با مشکل روبرو خواهد کرد و ممکن است شخص به حق واقعی خود نرسد.

هدف از انعقاد قرادادها چیست ؟

افراد با اهدافی متفات قرادای منعقد می کنند و با در نظر گرفتن جنبه های مختلف یک قرارداد برای تنظیم آن به صورت حرفه ای باید تمامی جنبه های آن از نظر حقوقی و مالی  مد نظر قرار گیرد و همچنین مسایلی چون ضمانت اجرا ی تعهدات ،اثر فورس ماژور بر قرارداد و قانون حاکم یا مرجع حل و فصل اختلافات احتمالی تعیین گردد بنابراین قبل از تنظیم باید چالش های احنمالی که در آینده ایجاد میشود مد نظر قرار گرفته و راهکارهای آن را پیش بینی کرد .

انگیزه طرفین از انعقاد عقد چیست ؟

یکی از اهداف انعقاد یک قرارداد انگیزه سود و مطالبه عوض قراردادی است و نتیجه ان یک نفع برای طرفین قرارداد خواهد بود.

دومین نتیجه آن الزام به اجرای تعهدات است یعنی نیروی الزام آورعقد می باشد که به صرف انعقاد طرفین ملزم به اجرای تعهدات خواهند شد.

با این اوصاف هریک از طرفین ممکن است با یک انگیزه خاص و هدف مشخص خود با طرف دیگر وارد معا مله  شود ولی این هدف هر چه باشد در صورتی که در عقد تصریح شود باید مشروع باشد در غیر این صورت منجیر به بطلان خواهد شد .

پیشنهاد میشود بخوانید شاید برایتان مفید باشد:وکیل ورشکستگی

قرارداد شفاهی چیست ؟

قرارداد شفاهی یک نوع توافقی است که طرفین برای انجام یک معامله  و یا حتی برای انجام یک کار بدون انکه چیزی نوشته و امضا شود طرفین از طریق تلفن و یا جلسه حضوری  در مورد ان موضوع یا کار بعد از مذاکره به نتیجه دلخواه خود خواهند رسید.

اعتبار یک قرارداد شفاهی از نظر قانون :

قانون گذار تنها انعقاد یک قرارداد را به صورت مکتوب دارای اعتبار ندانسته بلکه قرارداد شفاهی نیز دارای اعتبار است ولی تفاوت آن با قرارداد کتبی در مرحله اثبات آن است .

دریکی از قوانین موضوعه قانون گذار انعقاد قرارداد شفاهی را معتبر دانسته از جمله :

اعتبار یک قرارداد شفاهی از نظر قانون کار :

در قانون کار قانون گذار معتقد است که نداشتن قرارداد و یا قرارداد شفاهی رابطه کاری را مانع مطالبه حقوق قانونی نمیداند.به عبارتی کارفرما می تواند به صورت شفاهی نیروی انسانی مورد نیاز خود را تامین کند به همین جهت:

ماده 7 قانون کار بیان داشته است :

که قرارداد کار می تواند به صورت کتبی یا شفاهی منعقد شود که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد اما این شفاهی بودن رابطه کاری مجوز سوء استفاده و عدم پرداخت مطالبات قانونی کارگران نخواهد بود بنابراین با اثبات رابطه کاری خود در مراجع مربوطه از جمله هیات تشخیص اداره کار می توانید نسبت به مطالبه حقوق قانونی خود اقدام نمایید.

اعتبار قرارداد شفاهی از نظر قانون مدنی :

با اینکه قانونگذار قراردادهای شفاهی را معتبر دانسته است ولی از آنجا که هر چیزی برای اثبات و هر ادعایی نیاز به ادله و مدارک خواهد داشت نحوه اثبات قراردادهای شفاهی تا حدودی سخت خواهد بود قانون گذار صراحتی در تدوین قرارداد شفاهی و کتبی ندارد.

ادله اثبات را در قانون احصا کرده است :

بنابراین در قرارداد های شفاهی باید یا به اقرار طرف مقابل و یا شهادت شهودی که ناظر ادعای شما بوده اند استناد کنید و از قاضی در خواست استماع شهادت شهود کنید در غیر از این موارد می توانید به سوگند استناد کنید به این صورت که بیشتر به منظور پایان دادن به اختلافات هر زمانی که برای اثبات ادعای خود دلیلی ندارید و طرف مقابل هم ادعای شما را  رد می کند میتواند از طرف مقابل توسط دادگاه بخواهید که سوگند بخورد که حقیقت را بگوید.

گروه وکلای حکمت:

 تحت مديريت داود چشمی با بهره‌گیری تعدادی از برترين وكلاى پايه يك دادگسترى تهران در حال ارائه خدمات حقوقی و مشاوره در زمینه مهاجرت، دعاوی اداره کار، حقوق خانواده، ملکی،چک و سفته، تامین اجتماعی،مالیات، میباشد.در صورت نیاز با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل پیدا کرده تا از وکلای پایه یک دادگستری مشاوره حقوقی دریافت کنید.

با پیگیری های مستمر و به موقع در مورد پرونده های موکلین در زمینه اختلافات و دعاوی  حقوقی و کیفری و خانواده و ثبتی سعی دارد که یک تیم قوی و با بهره مندی از علم نوین حقوقی با مشاوره های خود  شما هموطنان گرامی را در مواجه شدن با مشکلات در پیشنهاد یک راه درست حقوقی و قانونی  راهنمایی و هدایت  کند و با امکانات مشاوره های حقوقی و کیفری آنلاین و مشاوره های تلفنی و مشاوره های حضوری در تهران وکیل در نیاوران ، وکیل در شرق تهران ، وکیل در نارمک ، وکیل در فرمانیه ، وکیل در کامرانیه ،وکیل در قیطریه ،وکیل تهرانپارس ، وکیل دزاشیب، وکیل در میرداماد ، وکیل در الهیه، وکیل در اندرزگو ، وکیل در دروس  ،وکیل در شهرک غرب با منشور اخلاقی مسئولیت پذیری رضایت هموطنان را به دنبال خواهد داشت.

آدرس: شعبه ۱ تهران- فلکه اول تهرانپارس خیابان ۱۴۲ شرقی روبروی پاساژ سپید پلاک ۳۹ طبقه دوم واحد ۵

آدرس شعبه ۲ تهران- نیاوران نرسیده به چهارراه کامرانیه روبروی پاساژ نارون پلاک ۱۲۷ طبقه ۶ واحد ۱۱

تلفن : ۰۲۱۷۷۷۱۹۳۳۷ – ۰۲۱۲۶۴۵۵۶۸۸

تلگرام : vokalayehekmat

یک سوال جزئی درباره قرارداد کتبی و شفاهی دارید ؟ در بخش دیدگاه ها بپرسید

یک پاسخ

  1. سلام..مبلغ ۲۵ ملیون تومان از اوایل سال ۹۶ جهت سرمایه گذاری و تجارت در غالب مضاربه بدون قرارداد کتبی و بصورت قرارداد شفاهی در اختیار فردی قرار دادم…و چک ضمانت پرداخت گرفتم..بعد از ان حدود دو سال است که فرد از پرداخت وجه چک خودداری می نماید..و با ارائه پرینت حساب بانکی که سود علی الحساب به حساب ذینفع و کسی که چک در وجه او صادر شده بود..از دادگاه در خواست بری الذمه شدن خود را دارد… ضمنا چک را پدر ذینع برگشت کرده و دادگاه تقاضای کارشناس حسابرسی نموده….حال چگونه باید ادعای گرفتن وجه چک را بشکل قرض که از طرف خوانده مطرح میشودرا بی اثر کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در ادامه این مقالات را نیز بخوانید

مشاوره حقوقی تلفنی 09123439500

توجه !

اگر در خصوص قرارداد کتبی و شفاهی نیاز به وکیل یا مشاوره حقوقی دارید

وکلا و مشاورین حقوقی گروه وکلای حکمت در زمینه میتوانند به شما کمک کنند.کافیست تماس بگیرید.

اگر با موبایل این صفحه را میبینید برای تماس مستقیم کافیست روی دکمه های بالا کلیک کنید.